Zbiory Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wzbogaciły się o kolejny eksponat. Tym razem jest to samolot szkolno-treningowy TS-11 Iskra o numerach bocznych 1918. Jest to pierwszy egzemplarz tego typu w dęblińskiej ekspozycji, prezentowany w charakterystycznym malowaniu morskim. Co ciekawe, drugą maszynę w podobnej stylistyce można podziwiać w oddziale muzeum w Koszalinie.
Samolot TS-11 Iskra o numerach bocznych 1918 rozpoczął swoją służbę w 1985 roku w 41. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Malborku. Następnie został przeniesiony do 7. Pułku Lotnictwa Specjalnego Marynarki Wojennej w Siemirowicach, a później do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Ostatecznie w 2003 roku trafił do 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, gdzie 20 lutego 2019 roku wykonał swój ostatni lot, zamykając niemal 34-letnią karierę operacyjną.
W dniu 12 grudnia 2024 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało samolot TS-11 Iskra na własność Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Umowę przekazania sygnowali dyrektor muzeum, Monika Żmuda, oraz dowódca 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego, płk pil. Marek Kejna. Przekazanie tego samolotu stanowi istotny element działań na rzecz zachowania dziedzictwa polskiego lotnictwa wojskowego.
Obecnie trwają prace przygotowawcze do włączenia TS-11 Iskra do dęblińskiej ekspozycji. Maszynę w pełnej krasie będzie można oglądać na początku sezonu 2025. O dokładnej dacie udostępnienia samolotu zwiedzającym Muzeum Sił Powietrznych poinformuje na bieżąco.
TS-11 Iskra w malowaniu morskim to nie tylko symbol polskiej myśli inżynierskiej, ale także wyjątkowy świadek historii polskiego lotnictwa wojskowego. Prezentowany w Dęblinie egzemplarz będzie z pewnością atrakcją dla miłośników lotnictwa, podkreślając zarazem wielowątkowość historii polskich skrzydeł.
Źródło informacji: Muzeum Sił Powietrznych / redag. Aviation24.pl