fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Foto: Swidnik.pl -
Foto: Swidnik.pl -

Intensywnie pracowali przez cztery kolejne tygodnie, a w ubiegłą sobotę dowiedli, że są gotowi na podbój kosmosu. Młodzi odkrywcy z elitarnej jednostki stworzonej przez Miejski Ośrodek Kultury zakończyli cykl zajęć pod hasłem Podbijamy kosmos. Osiągnięcia naszych rodaków w NASA, realizowanych w ramach programu Dzieci kapitana Nemo.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, aktywny udział wzięło około 30 uczestników. Wśród nich znaleźli się również prawdziwi kosmiczni eksperci. Cieszymy się, że Fundacja BGK wybrała nasz projekt do realizacji i mogliśmy odbyć tą kosmiczną podróż u nas w Ośrodku mówi Katarzyna Lis, zastępca dyrektora MOK.

Podczas cyklu zajęć młodzi świdniczanie poznawali zagadnienia związane z kosmosem oraz sylwetki polskich naukowców mających udział w pracach amerykańskiej Narodowej Agencji Astronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Kolejne spotkania przybliżały osiągnięcia wybitnych Polaków. Pierwsze z nich poświęcono opowieści o prof. Mieczysławie Bekkerze, Polaku, który wysłał samochód na Księżyc. W czasie drugiego spotkania zaprezentowano postać Wernera Ryszarda Kirchnera, chemika, specjalisty w dziedzinie paliw rakietowych, wynalazcy, między innymi, systemu kierowania ciągiem w silnikach rakietowych na paliwo stałe, wykorzystanych w programach Polaris i Minuteman. Kolejny wykład poświęcony był historii Eugeniusza Lachockiego elektroniku z Polesia, który pracując w NASA został przydzielony do zespołu zajmującego się programem księżycowym Apollo. Był odpowiedzialny za opracowanie zasilaczy do urządzeń radiokomunikacyjnych i telewizyjnych, które korzystały z nowych, nieznanych wcześniej źródeł energii, jakimi były ogniwa wodorowe.

Wykłady to tylko część świdnickiego programu podboju kosmosu. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia multimedialnych pokazów astro planetarium, na których ujrzeli pełny blask gwiazd, księżyca i zorzy polarnej. Podczas zajęć praktycznych młodzi naukowcy tworzyli również kosmiczne obrazy oraz uczestniczyli w wirtualnym szkoleniu przy użyciu okularów VR.

Podsumowaniem programu było spotkanie poświęcone urodzonemu w Warszawie Wojciechowi Rostafińskiemu, który pracował nad polepszeniem sprawności sprężarek do nowego typu silników odrzutowych oraz opracowaniem nowych systemów napędu pomp rakietowych na ciekły wodór i tlen. Podczas tego seminarium uczestnicy rozwiązywali również test, który udowodnił, że ich wiedza zdobyta podczas zajęć jest bardzo duża i wszyscy są gotowi do podboju kosmosu.

Projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury został dofinansowany przez Fundację BGK w programie Dzieci Kapitana Nemo 2022.

Źródło informacji: Swidnik.pl
Więcej zdjęć: GALERIA ZDJĘĆ