piątek, 19 październik 2018 13:25

Inteligentne rozwiązania Airbus w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego.

Napisane przez Airbus / TBB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Foto: Airbus Foto: Airbus

Na mającej odbyć się w Paryżu w dniach od 23 do 26 października tegorocznej edycji targów Euronaval spółka Airbus zaprezentuje szeroki wachlarz inteligentnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego – od centrów nadzoru nad obszarami morskimi, doskonale zintegrowanych usług łączności morskiej, przez systemy satelitarne i im pokrewne, po bezzałogowe statki powietrzne, samoloty i śmigłowce. Wyjątkowo obszerna i kompleksowa oferta rozwiązań marynistycznych, którą przedstawi Airbus, czerpie z 50 lat doświadczeń spółki w tej dziedzinie i daje branży morskiej wszystko, co na morzu potrzebne do podejmowania właściwych decyzji i działań we właściwym momencie. 

Silną pozycję w sektorze bezpieczeństwa morskiego, którą może pochwalić się Airbus, spółka zawdzięcza w szczególności rodzinie rozwiązań monitoringu wybrzeża STYRIS, stosowanych obecnie w 50 krajach w ponad 250 dostarczonych dotąd systemach. STYRIS obejmuje: usługi VTS (Vessel Traffic Services), służące m.in. do ochrony bezpieczeństwa ludzi na morzu, nawigacji, bezpieczeństwa ruchu morskiego i jego wydajnego planowania i kierowania; systemy CSS (Coastal Surveillance Systems) do ochrony granic morskich i środowiska oraz zadań poszukiwawczo-ratowniczych, oraz rozwiązania do ochrony infrastruktury krytycznej (Critical Infrastructure Protection CIP).

Nie bez znaczenia dla jakości i skuteczności proponowanych przez Airbus usług monitorowania obszarów morskich jest znacząca flota satelitów obserwacji Ziemi, którymi ten europejski koncern dysponuje. Ogromne ilości codziennie pozyskiwanych przez nie danych, w połączeniu z dodatkowymi źródłami informacji, takimi jak AIS (Automatic Identification System) czy analiza predykcyjna, pozwalają uzyskać kompletny obraz sytuacji na morzu, cenny zarówno dla użytkowników znajdujących się na wodzie, jak i dla tych na lądzie. Przykładowe scenariusze ilustrujące przydatność rozwiązań z rodziny STYRIS – np. do przewidywania zagrożeń, identyfikacji zachowań podejrzanych – wraz omówieniem ich możliwości przedstawią podczas targów Euronaval przedstawiciele spółki Airbus w urządzonym przez nią w ramach imprezy salonie wystawowo-informacyjnym Smart Maritime Centre.

Dodatkowe funkcje wywiadowcze mogą pełnić drony, jak choćby napędzany elektrycznie bezzałogowy statek powietrzny (bsp) Aliaca. Mogąc pozostawać w powietrzu nawet przez 3 godziny, dzięki stabilizowanej żyroskopowo wieżyczce z czujnikami wizyjnymi oferuje on 360-stopniową panoramę okolicy w promieniu od 10 do 50 km. Jest to konstrukcja doskonale przystosowana do misji morskich: start odbywa się przy użyciu katapulty, a lądowanie wspomaga specjalna siatka, i może z powodzeniem służyć np. do rozpoznawania obszaru przed statkiem lub okrętem. Inne oferowane rozwiązanie to pseudosatelita Zephyr, tzw. platforma HAPS (High Altitude Pseudo-Satellite).  Zasilane wyłącznie energią słoneczną zephyry działają wysoko ponad strefą narażoną na czynniki pogodowe i zarezerwowaną dla konwencjonalnego ruchu lotniczego. Zastosowania systemu Zephyr doskonale uzupełniają możliwości satelitów, konwencjonalnych bezzałogowców i załogowych statków powietrznych. Zawdzięczany tak dużemu pułapowi operacyjnemu zasięg lokalny i regionalny czyni pseudosatelity Zephyr doskonałym środkiem do stałej lokalnej obserwacji (ISR – wywiad, obserwacja i zwiad). Zephyr jest w stanie skupić się na konkretnym obszarze o szerokości dochodzącej do setek kilometrów i przez kilka miesięcy zapewniać na nim nieprzerwanie łączność i usługi obserwacyjne podobne do satelitarnych. Modele redukcyjne obu dronów będzie można oglądać na stoisku Airbus.

Budując na doświadczeniach zgromadzonych w sześciu krajach przy eksploatacji 34 morskich patrolowych wersji samolotów C295, Airbus oferuje obecnie C295 jako wyposażony w samodzielnie opracowane przez spółkę Airbus systemy wsparcia misji FITS (Fully Integrated Tactical System) samolot doskonale przystosowany do misji zwiadowczych (ISR), ochrony granic i zadań w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego. C295 jest także dostępny w wersji taktycznej przeznaczonej do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW) – w tym wariancie samoloty te znajdują się już na służbie w Chilijskich Siłach Powietrznych. W odpowiedzi na potrzeby rynku spółka Airbus rozpoczęła samodzielnie finansowane badania konstrukcyjne w ramach nowego programu o nazwie A320M3A, zmierzającego do budowy wariantu cywilnej platformy A320 zaprojektowanego do szeregu zastosowań of zwiadowczych (ISR), ze szczególnym uwzględnieniem długodystansowych patroli nad obszarami morskimi i zwalczania okrętów podwodnych. Modele także i tych dwóch samolotów będzie można obejrzeć podczas targów.

