sobota, 17 luty 2018 13:39

Mąż z fałszywym paszportem na pomoc żonie z podrobionym paszportem na lotnisku w Modlinie.

Napisane przez NOSG
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Archiwum NOSG Źródło zdjęcia: Archiwum NOSG

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki Warszawa-Modlin we wtorek (13.02.2018r.), zatrzymali kobietę, która podawała się za obywatelkę Grecji. Jak się okazało następnego dnia z Aten wyruszył jej na pomoc mąż.

Kobieta została skontrolowana przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w hali odbioru bagaży Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, po przylocie samolotu z Aten. Do kontroli okazała grecki dowód osobisty, w którym zamieszczony był wizerunek innej osoby. Cudzoziemka nie potrafiła też odpowiedzieć na proste pytania zadawane jej przez funkcjonariuszy w języku greckim. Podczas sprawdzeń ustalono, że grecki dokument figuruje w bazach Straży Granicznej, jako utracony przez posiadacza. Z uwagi na powyższe okoliczności podjęto decyzję o zatrzymaniu kobiety podającej się za obywatelkę Grecji.

W wyniku dalszych czynności ustalono, że podróżna jest obywatelką Syrii. W dniu 14 lutego wobec cudzoziemki podającej się za obywatelkę Syrii, wszczęto postępowanie przygotowawcze. Syryjka usłyszała zarzut posłużenia się przed funkcjonariuszami Straży Granicznej, jako własnym greckim dowodem osobistym, stwierdzającym tożsamość innej osoby, przestępstwo opisane w art. 275 § 1 KK. Kobieta przyznała się do popełnienia zarzucanego czynu, złożyła w swojej sprawie wyjaśnienia i na podstawie art. 335 § 1 KPK poddała dobrowolnie karze grzywny. Wymiar kary został uzgodniony z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim.

W międzyczasie do Straży Granicznej w Nowym Dworze Mazowieckim, zgłosił się mężczyzna podający się za męża zatrzymanej obywatelki Syrii. Jak powiedział funkcjonariuszom przyleciał z Aten na Lotnisko Chopina i udał się do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin w celu poszukiwania żony. Wylegitymował się dokumentem podróży dla uchodźcy wydanym przez władze Austrii. Oraz okazał syryjski dowód osobisty na dane żony, który okazał się podrobiony. Czynem swym wyczerpał znamiona przestępstwa opisane w art. 270 § 3 KK - kto czyni przygotowania do przestępstwa (…).

Mężczyzna został zatrzymany, i przedstawiono mu zarzut popełnienia wcześniej opisanego przestępstwa. Podejrzany złożył wyjaśnienia, przyznał się do popełnionego czynu podobnie jak małżonka skorzystał z prawa wynikającego z artykułu 335 § 1 KPK i dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Również ten wymiar kary został uzgodniony z prokuratorem dyżurnym Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim nadzorującym przedmiotowe postępowanie.

Mężczyzna z uwagi na zgodny z prawem pobyt na terytorium Schengen został zwolniony. Natomiast jego małżonka otrzymała decyzję wydaną przez Komendanta Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zobowiązującą ją do powrotu.

Źródło informacji i zdjęć: http://www.nadwislanski.strazgraniczna.pl/wis/aktualnosci/26443,Sprytne-malzenstwo.html,Sprytne-malzenstwo.html

Czytany 504 razy Ostatnio zmieniany sobota, 17 luty 2018 13:48

Artykuły powiązane

 • Powołanie nowego Dyrektora Instytutu Lotnictwa.

  Z dniem 5 marca 2018 roku, decyzją Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwigi Emilewicz, na stanowisko Dyrektora Instytutu Lotnictwa w Warszawie został powołany dr inż. Paweł Stężycki.

 • Symulator samolotu Boeing 737 dostępny w Warszawie!

  Jesteś pilotem? Pasjonujesz się lotnictwem? A może po prostu jesteś ciekaw, jak steruje się samolotem pasażerskim? Teraz każdy ma możliwość usiąść za sterami samolotu B737NG w AirPoint na Saskiej Kępie w Warszawie.

 • Nowe zasady korzystania z parkingów przy lotnisku w Modlinie.

  Port lotniczy w Modlinie informuje, że od dnia 1 marca 2018 r. zaczną obowiązywać nowe zasady korzystania z oferty parkingowej Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. Wprowadzone zmiany dotyczą nowych konfiguracji cenowych oraz czytelnie określą reguły korzystania z parkingów lotniskowych.

 • "Zagubiony pasażer" ze sfałszowanym paszportem na Lotnisku Chopina.

  W dniu wczorajszym funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali cudzoziemca podającego się za ob. Grecji, u którego ujawnili sfałszowany paszport.

 • Od lipca z Warszawy do Zaporoża. To już dziewiąta trasa LOT-u na Ukrainie.

  Od 2 lipca LOT uruchomi bezpośrednie połączenie między Warszawą a Zaporożem - sześć razy w tygodniu. To już dziewiąta trasa LOT-u na Ukrainę. Bilety są od dziś w sprzedaży. Ponadto LOT zwiększa częstotliwość między Warszawą a portem lotniczym Kijów-Żuliany.

 • Zapalił papierosa na pokładzie. Został ukarany.

  25-lelni pasażer został ukarany mandatem przez funkcjonariuszy Straży Granicznej za zakłócanie porządku na pokładzie samolotu. Mężczyzna nie potrafił odmówić sobie zapalenia papierosa w trakcie rejsu.

 • Wieczór poświęcony generałowi Stanisławowi Skalskiemu.

  Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na spotkanie poświęcone generałowi Stanisławowi Skalskiemu. O asie polskiego lotnictwa opowiedzą Franciszek Grabowski, autor książki Skalski: Against All Odds oraz Grzegorz Sojda i Grzegorz Śliżewski, autorzy biografii Generał pilot Stanisław Skalski. Portret ze światłocieniem.

 • Jak w czeskim filmie? W Modlinie Czech udawał Polaka.

  W miniony weekend funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zatrzymali mężczyznę podającego się za obywatela Polski. Jak się okazało podróżował z dokumentami innej osoby.

 • Ryanair: Rozbudowę Modlina blokuje Lotnisko Chopina.

  Ryanair potwierdził wczoraj (19 stycznia), że w ciągu najbliższych 5 lat podwoi liczbę pasażerów przewożonych na swoich lotach do Warszawy z 3 do 6 milionów rocznie.  Aby obsłużyć taki poziom ruchu, w porcie lotniczym Warszawa Modlin niezbędna jest rozbudowa infrastruktury, którą od prawie dwóch lat bezprawnie blokuje konkurujące z Modlinem lotnisko Warszawa Chopin.

 • 2nd InterFAB Communication Workshop w PAŻP.

  W dn. 18 i 19 stycznia br. byliśmy w Warszawie gospodarzami warsztatu InterFAB Communication Workshop. W spotkaniu w siedzibie PAŻP udział wzięli przedstawiciele 6 europejskich funkcjonalnych bloków przestrzeni powietrznej: Baltic FAB, FABEC, FABCE, BLUE MED, Danube FAB, Danish-Swedish FAB. To już drugie spotkanie z tego cyklu. Pierwsze odbyło się latem 2017 roku w Langen w Niemczech.

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora.

Top