Natura od zawsze inspirowała twórców. Motyw roślinny, pozornie prosty, a jednak stale obecny w sztuce, występuje w wielu dziełach malarskich – w formie alegorii, dodatku lub w roli głównej. Tym razem kwiaty w eleganckiej kompozycji ozdobią mundury personelu Polskich Linii Lotniczych LOT. Twórcy nowych dodatków inspirowali się sztuką Młodej Polski, gdzie motywy kwiatowe można znaleźć choćby u Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej czy Józefa Mehoffera.
Od teraz główną rolę w projektach nowych apaszek i poszetek personelu PLL LOT grają malwy – kwiaty, które są swoistym wyrazem polskości. Motyw ten przywodzi na myśl słoneczne, letnie popołudnie z dala od miasta, gdzie kwiaty malw delikatnie kołyszą się na wietrze. Spokój, elegancja i harmonia. Właśnie takie krajobrazy Polski są cenione na całym świecie, a dzięki PLL LOT promowane będą również na gościnnych pokładach przewoźnika.
Polskie Linie Lotnicze LOT są dumnym ambasadorem Polski na świecie. Partnerstwo z Lancerto przy tworzeniu nowych dodatków do mundurów to kolejny przykład naszego zaangażowania w promocję nowoczesnego polskiego wzornictwa, przy jednoczesnym przywiązaniu do tradycji. Nasze załogi każdego dnia, dbając o bezpieczeństwo i komfort pasażerów LOT-u, docierają do ponad 100 portów lotniczych na całym świecie. Chcemy by malwa, kwiat kojarzony z polską sztuką, stała się nowym znakiem rozpoznawczym naszej gościnności i profesjonalizmu - mówi Izabela Leszczyńska, Dyrektor Biura Rozwoju Produktu i Customer Experience.
Malwą malowane! Na apaszkach i poszetkach personelu #PLLLOT zakwitły malwy inspirowane twórczością artystów Młodej Polski. Kolekcja powstała we współpracy z polską marką modową #LANCERTO.#flyLOT pic.twitter.com/vENyr9suqc
— Polskie Linie Lotnicze LOT (@LOTPLAirlines) August 5, 2024
Uzupełnieniem do kwiatowego motywu poszetek dla męskiej części personelu będą krawaty, utrzymane w odpowiednio dobranych kolorach granatu i czerwieni. Projektanci nie zapomnieli też o najważniejszym symbolu LOT-u – żurawiu, towarzyszącym firmie od początku jej istnienia, czyli od 95 lat. Symbol szczęścia i długowieczności w formie zaprojektowanej przez Tadeusza Lucjana Gronowskiego dalej w subtelny sposób towarzyszy akcesoriom załóg pokładowych oraz personelu naziemnego.
Od teraz stewardesy zobaczymy w białych apaszkach w czerwone malwy, z granatową lamówką, natomiast szefowe pokładu - w wersji z granatowym tłem w czerwone kwiaty i czerwoną lamówką. Z kolei personel naziemny otrzymał białe apaszki w czerwone kwiaty i czerwonym brzegiem. Analogiczne wzory mają nowe poszetki panów z personelu pokładowego i naziemnego. Krawaty stewardów w kolorze lotowskiego granatu, zdobi print w drobne czerwone żurawie, a krawaty szefów pokładu będą czerwone z printem granatowych żurawi. Natomiast panowie z personelu naziemnego będą nosić czerwone krawaty z pojedynczym symbolem żurawia.
Zmiany w umundurowaniu to kolejny projekt Polskich Linii Lotniczych LOT, promujący polskie dziedzictwo i kulturę, zrealizowany we współpracy z polską marką. W ostatnim czasie przewoźnik zaprezentował szereg współprac z rodzimymi firmami, takimi jak Krosno czy Phenome. LOT aktywnie wspiera kulturę, czego jednym z przykładów jest projekt zrealizowany wspólnie z Muzeum Narodowym w Warszawie. Film prezentujący zasady bezpieczeństwa na pokładzie, który miał premierę w grudniu 2023 r., nagrano w Galerii Sztuki XIX Wieku.
Ponadto, polski przewoźnik współpracuje z wieloma instytucjami kultury, np. Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W 2024 r. LOT został oficjalnym przewoźnikiem XIX Konkursu Chopinowskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie, a także partnerem tytularnym tegorocznej edycji Kina Letniego, organizowanego przez Kinotekę.
Na co dzień selekcję najciekawszych poleceń podróżniczych i kulturalnych pasażerowie znajdują z kolei w miesięczniku Kaleidoscope, obchodzącym w tym roku swoje 45. urodziny. Na pokładach samolotów Boeing 787 Dreamliner oraz wybranych Boeingów 737, pasażerowie mogą korzystać z systemu rozrywki pokładowej, dostarczającej bogatą bibliotekę filmów, seriali, czy muzyki.
Źródło informacji: Mater. prasowe PLL LOT , redag. Aviation24.pl