piątek, 11 styczeń 2019 08:52

Wizja brytyjskiego lotnictwa wojskowego w następnym stuleciu.

Napisane przez Reputation Managers
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zdjęcie udostępnił: Reputation Manager / Crown Copyright Zdjęcie udostępnił: Reputation Manager / Crown Copyright

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson ujawnił, że lotnictwo wojskowe Wielkiej Brytanii osiągnęło nowy poziom, przemawiając w całkowicie nowym hangarze, mieszczącym wystawę pokazującą 100 lat rozwoju samolotów myśliwskich.

Przemawiając w bazie Royal Air Force (Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii) Marham, Sekretarz Obrony ogłosił, że Wielka Brytania ma teraz dziewięć odrzutowców F-35 Lightning, gotowych do wysłania w ramach operacji na całym świecie.

F-35 Lightning będą stanowić trzon floty brytyjskiego lotnictwa wojskowego wraz z odrzutowymi Typhoonami, wyposażonymi w najnowocześniejsze rodzaje uzbrojenia, które znacznie zwiększą jego możliwości, ogłosił również Sekretarz Obrony.

W ramach „Project Centurion", wartości 425 milionów funtów szterlingów, w ciągu ostatnich trzech lat, Typhoon otrzymał do dyspozycji pocisk manewrujący do dalekich uderzeń Storm Shadow, pocisk powietrze-powietrze Meteor i precyzyjny pocisk powietrze-ziemia Brimstone.

Oznacza to, że odrzutowce Typhoon zwiększyły zdolności przechwytywania pocisków manewrujących i wykonywania uderzeń na cele naziemne, płynnie przejmując zadania samolotów uderzeniowych Tornado, które wkrótce zostaną wycofane ze służby.

Ukończone na czas i zgodnie z budżetem modernizacje przekształcają flotę Typhoonów w wiodące na świecie wielozadaniowe samoloty bojowe na następne dziesięciolecia.

Sekretarz obrony Gavin Williamson powiedział:

„Obchodząc 100-lecie RAF, wyznaczamy nasze cele na następne 100 lat. Nasz naród wkracza w nową erę poza Unią Europejską, a nasze ogromne osiągnięcia w zakresie zdolności lotniczych sprawiają, że nasze zaangażowanie na arenie światowej jest jasne dla naszych sojuszników i naszych wrogów."

„Niesamowite samoloty F-35 są gotowe do działania, zmodernizowany Typhoon ma zdolność dominacji na niebie do lat 2040, a my patrzymy jeszcze dalej w ambitną przyszłość. RAF od dawna pokazywały Wielką Brytanię jako najlepszą na świecie, a dziś wynoszą nasz naród na jeszcze wyższy pułap. "

Sekretarz Obrony wydał oświadczenie stojąc przed czterema samolotami, reprezentującymi przeszłość i przyszłość brytyjskich myśliwców.

Był wśród nich Tornado, używany od 1979 r., który zadebiutował w boju podczas działań nad Zatoką Perską w 1991 r. i zostanie wycofany ze służby jeszcze w tym roku. Jego wyjątkowe zdolności zostały przekazane Typhoonowi.

Oprócz Typhoona i F-35 zaprezentowano również makietę myśliwca Tempest.

Chris Boardman, dyrektor zarządzający działu lotniczego BAE Systems, powiedział:

„Dział lotniczy BAE Systems ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, opracowywaniu i dostarczaniu najlepszych na świecie samolotów, szkolenia i wsparcia w celu zaspokojenia potrzeb naszych klientów. Jesteśmy dumni, że wspólnie pracowaliśmy przez wiele dziesięcioleci z brytyjskim rządem, Royal Air Force i przemysłem, budując reputację doskonałości i dostarczając jedne z wiodących na świecie samolotów bojowych.”

