fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Terminal Cargo w Świdniku - Foto: Swidnik.pl
Terminal Cargo w Świdniku - Foto: Swidnik.pl

W ubiegłym roku rozpoczęto budowę nowoczesnej hali magazynowo-przeładunkowej, dzięki której Port Lotniczy Lublin będzie w stanie obsłużyć każdego rodzaju ładunek transportowany drogą powietrzną. 11 września terminal cargo został oficjalnie otwarty. Inwestycja kosztowała 17,8 mln zł, informuje portal Swidnik.pl.

Dla województwa lubelskiego otwarcie terminalu cargo oznacza nowe możliwości rozwoju i aktywizacji gospodarczej. Dla lotniska natomiast nowe źródło przychodu.

Obiekt będzie wykorzystywany do świadczenia usług w najwyższym standardzie obsługi przeładunkowej, importowej, eksportowej oraz magazynowej ładunków cargo na terenie całego kraju, Europy oraz obszaru pozaunijnego.

– Terminal został wybudowany z myślą o tym, aby port lotniczy mógł oprzeć się na tzw. drugiej nodze przy finansowaniu i osiąganiu wyników w przyszłości. Z drugiej strony jest to odpowiedź na zapotrzebowanie przedsiębiorców. Mam nadzieję, że dzięki terminalowi cargo producenci z Lubelszczyzny zrozumieją, że nie muszą przewozić swojego towaru do Krakowa, Rzeszowa czy Warszawy. Że usługę cargo można szybciej, lepiej i taniej zorganizować w oparciu o obiekt, który mają na miejscu. Wierzę, że otwarcie terminalu może poszerzyć ofertę naszego portu lotniczego – powiedział Krzysztof Matuszczyk, prezes Portu Lotniczego Lublin.

Nowy terminal to hala magazynowo-przeładunkowa o powierzchni blisko 2 tys. mkw. Magazyn jest wyposażony w 5 ramp załadunkowo-rozładunkowych. Obiekt jest przystosowany do jednoczesnej obsługi 3 samochodów ciężarowych, do 24 ton każdy, po stronie przyjęcia towaru oraz 2 aut ciężarowych po stronie wydania towaru. Załadunek towaru przygotowanego na paletach, dostosowanego do załadunku z rampy odbywa się przy użyciu elektrycznych wózków. Obok magazynu cargo powstał także budynek biurowy oraz plac manewrowy wraz z drogą dojazdową i chodnikami.

Terminal cargo wyposażony jest w wysokiej jakości skaner, umożliwiający prześwietlenia wielkogabarytowych ładunków których przekrój poprzeczny ma wymiar 180×180 cm. Jest on w stanie obsłużyć szeroką gamę ładunków, między innymi części statków powietrznych, których długość przekracza 6 m, a ładunek ma nierównomierny kształt i waży ponad 500 kg.

– Dla mnie jest to spełnienie marzeń o usłudze cargo. To przyszłość każdego cywilizowanego miejsca w Europie, które chce produkować i wywozić swoje towary oraz aktywnie uczestniczyć w wymianie nimi. Od dziś mamy usługę cargo, którą możemy oferować potencjalnym klientom na całym świecie. Województwo lubelskie wraz z jego piękną stolicą Lublinem chce się zmieniać i być aktywnym graczem gospodarczym w Polsce i Europie. Przed nami wielka szansa, jeśli chodzi o odbudowę Ukrainy. To lotnisko i ten terminal mogą być kluczowe dla szybkich dostaw w odbudowie naszych sąsiadów – dodał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Podczas otwarcia głos zabrał również Krzysztof Żuk, prezydent Lublina: – Port Lotniczy Lublin w Świdniku jest strategicznym projektem Samorządu Województwa, Miasta Lublin, ale również pozostałych samorządów. Cargo jest szansą przyciągnięcia kolejnych inwestycji. Infrastruktura logistyczna, którą rozbudowujemy w regionie i Lublinie musi być uzupełniona o taki zakres usług, które port będzie spełniał, z uwagi na oczekiwania przedsiębiorców.

Potencjał w usłudze cargo oferowanej przez Port Lotniczy Lublin w Świdniku widzi również Marcin Dmowski, burmistrz Świdnika: – Uruchomienie terminalu cargo na naszym lotnisku to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla Świdnika, ale i całego regionu. Otrzymujemy narzędzie, które pozwoli przyspieszyć funkcjonowanie łańcucha dostaw firm działających w świdnickiej Strefie Aktywności Gospodarczej, a także po lubelskiej stronie drogi ekspresowej S17. Skrócenie dystansu, dzięki komunikacji lotniczej, pomiędzy wytwórcami i odbiorcami produktów niewątpliwie wpływa na rozwój działalności gospodarcze.

– Z punktu widzenia funkcjonowania lotniska budowa tego terminalu jest perłą w koronie. Dopełnieniem tego, żeby mogło działać i zarabiać na siebie oraz tego, żeby stało się hubem w obliczu wojny na Ukrainie – powiedział Waldemar Jakson, starosta Powiatu Świdnickiego. Dodał: – Myślę, że obecność usługi cargo wpływa również na rozwój gmin mieszczących się na terenie Powiatu Świdnickiego. Daje się zaobserwować, że bardzo wiele decyzji o umiejscowieniu biznesu w Strefie Aktywności Gospodarczej Świdnika jest spowodowana tym, że obok znajduje się lotnisko. To bardzo ważny element rozwoju gospodarczego.

Port Lotniczy Lublin świadczy usługi cargo od marca 2021 roku. Przez ten czas z oferty skorzystało 40 firm, które nadały ok. 450 ładunków o łącznej wadze ponad 1200 ton. Towary trafiły do kontrahentów z USA i Japonii, Islandii, Belgii, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy czy Izraela. Były to m.in. części samolotów, części motoryzacyjne, przesyłki ogólne, tzw. general cargo, pomoc humanitarna dla Ukrainy oraz przesyłki pocztowe.

Źródło informacji: Swidnik.pl

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

In reply to Some User