Niemal 400 uczestników pracujących w ponad 90 zespołach wzięło udział w największym lotniczym hackathonie w Europie, który odbył się w dniach 18-19 maja w Mielcu. Spośród wszystkich projektów poddanych ocenie, jury pod przewodnictwem Pani Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak wyróżniło szczególnie zespoły pracujące nad systemem zapobiegania zakłócaniu sygnału GPS, zwiększeniem bezpieczeństwa na lotniskach poprzez szybkie wykrywanie i gaszenie pożarów oraz dronem służącym do wykonywania badań nieniszczących w miejscach niebezpiecznych bądź trudno dostępnych dla człowieka.
Hackathon AviaTech Challenge w Mielcu był największym tego typu wydarzeniem w Europie i jednym z największych na świecie. W hali MOSiR w ciągu 25 godzin nad swoimi projektami pracowało blisko 400 uczestników, których wspierało 60 mentorów, a następnie 20 jurorów oceniało ich prace. Wydarzenie wsparło ponad 90 partnerów. Do Mielca, który w dniach 18-19 maja stał się europejską stolicą lotnictwa przyjechali uczestnicy z całej Polski, a także z kilku krajów Europy, ostatecznie wyzwanie podjęli przedstawiciele ponad 10 narodowości. Najmłodszy uczestnik hackathonu miał zaledwie 4 lata, a najstarszy 73!
- Czuję dużą radość, że właśnie w dziedzinie naszej inteligentnej specjalizacji Podkarpacia, jaką jest lotnictwo odbył się hackathon AviaTech Challenge. Skala wydarzenia, widok tylko ambitnych osób nas zaskoczył, przerósł nas pozytywnie, jako organizatorzy wyraźnie temu podołaliśmy. moja pierwsza praca zawodowa była związana z lotnictwem, także to jest moja duża radość widzieć tak wielu młodych ludzi zainteresowanych tą tematyką - powiedział Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl.
Jednym z głównych celów organizatorów wydarzenia było złamanie stereotypu, o tym że hackathony dedykowane są jedynie dla programistów. Różnorodność pokoleniowa i branżowa uczestników pokazała, że każdy może podjąć wyzwanie i wykreować niezwykle ciekawe projekty. AviaTech Challenge dał uczestnikom możliwość rozmów i konsultacji swoich pomysłów z najlepszymi specjalistami w branży lotniczej w Polsce. - Ludzie mają przeróżne pomysły i to jest cudowne, bo oni sami nie czują się ograniczeni. Mamy ludzi, którzy tworzą swój projekt poruszając temat psychologi lotniczej, czyli zajmują się kwestią stresu bardzo młodych pilotów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z profesjonalnym lataniem. Inny zespół pracował nad stworzeniem różnego rodzaju oznaczników bagażu, bo wszyscy wiemy, jak częsty jest to problem. Tych projektów było naprawdę bardzo dużo, o bardzo szerokim przekroju merytorycznym. Jestem dumna z przedstawicieli mojej uczelni, którzy pokazali, że różnorodność narodowościowa pomaga stworzyć zespół gotowy do kreowania łamiących schematy pomysłów - dodała mentorka, przedstawicielka Wyższej Szkoły Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie, Michalina Mróz.
Uczestnicy swoje projekty wykonywali w kategorii otwartej pod nazwą “przyszłość lotnictwa”, które musiały odnosić się do wizji, prognoz, trendów i możliwych ewolucji w dziedzinie lotnictwa w nadchodzących latach i dekadach. Uczestnicy mogli opracować dowolny projekt w wybranej specjalizacji. Organizatorzy przy wsparciu partnerów branżowych wydarzenia opracowali 4 główne tematy w oparciu o trendy i wyzwania branży lotniczej (dual-use/defence, ekologia, bezpieczeństwo transportu lotniczego i bezzałogowe statki powietrzne), tak, aby rozwiązania uczestników jak najlepiej wpisały się w potrzeby branży. Zespoły opracowały ponad 90 projektów, a zdecydowana większość z nich zaskoczyła skład jurorski zaawansowaniem pomysłu, a także poziomem innowacyjności. W wyniku intensywnych prac komisji oceniającej pod przewodnictwem Pani Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak postanowiono wyróżnić 7 zespołów.
Pierwsze miejsce w hackathonie AviaTech Challenge w Mielcu zdobył zespół GPnoiSe, w skład którego weszli studenci Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Opracowali projekt mający na celu uodpornienie jednostek lotnictwa cywilnego na coraz częstsze przypadki zakłócania sygnału GPS w regionach sąsiadujących z regionami o niestabilnej sytuacji geopolitycznej.
SKNTL z Politechniki Warszawskiej znalazł się na drugim miejscu, a ich projekt dotyczył zwiększenia bezpieczeństwa na lotniskach poprzez szybkie wykrywanie i gaszenie pożarów z użyciem nowoczesnej technologii armatek przeciwpożarowych.