„Rozpoczęcie brytyjskiej strategii działań lotnictwa wojskowego stanowiło wyraźne zobowiązanie Wielkiej Brytanii do dalszego zapewniania globalnego przywództwa w sektorze lotniczym. Nasze doświadczenie we współpracy i umiejętności naszych pracowników oznaczają, że jesteśmy gotowi wywiązać się z naszych zobowiązań dotyczących Typhoona, F-35 i jako część Zespołu Tempest, opracowując nowe i nowoczesne technologie, które będą nadal przyczyniać się do zachowania i rozwoju zdolności bojowych Wielkiej Brytanii.”

„Świętując nasz wkład w realizację projektu Centurion dla Typhoona i ogłoszenie wstępnej zdolności operacyjnej brytyjskich F-35, zobowiązujemy się do odgrywania kluczowej roli w obydwu programach w nadchodzących dziesięcioleciach, jako partner w ciągłym rozwoju i wsparciu mieszanej floty brytyjskich samolotów bojowych."

Steve Worsnip, dyrektor ds. wsparcia F-35 działu lotniczego BAE Systems, powiedział:

„To chwila dumy dla BAE Systems, ponieważ od samego początku wspieraliśmy Wielką Brytanię w jej staraniach o osiągnięcie wstępnej zdolności operacyjnej jej floty F-35 Lightning.”

"Nasi ludzie biorą udział w projektowaniu i produkcji każdego F-35, który lata w dowolnym miejscu na świecie, oraz w RAF Marham, siedzibie brytyjskiej Lightning Force. To wspaniały przykład roli, jaką odgrywamy pomagając w utrzymaniu floty jako część zespołu Lightning UK.”

„Współpracując z naszymi partnerami z Lockheed Martin, MBDA i Raytheon, zintegrowaliśmy również pierwsze typy uzbrojenia dla brytyjskich F-35 – ASRAAM i Paveway IV. To kolejny ważny krok do osiągnięcia wstępnej zdolności operacyjnej.”

„Czekamy na kontynuowanie wsparcia dla Wielkiej Brytanii, gdy F-35 będą dołączać do Typhoonów na pierwszej linii obrony kraju przez wiele następnych lat."

Andy Flynn, dyrektor działu lotniczego BAE Systems ds. Eurofightera i Centuriona, powiedział:

„Deklaracja zakończenia Projektu Centurion dla Typhoona jest fantastycznym sukcesem i wzmacnia pozycję Typhoona w czołówce technologii wojskowej i jako podstawowego brytyjskiego samolotu bojowego.”

„Wraz z Centurionem dostarczamy zestaw pocisków powietrze-powietrze bardzo dalekiego zasięgu, precyzyjnych pocisków powietrze-ziemia i zdolności do wykonywania dalekich uderzeń, które zapewniają dowódcy sił zbrojnych możliwość zaangażowania się w szersze spektrum misji niż kiedykolwiek wcześniej. Wiemy, że Typhoon jest już bardzo zaawansowanym, elastycznym, zaufanym i sprawdzonym samolotem. To, co teraz robimy, to wyzwolenie w pełni jego potencjału i pomoc w zapewnieniu, że pozostanie on potrzebnym partnerem przez następne dziesięciolecia, który będzie towarzyszył obecnym i przyszłym samolotom.”

„Ta wiadomość jest dowodem sukcesu partnerskiego podejścia wszystkich zaangażowanych w dostarczenie Centuriona – ogólnoeuropejskiej współpracy między naszymi obywatelami, Ministerstwem Obrony, Eskadrą Prób i Oceny RAF oraz naszymi firmami partnerskimi Eurofightera w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. To ustanowienie najwyższych standardów, „Praca w stylu Centuriona", która zapewniła, że dostarczamy odpowiednie rezultaty dla wojska dziś i jutro."

RAF już przetestowały interoperacyjność swoich samolotów Typhoon i F-35.

Dowody zgromadzone podczas szeregu prób operacyjnych wyraźnie pokazują skuteczność obydwu samolotów, gdy działają one razem.

