wtorek, 26 wrzesień 2017 20:06

To już pewne. Franciszek Kornicki będzie twarzą RAFu.

Napisane przez Angelika Jarosławska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Franciszek Kornicki na służbie (Źródło: Archiwum rodzinne) Franciszek Kornicki na służbie (Źródło: Archiwum rodzinne)
Polski pilot Dywizjonu 303, Franciszek Kornicki zostanie symbolem Królewskich Sił Powietrznych (RAF)! Dziękujemy Wam z całego serca za wsparcie i głosy!
 
W przyszłym roku Royal Air Force będą obchodziły setną rocznicę powstania. To wspaniałe, że przy okazji tej ważnej daty przypomnimy o bohaterskich Polakach, którzy walczyli w Bitwie o Anglię.
Nad brytyjskim niebem walczyły 4 polskie dywizjony: 2 bombowe (300 i 301), 2 myśliwskie (302 i 303) oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich. 
 
Franciszek Kornicki, ostatni dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z czasów II wojny światowej, został zwycięzcą plebiscytu „The People's Spitfire Pilot, organizowanego przez Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennik "The Telegraph".
 
Jako film Dywizjon 303 mocno zaangażowaliśmy się w ten projekt i wspieraliśmy całą akcję od początku. Ogromnie się cieszymy, że plebiscyt podkreśli tak ważną rolę Polaków w Bitwie o Anglię.
 
Pan Franciszek Kornicki zdobył szesnaście razy więcej głosów niż pozostali piloci łącznie!

Franciszek Kornicki był pilotem Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, a po wojnie majorem Królewskich Sił Powietrznych. Jest ostatnim żyjącym dowódcą polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej. Latał m.in. w słynnym Dywizjonie 303, a następnie został najmłodszym dowódcą dywizjonu PSP (w Dywizjonie 308, pózniej w Dywizjonie 317).

Autor publikacji: Angelika Jarosławska  / Ambasador filmu Dywizjon 303

Czytany 1633 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 26 wrzesień 2017 20:10

Artykuły powiązane

Top