Jak poinformowało nas krakowskie Muzeum Ratownictwa, pod ich opiekę trafił śmigłowiec W-3AS Sokół, który jakiś czas temu zakończył swoją służbę w ratownictwie Wysp Kanaryjskich.
Przebył on daleką drogę z Wysp Kanaryjskich na wystawę w Krakowie-Tomaszowicach. Jest to jedyny taki śmigłowiec z zbiorach muzealnych w Europie, co jest dla muzeum wielkim wyróżnieniem.
Sokół jest darem producenta tych maszyn zakładu PZL-Świdnik. Transport śmigłowca odbył się bezpiecznie na lawecie. Skomplikowana operacja rozładowania maszyny była możliwa dzięki wsparciu strażaków ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
Foto: Muzeum Ratownictwa w Krakowie
Jak możemy przeczytać w komunikacie Muzeum Ratownictwa, ten egzemplarz z numerem seryjnym 31.03.10 wyprodukowano w 1990 roku dla radzieckiej linii lotniczej Aerofłot. Śmigłowiec latał tam ze znakami CCCP-04113. Maszyna szybko jednak wróciła do Polski i trafiła do przedsiębiorstwa Heliseco otrzymała znaki rejestracyjne SP-SYB. Przystosowano ją do wykonywania działań gaśniczych, a firma wysłała ją podobnie jak inne swoje Sokoły do operacji ratowniczych w Hiszpanii. Śmigłowiec zmodyfikowano do wersji W-3AS. Służył w operacjach ratowniczo-gaśniczych m.in. w hiszpańskim w regionie Galicia i na Wyspach Kanaryjskich.
Muzeum Ratownictwa jest bardzo dumna ze swojego nowego nabytku, jednak na tym sprawa Sokoła się nie kończy: - "Poszukujemy zdjęć archiwalnych od tego egzemplarza i oczywiście brakujących części." - informuje zarząd muzeum.
Źródło informacji: Muzeum Ratownictwa, zredag. Aviation24.pl