Airbus nie tylko oferuje śmigłowce spełniające najnowsze wymogi współczesnych sił zbrojnych, takie jak NH90, ale też przeciera szlaki dla statków powietrznych będących odpowiedzią na specyfikę pola walki przyszłości, proponując konstrukcje H160M i VSR700. Na swoim stoisku Airbus zaprezentuje model redukcyjny mogącego operować zarówno z brzegu, jak i z okrętów śmigłowca NH90 NFH, mającego dysponować pełnym arsenałem funkcji zwalczania zarówno okrętów podwodnych (ASW), jak i celów nawodnych (ASuW). Goście wystawy będą mogli również zobaczyć model bezzałogowca pionowego startu i lądowania (VUAV) VSR700, zaprojektowanego przez konstruktorów spółki Airbus z uwzględnieniem wysokich wymagań marynarek wojennych całego świata. Na targach Euronaval ekspozycję będzie też mieć francuskiej Ministerstwo Sił Zbrojnych. Będzie ona zawierać m.in. rzeczywistych rozmiarów makietę przyszłego systemu SDAM, bezzałogowca przygotowywanego w ramach wspólnego programu Airbus-Naval Group właśnie na bazie bezzałogowego wiropłatu VSR700.

Źródło informacji i zdjęć: Airbus / TBB

Czytany 2715 razy

Artykuły powiązane

 • Ortyl: naszą ambicją powinno być stworzenie samolotu polskiej konstrukcji.

  Otwierając debatę na temat szans i możliwości zbudowania samolotu polskiej konstrukcji, marszałek przypomniał, że Polska posiada bardzo silny klaster - „Dolinę Lotniczą” zlokalizowaną w woj. podkarpackim, skąd pochodzi aż 90 proc. produkcji całego krajowego przemysłu lotniczego. Zaznaczył jednak, że nadal brakuje produktu końcowego, jakim byłby samolot. „Musimy mieć produkt finalny. (…) Ostatnią taką konstrukcją, który powstała w Polsce była Iryda, ale nieszczęśliwie nie udało jej się dokończyć” – mówił Ortyl.

 • SaudiGulf Airlines zamawiają 10 airbusów z rodziny A320neo.

  Będąca właścicielem linii SaudiGulf Airlines spółka Al-Qahtani Aviation podpisała umowę o zakupie dziesięciu samolotów z rodziny A320neo. Fakt ten ogłoszono dzisiaj podczas trwającego do 16 listopada salonu lotniczego Bahrain International Airshow.

 • W trzy godziny z Europy do Australii samolotem.

  Naukowcy z Uniwersytetu w La Coruñi pracują nad projektem STRATOFLY, który ma umożliwić latanie z olbrzymią prędkością. 15 lat temu ze służby wycofano najsłynniejszy, naddźwiękowy samolot pasażerski – Aérospatiale-BAC Concorde.

 • Pierwszy na świecie A321LR przekazany Arkia Israeli Airlines.

  Mające swoją siedzibę w Tel Awiwie linie ARKIA Israeli Airlines, w których większościowy pakiet udziałów posiada spółka Jordache Enterprises, odebrały właśnie pierwszy z zamówionych samolotów A321LR, stając się tym samym pierwszym przewoźnikiem, który przyjął do użytku ten wyjątkowy model.

 • Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów zaprasza do rozmowy.

  Już 13 listopada 2018 roku w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) odbędzie się spotkanie podmiotów branży Bezzałogowych Statków Powietrznych chętnych do wzięcia udziału w Programie Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD).

 • Daleka trasa pokazowa Airbusa A220. Samolot odwiedzi 5 miast w 4 krajach.

  Należący do linii airBaltic airbus A220-300, jednonawowy samolot nowej generacji, wyrusza w międzynarodową trasę pokazową po pięciu lotniskach w czterech krajach świata.

 • Pierwszy A330-800 już w powietrzu. Trwa program prób w locie.

  Pierwszy samolot A330-800 wystartował dziś rano z lotniska Blagnac pod francuską Tuluzą, wyruszając o godzinie 10.31 czasu lokalnego w swój pierwszy lot nad południowo-zachodnią Francją. Maszyna nosi oznaczenie MSN1888 i wykona serię wymaganych do przeprowadzenia na tej wersji prób aerodynamicznych w locie.

 • Pierwszy z zamówionych A321neo odebrany przez Air New Zealand.

  Do grona przewoźników użytkujących samoloty A321neo dołączyły linie Air New Zealand, które w miniony weekend odebrały pierwszą z zamówionych maszyn. Najnowszy zakup Air New Zealand obejmuje w sumie 20 samolotów z rodziny A320neo.

 • Airbus przekazuje NASA pierwszy moduł ESM dla amerykańskiego statku Orion.

  W dniu 5 listopada spółka Airbus dostarczy pierwszy europejski moduł serwisowy (European Service Module, ESM) dla budowanej przez NASA kapsuły Orion. Moduł ESM powstał w europejskim ośrodku badań kosmicznych w niemieckiej Bremie, skąd na pokładzie samolotu transportowego Antonow zostanie przetransportowany do ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

 • Podpisanie umowy na dostawę śmigłowca H135 dla Lotnictwa Straży Granicznej.

  We wtorek w Komendzie Głównej Straży Granicznej odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę śmigłowca AIRBUS HELICOPTERS typu H135. Zakup zostanie sfinansowany z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017 – 2019”. Koszt to 46,5 mln zł brutto.

Top