fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Wizja armagedonu / Zdjęcie ilustracyjne - Grafika: Pixabay License
Wizja armagedonu / Zdjęcie ilustracyjne - Grafika: Pixabay License

Gdyby dinozaury kiedyś miały swoje NASA zrobiłyby dokładnie to samo co zrobiliśmy dzisiaj my ludzie!

... powiedział z szerokim uśmiechem Neil deGrasse Tyson, amerykański astrofizyk w wywiadzie na CNN, 26-9-22 na temat epokowego wydarzenia, które polegało na precyzyjnym trafieniu amerykańskim satelitą Dart (strzałka) w mniejszego z pary dwóch asteroidów Dimorphos. Było to trafienie eksperymentalne, w celu minimalnego odchylenia trajektorii niebezpiecznego lotu tej pary gigantycznych skał z dalekiego kosmosu.

Ja, nienaukowiec, dodam, że w obecnych czasach stresujących wiadomości o wojnie, pandemii, inflacji, energii, zagrożeniach klimatycznych, nacjonaliźmie tu i tam, itd. bardzo potrzebujemy też dobrych przekazów z drzewa wiadomości dobrego i złego np. celnego, astronomicznego strzału w groźnego intruza z daleka.

Para Didymos / Dimorphos orbituje Słońce co 25 miesięcy. Większy, Didymos ma 780 metrów średnicy. Mniejszy, Dimorphos, który jest jakby jego księżycem 170 metrów i orbituje większego co około 12 godz.

4 października 2022 te groźne dla nas gigantyczne skały przelecą tuż obok Ziemi w niewielkiej (jak na skalę kosmosu) odległości 10,6 milionów km. Scenariusz prawie jak w wielu wielkobudżetowych filmowych produkcjach katastroficznych, kiedy asteroidy zagrażają Ziemi w sposób apokaliptyczny jak np. w ubiegłorocznym Nie patrz w górę.

Większy z asteroidów został zauważony w 1996r. przez naukowców z Arizony. Mniejszy, w 2003 przez Czechów.

dart asteroidaGrafika: Projekt DART

DART to skrót od ang. Test Zmiany Kierunku Podwójnej Asteroidy (Double Asteroid Redirection Test). Ważył 610 kg a poleciał na swoją dziejową i testową misję obrony Ziemi 24 listopada 2021, na szczycie rakiety SpaceX Falcon 9, z bazy US Air Force Vandenberg w Kalifornii.

W momencie uderzenia w powierzchnię asteroidy Dart miał prędkość 24140 km/h (6.6 km/s). Do końca pracowały czujniki i kamery a obraz celowej jazdy na czołowe z ogromnym entuzjazmem obserwowano i w NASA i w wielu obserwatoriach uniwersyteckich. Nawet  wyszukiwarka Google dołożyła swoje 3 centy i zrobiła bardzo krótką a dobrą animację, widoczną, kiedy np. wpisze się w jej okienko dart asteroid, Dart NASA lub podobne hasło.

Niestety zła wiadomość jest taka, że ta wspaniała wiadomość zaraz odleci w chmurę innych. Np. o prawdopodobnie katastrofalnym huraganie Ian, który zagraża zachodniej stronie Florydy, gdzie trwa ewakuacja. Narażone na zalanie jest m.in. duże międzynarodowe lotnisko w Tampie. Huragan będzie się przemieszczał powoli i tym razem nie siła wiatru, ale opady mogą być najgorsze. Floryda jest generalnie bardzo płaska i położona niewiele ponad poziomem morza (Atlantyku, z obu stron). Duże, 1600 hektarowe Tampa International Airport jest zaledwie 7,9 m.n.p.m. i 30 km od wód Zatoki Meksykańskiej. I to jedne z najgęściej zaludnionych obszarów USA.

Gubernator Florydy zmobilizował już 5 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej a niepokój w tym rejonie stanu rośnie.

A tymczasem prezydenta z wyobraźnią, który magicznym mazakiem na mapie prognozy pogody mógłby skierować huragan gdzieś indziej, podarować zalanym ręczniki papierowe albo zaproponować zbombardowanie huraganu bronią jądrową brak.

Cała nadzieja w wyobraźni tych nudnych naukowców więc.

Źródła:

Autor publikacji: Mirosław Waluś dla Aviation24.pl