Dzięki większemu udźwigowi i zwiększonej manewrowości i zasięgowi, Typhoon będzie działać wspólnie z samolotem typu stealth, jakim jest F-35 i jego czujnikami następnej generacji, czyniąc RAF jednymi z nielicznych sił powietrznych zdolnych do wykorzystania synergii samolotów bojowych czwartej i piątej generacji i zapewnienia Wielkiej Brytanii sił powietrznych zdolnych do przeciwdziałania ewoluującym zagrożeniom w środowisku globalnym.

Wielka Brytania jest światowym liderem w sektorze lotnictwa wojskowego, który wspiera ponad 18 000 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, łącząc unikalne w Europie umiejętności i technologie.

Sektor ten osiąga obroty przekraczające 6 miliardów funtów szterlingów rocznie i przyniósł ponad 80% eksportu uzbrojenia z Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Źródło informacji: Reputation Managers

Czytany 248 razy Ostatnio zmieniany piątek, 11 styczeń 2019 08:57

Artykuły powiązane

 • Brytyjskie bombowce będą tematem rozmów o historii lotnictwa w krakowskim muzeum.

  W najbliższą niedzielę, 20 stycznia 2019 o godzinie 12:00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się spotkanie z Janem Hoffmannem, który opowie historię brytyjskich bombowców. Muzeum zaprasza wszystkich, którzy interesują się historią lotnictwa i nie tylko...

 • Brexit – zbierają się czarne chmury nad lotnictwem.

  Choć liderzy państw unijnych poparli porozumienie z Wielką Brytanią, to umowę rozwodową czeka teraz trudna przeprawa przez parlament w Londynie. Przeciw ustalonym warunkom wypowiada się większość opcji politycznych, dlatego widmo brexitu bez porozumienia z Unią Europejską wciąż jest realne. Według ekspertów Skycop w takiej sytuacji jedną z najbardziej narażonych gałęzi rynku będzie lotnictwo, w którym współdziałanie między krajami jest ściśle uregulowane i brak umowy rozwodowej wprowadziłby chaos wśród przewoźników i pasażerów.

 • Projekt nowej grafiki na banknocie 50-funtowym z akcentem lotniczym.

  Ostatnio w Wielkiej Brytanii wiele się mówi o nowej grafice na banknotach 50 funtowych i kogo znanego wizerunek powinien się na niej znaleźć. Jeden z obywateli brytyjskich zasugerował, a nawet wystąpił z petycją aby na banknocie umieścić Reginalda Josepha Mitchella który żył w latach 1895 - 1937.

 • Z kart historii IWŚ: Nalot sterowców Hochseeflotte na wyspy brytyjskie w nocy z 9 na 10 sierpnia 1915 roku.

  Pierwszy niemiecki sterowiec pojawił się nad stolicą Wielkiej Brytanii wieczorem 31 maja 1915 roku. Jednostka ta należała do wojsk lądowych. Dowódcą był major Erich Linnarz. Załoga sterowca zrzuciła kilka bomb, które wyrządziły tylko nieznaczne szkody materialne. Jednak efekt psychologiczny tego nalotu był olbrzymi. Mieszkańcy metropolii ad Tamizą dowiedzieli się o tym, że przeciwnik dysponuje nową bronią, przed którą nie uchroni ich Kanał La Manche i Grand Fleet.

 • Airbus i władze Singapuru wspólnie pracują nad cyfrowym zapleczem dla lotnictwa wojskowego.

  Spółka Airbus i singapurska Agencja ds. Nauki i Techniki Obronnej (DSTA, ang. Defence Science and Technology Agency) uzgodniły szczegóły pierwszej ze wspólnych inicjatyw zaplanowanych w ramach niedawno ogłoszonej współpracy w dziedzinie technologii cyfrowych1. Projekt ten będzie poświęcony pracom nad drukiem trójwymiarowym części zamiennych, które następnie zostaną poddane pierwszym próbom w nowonabytej przez Singapur flocie transportowców-cystern A330-MRTT (Multi Role Tanker Transport).

 • Sukcesy polskiej Kadry Śmigłowcowej. Mamy kolejne cztery medale!

