fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

0

W 78. rocznicę pierwszego lotu bojowego legendarnego Dywizjonu 303, na ekrany polskich kin wszedł film na podstawie książki Arkadego Fiedlera Dywizjon 303. Historia prawdziwa. Zobacz plakat festiwalowy filmu autorstwa Ryszarda Wojtyńskiego. Artysty, który niedawno stworzył przepiękną grafikę do książki Śpiące królewny Stephena Kinga.

W filmie Dywizjon 303. Historia prawdziwa w rolach głównych występują: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Jan Wieczorkowski, Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Anna Prus i Cara Theobold.

Informacja o Ryszardzie Wojtyńskim:

Ryszard Wojtyński jest absolwentem warszawskiej ASP. Jako artysta w przez długi czas zajmował się grafiką wydawniczą, ilustracją i plakatem.

W latach 1981-1991 pracował w Nowym Jorku, gdzie wyszkolił ponad 100 grafików i projektantów dla takich firm jak: Macy™s, London Fog, Cherokee, Missoni. W tym czasie współpracował również z agencją Leslie Barany Comunication jako grafik przy projektowaniu okładek do książek, płyt muzycznych i reklam prasowych. Brał udział w zbiorowych wystawach w Nowym Jorku.

Ponad dwadzieścia lat pracował jako realizator i współrealizator efektów specjalnych do filmów Ogniem i Mieczem, Dzieje Mistrza Twardowskiego, Stara Baśń, Bitwa Warszawska 1920 i Młode Wilki, a także reklam i spektakli telewizyjnych. Od 1999 roku związany z pracownią litografii im. Pabla Picassa na Saskiej Kępie w Warszawie.

W latach 2014-2015 kierował zespołem kreatywnym w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu (byłej Wytwórni Filmów Fabularnych).

Kształci dzieci i młodzież w zakresie rysunku, malarstwa i kompozycji, a studentów w zakresie estetyki w obrazie filmowym.

Poza tym interesuje się także fotografią, tworzeniem muzyki, poezji i prozy, tłumaczy teksty piosenek i projektuje meble. Obrazy, rysunki i litografie Ryszarda Wojtyńskiego znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum H.R. Gigera w Szwajcarii oraz licznych kolekcjach prywatnych.

Źródło informacji i grafiki: Mówi Serwis