piątek, 21 wrzesień 2018 08:57

Pierwszy B777 Cathay Pacific trafił do muzeum w Arizonie.

Napisane przez Boeing Press Release
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: cathaypacific.com / Boeing.com Źródło zdjęcia: cathaypacific.com / Boeing.com

Boeing i Cathay Pacific ogłosiły dzisiaj, że przekazują pierwszy w historii samolot Boeing 777 do Pima Air & Space Museum w Arizonie, jednego z największych na świecie obiektów poświęconych awiacji.

Samolot z numerem linii WA001 i zarejestrowany jako B-HNL przyleciał z macierzystego lotniska Cathay Pacific w Hongkongu do Tucson w Arizonie 18 września. Samolot ten będzie wystawiony w muzeum obok ponad 350 innych znanych samolotów.

Boeing przetestował w powietrzu swój samolot B777-200 w dniu 12 czerwca 1994 r. Nadal używał go jako samolot testowy przez kilka lat. Samolot ten dołączył do floty Cathay Pacific w 2000 roku, przewożąc pasażerów tej lini lotniczej, aż do przejścia na emeryturę w tym roku.

Od czasu pierwszego lotu, program B777 stał się najpopularniejszym na świecie dwusilnikowym samolotem. Jego wyjątkowe połączenie dalekiego zasięgu, optymalnego zużycia paliwa i popularnej kabiny przyciągnęło przewoźników, którzy złożyli ponad 1660 zamówień. Cathay Pacific był jednym z pierwotnych klientów, a obecnie operuje jedną z największych flot B777.

"Cathay Pacific odegrał kluczową rolę w ogromnym sukcesie programu 777. Linia ta znacznie przyczyniła się do oryginalnego projektu samolotu i od tego czasu jest jednym z największych ambasadorów tego modelu. Teraz są pierwszym klientem naszego nowego samolotu B777X. Cieszymy się, że możemy współpracować z Cathay w sprawie darowizny na rzecz muzeum, jako sposobu dzielenia się niezwykłą historią Boeinga 777 przez wiele lat "- powiedział Kevin McAllister, prezes i dyrektor generalny Boeing Commercial Airplanes.

W latach 90-tych Cathay Pacific była jedną z niewielu linii lotniczych, które dostarczały cenne wymagania dla 777 podczas fazy projektowania. Dzięki temu macierzysta linia lotnicza w Hongkongu stała się wyjątkową okazją do udoskonalenia funkcji samolotu, zgodnie z jego potrzebami. Wśród próśb znalazł się przekrój kabiny podobny do Boeinga 747, nowoczesnego "szklanego" kokpitu, systemu "fly-by-wire" oraz niższych kosztów operacyjnych.

Dyrektor generalny Cathay Pacific, Rupert Hogg, powiedział: "Jako pierwszy na świecie model 777, B-HNL zajmuje wyjątkowe miejsce w historii zarówno naszej linii lotniczej, jak i lotnictwa komercyjnego i jesteśmy bardzo zadowoleni, że wkrótce przyniesie ona przyjemność entuzjastom lotnictwa w swoim nowym domu w Arizonie."

"Nasze samoloty 777-200 służyły nam wyjątkowo dobrze w ciągu ostatnich dwóch dekad, a ponieważ stopniowo przechodzimy na emeryturę w nadchodzących miesiącach, z niecierpliwością czekamy na przyjęcie od 2021 roku najnowocześniejszych samolotów 777-9 do naszej floty." - dodał.

Źródło informacji i zdjęć: Boeing Press Release

Czytany 297 razy Ostatnio zmieniany piątek, 21 wrzesień 2018 09:02

Artykuły powiązane

 • Powiat Kołobrzeski kupił hangar. Będzie w nim Muzeum Lotnictwa.

  Powiat Kołobrzeski za niemal 3 mln zł zakupił od gminy Trzebiatów poniemiecki hangar w miejscowości Rogowo. Dziś, podpisano w tej sprawie akt notarialny, który kończy kilkuletnie starania Powiatu Kołobrzeskiego o pozyskanie tej nieruchomości.

 • Zabawna pomyłka w malowaniu Cathay Paci(f)ic. W sieci mają "używanie".

  Większość katastrof lotniczych spowodowana jest błędem ludzkim, dziś na szczęście nie będzie mowy o katastrofie, ale właśnie o błędach albo jak mawiał klasyk o "wielbłądach" ludzkich. Nawet nam na portalu zdarza się popełnić "babola" w tekście czy tytule artykułu ... no ale to inna skala.