  Zakończyły się FAI Helicopter World Cup (Helicopter Races 2) na lotnisku w Wycombe Airpark w Wielkiej Brytanii. Polska załoga wraca do kraju z czterema medalami – dwa złote, po jednym srebrnym i brązowym.

 • Pierwsze F-35B są już w Wielkiej Brytanii. Przyleciały 2 miesiące przed planowanym terminem.

  Wielka Brytania przyjęła swoje pierwsze cztery zaawansowane myśliwce F-35B, które będą użytkowane w Royal Air Force i Royal Navy. Z pomocą tankowania w powietrzu samoloty przeleciały przez Atlantyk z bazy amerykańskiego korpusu piechoty morskiej w Beaufort w Południowej Karolinie, gdzie brytyjscy piloci przechodzili intensywne szkolenia na pokładzie samolotów we współpracy ze swoimi odpowiednikami z USMC.

 • Commando Merlin Mk4 będzie nowym śmigłowcem używanym przez brytyjskich Marines.

  Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ogłosiło, że dostarczy pierwszą z flot nowych śmigłowców zaprojektowanych do operacji z lotniskowców Królewskiej Marynarki.

 • Wystawa "samoloty szkolne Polskiego Lotnictwa Wojskowego 1918-2018".

  W dniach 02.05.2018 do 08.06.2018 w Muzeum Lotnictwa Polskiego prezentowana jest wystawa Samoloty Szkolne Polskiego Lotnictwa Wojskowego 1918-2018. Przestawia ona typy samolotów, używanych do szkolenia pilotów wojskowych w Polsce od momentu odzyskania niepodległości w 1918 r. do chwili obecnej, w tym również samoloty używane na obczyźnie podczas II wojny światowej.

 • Brytyjskie Tornada zostały użyte przy niszczeniu celów związanych z wytwarzaniem broni chemicznej w Syrii.

  Dzisiaj o godzinie 2:00 czasu brytyjskiego siły brytyjskie dołączyły do ​​bliskich sojuszników w precyzyjnym ataku na syryjskie instalacje zaangażowane w użycie przez reżim broni chemicznej przeciwko własnym obywatelom. Atak został zainicjowany w odpowiedzi na atak chemiczny z dnia 7 kwietnia w Doumie, w którym zginęło do 75 osób, w tym małe dzieci. Znaczna część informacji, w tym wywiadu, wskazuje, że reżim syryjski był odpowiedzialny za ten ostatni atak.

 • Rząd Wielkiej Brytanii chce zlikwidować "ukryte" opłaty nakładane przez tanie linie lotnicze.

  Szykuje się rewolucja w tanich lotach? Brytyjski rząd zamierza przyjrzeć się "ukrytym" opłatom nakładanym na pasażerów przez przewoźników lotniczych.

 • Nowa strategia walki powietrznej w Wielkiej Brytanii przy okazji 100 lecie RAF.

  Rozpoczynają się prace nad nową strategią walki powietrznej, aby zapewnić Wielkiej Brytanii wiodącą na świecie zdolność bojową, - powiedział sekretarz obrony Gavin Williamson przed wczorajszym komitetem ds. Obrony.

 • Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii z ofertą Typhoon'a dla Belgii.

  Propozycja została wydana z pełnym poparciem rządów czterech krajów-udziałowców Eurofighter'a - Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii - jako partnerów w największym europejskim programie współpracy w produkcji wojskowych samolotów.

 • Wizyta delegacji powstającej międzynarodowej produkcji „Dywizjon 303” w Wielkiej Brytanii.

  W Wielkiej Brytanii odbyło sie spotkanie ekipy filmu z Rodziną Królewską w Pałacu Kensington i konferencja prasowa filmu. Brytyjczycy zachwyceni poziomem produkcji!

 • Wylot brytyjskiej pary książęcej z Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa - Okęcie.

