fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Zdjęcie poglądowe - Foto: Pixabay License
Zdjęcie poglądowe - Foto: Pixabay License

Zadaniem Raportu Sektorowej Rady ds. Przemysłu Lotniczo-Kosmiczngo (SRK LK) jest wsparcie branży lotniczej i kosmicznej w czasie pandemii. Zaprezentowano także prognozy dla branży kosmicznej do 2031 roku. Thales, jako lider projektu, określił potrzeby i wyzwania stojące przed kadrami i podmiotami gospodarczymi.

Raport zawiera między innymi szereg rekomendacji dotyczących rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Są one ujęte w perspektywie średnioterminowej i oparte na czterech modelach scenariuszy wzrostu (szybki, umiarkowany, endogeniczny i prawdopodobny), a także analizie Krajowych i Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji. Raport ma za zadanie usprawnić dotychczasową współpracę pomiędzy jednostkami naukowymi i biznesowymi oraz wypracować nowe rozwiązania stymulujące rozwój branży kosmicznej. Ponadto ma zwrócić uwagę na rosnące na całym świecie zapotrzebowanie na usługi satelitarne, których Polska nie może świadczyć z uwagi na brak własnego satelity i centrum kontroli.

Wsród zaleceń Rady znalazły się takie kwestie, jak:

  • przeznaczenie odpowiedniego budżetu i zagwarantowanie perspektywy rozwoju projektów realizowanych w obszarze technologii kosmicznych,
  • doprecyzowanie roli POLSA jako organu scalającego administracyjne działania wokół branży kosmicznej,
  • bliska współpraca pomiędzy przemysłem i instytucjami naukowymi w organizacji programów studenckich i doktoranckich.

Ponadto w raporcie można znaleźć szerokie rekomendacje dotyczące pozyskiwania i budowania kompetencji w sektorze. Oto niektóre z nich:

  • stworzenie planu kształcenia ustawicznego dla przedstawicieli sektora kosmicznego,
  • stworzenie propozycji kursów doktoranckich prowadzonych we współpracy
    z przemysłem (np. doktoraty wdrożeniowe),
  • wsparcie przy tworzeniu, rozwijaniu i realizacji kursów akademickich związanych
    z branżą kosmiczną, w szczególności nowych kierunków,
  • zweryfikowanie i regularne aktualizowanie stanu wiedzy oraz braków
    w kompetencjach i kwalifikacjach,
  • zweryfikowanie i regularne aktualizowanie stanu wiedzy na temat przyszłych wymagań technologicznych i rynkowych stawianych w edukacji i kształceniu ustawicznym - także z perspektywy europejskiej i globalnej.

- Cieszę się, że mogę uczestniczyć w pracach rady. Udało nam się wypracować pierwszy raport i szerokie rekomendacje dla branży kosmicznej. Mam nadzieję, że przedstawione przez nas rozwiązania oraz zalecenia zostaną odebrane pozytywnie oraz że uda się zaktywizować instytucje naukowe oraz podmioty biznesowe do intensywniejszej współpracy. Otwieranie nowych kierunków czy programów edukacyjnych poświęconych technologii kosmicznej i lotniczej, zagwarantuje Polsce rozwój innowacyjnych technologii mówi gen. Mirosław Hermaszewski. 

W skład Rady weszli wybitni eksperci z branży, m.in.: gen. Mirosław Hermaszewski, prof. Cezary Galiński, dr Leszek Loroch, były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Brona i gen. Jan Rajchel. Do grupy dołączyli również Tomasz Ciepieńka z Thales Polska, Paweł Wojtkiewicz ze Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Piotr Zabadała z Ministerstwa Rozwoju.

W skład rady wchodzą następujące instytucje: Thales (jako lider projektu), Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W kwietniu br. do Rady dołączyło kolejnych dziewięciu przedstwicieli sektora lotniczo-kosmicznego. Projekt jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Cały raport oraz więcej informacji na temat działań Rady są dostępne na stronie http://rada-przemyslu-lot-kos.pl/

Źródło informacji: highprofile