 • Wczoraj otwarto wystawę "Dywizjon 303" w Muzeum - pracowni Arkadego Fiedlera.

  We wtorek odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Dywizjon 303" - jednej z najbardziej skutecznych jednostek II WŚ. Polski "Dywizjon 303, który stał się legendą w czasie wojny.

 • Zespół Emirates Engineering zmienia konfigurację drugiego Boeinga 777-200LR.

  Zespół Emirates Engineering przeprowadził zmianę konfiguracji drugiego samolotu Boeing 777-200LR we flocie przewoźnika. Przebudowa maszyny z wersji trzyklasowej na dwuklasową odbywała się w całości w hangarach Emirates Engineering w Dubaju. W samolocie w nowej konfiguracji znalazły się także nowe, szersze fotele w układzie 2-2-2 i przestrzeń wspólna w klasie biznes oraz całkowicie odnowiona klasa ekonomiczna, która zapewni pasażerom najwyższy komfort podróży.

 • FedEx Express zamówił u Boeinga 24 samoloty Cargo.

  Boeing i FedEx Express poinformowały o nowym zamówieniu na 12 samolotów 767 Freighters i 12 samolotów 777 Freighters. Największy na świecie przewoźnik lotniczy kontynuuje inwestycje w najbardziej wydajne samoloty frachtowe w branży, aby optymalizować usługi dla swoich klientów.

 • Odrestaurowana Memphis Belle odsłonięta w Muzeum Narodowym Sił Powietrznych USA.

  Siedemdziesiąt pięć lat temu 17 maja 1943 r. załoga bombowca B-17F Memphis Belle ukończyła 25. misję bojową w okupowanej przez nazistów Europie. Pokonali nieprzezwyciężone siły przeciwnika, stając się załogą pierwszego ciężkiego bombowca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych USA, który w ten sposób ukończył z powodzeniem 25 misji i powrócił szczęśliwie do Stanów Zjednoczonych.

 • 4 kolejne samoloty B777 dla odświeżonej floty Grupy Lufthansa.

  Boeing i grupa Lufthansa podpisały zamówienie na kolejne cztery samoloty B777 o wartości 1,4 mld dolarów. Zakup jest częścią planów lini lotniczej, mających na celu modernizację floty przez zakup nowszych samolotów szerokokadłubowych.

 • Muzeum lotnicze Hermeskeil. Czasem warto zboczyć z głównych dróg.

  Olbrzymim plusem podróżowania po Europie samochodem jest to, że można odwiedzić miejsca położne z dala od dużych miast - takie jak to prywatne muzeum lotnicrwa, gdzieś w polu, nieco na północ od drogi z Trewiru do Saabrucken. - pisze Jacek Balcer.

 • Qatar Airways rozbudowuje swoją flotę Cargo. Zakupi od Boeinga kolejne 5 B777.

  Boeing i Qatar Airways podpisały list intencyjny dotyczący zakupu pięciu samolotów B777 o wartości 1,7 miliarda dolarów.

 • Boeing 777 lęcący do Honolulu stracił osłonę silnika.

  Jak podają amerykańskie media, min. ABCNews, Boeing 777 linii lotniczych United Airlines Lot 1175 lecący wczoraj z San Francisco do Honolulu stracił osłonę jednego z silników. Samolot wylądował bezpiecznie a służby ratownicze czekały na lotnisku już w pogotowiu.

  "Nasi piloci zastosowali się do wszystkich niezbędnych protokołów, aby bezpiecznie wylądować samolotem", powiedział United w oświadczeniu, dodając, że wszyscy pasażerowie wysiedli normalnie z Boeinga 777 i zostali skierowani do bramek.

  Zdjęcia zamieszczane w mediach społecznościowych pokazują silnik z brakującą pokrywą zewnętrzną, gdy samolot zbliża się do Honolulu. Wideo pokazuje, że silnik wibruje, co oczywiście spowodowane jest utratą zewnętrznych elementów silnika.

  Pasażerowie twierdzili, że w czasie lotu nastąpił głośny huk i samolot zaczął się trząść.

  Przypominamy, że parę miesięcy temu samolot A380 linii lotniczych Air France lecący z Paryża do Los Angeles musiał wczoraj lądować awaryjnie na lotnisku Goose Bay w Kanadzie, po tym jak stwierdzono uszkodzenie jednego z silników. Podobny przypadek z utratą osłony, lecz inny samolot.

  Źródło informacji: ABCNews, Facebook, Twitter

Top