  W Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa - Okęcie uroczyście pożegnano brytyjską parę książęcą. Książę i Księżna Cambridge przebywała w Polsce trzy dni. Była to ich pierwsza wizyta w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwsza poza krajami Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, w której udział wzięły ich dzieci - książę George i księżniczka Charlotte.

 • Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth po raz pierwszy wychodzi w morze.

  Byliśmy świadkami historycznej chwili, HMS Queen Elizabeth, pierwszy lotniskowiec typu QE, wyszedł w morze z portu Rosyth, w celu rozpoczęcia pierwszego etapu prób, na północny-wschód od szkockiego wybrzeża.

 • Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z wizytą w PAŻP.

  W dniu 21 marca br. z wizytą w PAŻP przebywała delegacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, której przewodniczył gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk – Rektor-Komendant WSOSP.

 • Powietrzny transport miejski w koncepcji Airbusa i Italdesign.

  Podczas 87. targów Geneva International Motor Show firmy Italdesign i Airbus przedstawiły koncepcję Pop.Up, pierwszego modularnego, w pełni elektrycznego, bezemisyjnego systemu transportowego, który ma ograniczyć wzmożony ruch na drogach w zatłoczonych megamiastach. Pop.Up to wizja transportu multimodalnego, który w pełni wykorzystuje zarówno przestrzeń naziemną jak i powietrzną.

 • "Między niebem a ziemią" - konferencja naukowa w Szkole Orląt.

  Nie ma lepszego miejsca do dyskusji o roli i znaczeniu Sił Powietrznych we współczesnych konfliktach zbrojnych niż Dęblin – powiedział Rektor-Komendant WSOSP gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk otwierając w "Szkole Orląt" międzynarodową konferencję naukową pt.: "Między niebem a ziemią. Współdziałanie sił powietrznych i wojsk lądowych na polach bitew XX i XXI wieku".

 • Piloci przygotowują się do misji Baltic Air Policing na Litwie.

  Trwają przygotowania również do trzeciej zmiany operacji „Inherent Resolve” w Kuwejcie. Wezmą udział w kilkudziesięciu ćwiczeniach lotniczych. Do służby trafią także nowe samoloty – tak o wyzwaniach na 2017 rok mówi gen. pil. Cezary Wiśniewski, inspektor sił powietrznych.

Redakcja poleca

Sie 10, 2018
Central European Engine Services Sp. z o.o. – w skrócie CEES jest ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 13, 2018
To już trzecia edycja lotniczej imprezy "Skrzydła nad Kazimierzem". ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 14, 2018
Od 13 lipca w bazie lotniczej Fairford trwa kolejny Royal ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Maj 16, 2018
Sikorsky/PZL Mielec, firma Lockheed Martin (NYSE: LMT), podpisała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 11, 2019
Rekrutacja na studia wojskowe w Lotniczej Akademii Wojskowej będą się ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...
Sty 02, 2019
Każdy kto miał do czynienia z modelarstwem zna zapewne firmę ...
Sty 02, 2019
Od 1 stycznia 2019 roku port na Sadkowie nie będzie obsługiwał lotów ...
Sty 03, 2019
Do końca marca przedłużony został mandat Polskiego Kontyngentu ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Gru 18, 2018
Top Gun 2 jest teraz w fazie produkcji, a plan filmowy przeniósł się ...
Gru 15, 2018
Węgierskie Ministerstwo Obrony zamówiło 16 śmigłowców ...
Gru 15, 2018
14 grudnia 2018 r. na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 20 Stycznia 2019    |    Wydarzyło się: 1959 – Dokonano oblotu brytyjskiego samolotu pasażerskiego Vickers Vanguard. 1992 – W katastrofie francuskiego Airbusa A320 pod Strasburgiem zginęło 87 spośród 96 osób na pokładzie. 2007 - 12 amerykańskich żołnierzy zginęło w katastrofie śmigłowca Sikorsky UH-60 Black Hawk w Bagdadzie. 1978 – Wystrzelono radziecki bezzałogowy statek kosmiczny Progress 1.

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top