Na trzecim stopniu podium znaleźli się przedstawiciele zespołu Chłopcy WIMIRowcy z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, którzy skupili się nad propozycją modułowego drona służącego do wykonywania badań nieniszczących w miejscach niebezpiecznych bądź trudno dostępnych dla człowieka, który znajdzie zastosowanie zarówno w rozwiązaniach cywilnych jak i wojskowych.
Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach otrzymali:
OPEN: zwycięstwo odniósł zespół Dream Team. Przedstawiciele zespołu opracowali projekt mający na celu pomoc osobom dotkniętym neuroróżnorodnością na lotniskach. Przedstawiciele Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie skupili się nad pomocą takim osobom tworząc specjalnie przygotowaną dla nich bezpieczną przestrzeń do uspokojenia wyposażoną w produkty wyciszające.
DUAL USE/ DEFENCE: GPnoiSe, który wyprzedził konkurencję w tej trudnej kategorii.
BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE: najlepsi okazali się przedstawiciele Euroavia, zwycięski zespół opracował autonomiczny bezzałogowy statek powietrzny realizujący m. in. usługi fotografii terenu.
EKOLOGIA TRANSPORTU LOTNICZEGO: wyróżnienie od jurorów otrzymał zespół PeroDrone, który pracował nad zastosowaniem drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów, jako wspomaganie zasilania bezzałogowych statków powietrznych.
BEZPIECZEŃSTWO TRANSPORTU LOTNICZEGO: nagrodę specjalną otrzymał JusTunnel Team, który przygotował koncept tunelu odpraw przy pomocy, którego jesteśmy w stanie przeprowadzić procesy takie jak: weryfikacja tożsamości, wydruk karty pokładowej i nadanie bagażu rejestrowanego oraz przejście przez kontrolę bezpieczeństwa.
- Myślę, że to była bardzo dobra decyzja Pana Marszałka Władysława Ortyla, żeby zorganizować I Podkarpacki Hackathon Lotniczy właśnie tutaj w Mielcu, gdzie te korzenie lotnicze są bardzo mocne. Młodzi ludzie, którzy mają głowy pełne pomysłów, dobrych pomysłów, nie zawsze realizowanych w krótkim okresie, ale też takich pomysłów, które dają długofalowe rezultaty potrzebują takich miejsc, jak ten hackathon lotniczy. Mnie osobiście szczególnie w pamięci utkwiły projekty związane z dostępnością, z dostosowaniem projektów, przedsięwzięć dla osób ze szczególnymi potrzebami - skomentowała Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Pula nagród finansowych w hackathonie wyniosła ponad 120 000 zł, najlepsze zespoły otrzymały także możliwość staży, praktyk oraz profesjonalnych konsultacji. Na zwycięzców czekały również unikalne nagrody rzeczowe.
- AviaTech Challenge już w swojej pierwszej edycji zgromadził ponad 400 uczestników, pasjonatów lotnictwa różnych specjalizacji, którzy w ciągu 2 dni nieprzerwanej pracy, w twórczej atmosferze tworzyli rozwiązania, które mamy nadzieję, zrewolucjonizują branżę i będą wyznaczały trendy na przyszłość. Jesteśmy dumni, że Mielec na 48 godzin stał się stolicą lotnictwa, a miasto miało okazję gościć tak utalentowanych ludzi. Hackathon ten pokazał, że lotnictwo może być fascynującą dziedziną dla osób w różnym wieku i o różnych specjalizacjach. Zainteresowanie tegoroczną edycją było tak duże, że już teraz śmiało możemy powiedzieć, że nie było wcześniej drugiego takiego wydarzenia. Już zaczynamy prace nad kolejną edycją i zapraszamy wszystkich za rok!– mówi Wojciech Fiksa, koordynator wydarzenia.
Organizatorami wydarzenia byli: ThinkHackR, Województwo Podkarpackie, Młodzieżowa Akademia Umiejętności Technicznych "Leonardo" oraz CKPiDN w Mielcu.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym:
Wicepremiera Ministra Obrony Narodowej Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza,
Minister Edukacji Pani Barbara Nowacka
Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Władysława Ortyl
Starostę Powiatu Mieleckiego Pana Kazimierza Gacka
Prezydenta Miasta Mielca Pana Radosława Swoła
Urząd Lotnictwa Cywilnego
Aeroklub Polski
Patronat medialny nad wydarzeniem objął Aviation24.pl, Rynek lotniczy, dlapilota.pl, Lotnicze Podkarpackie, Crossweb, Comparic, Reach4, hej.mielec.pl, TVP3 Rzeszów, Przegląd Lotniczy.
Źródło informacji: Organizator AviaTech Challenge - I Podkarpacki Hackathon Lotniczy