fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

X-37B Orbital Test Vehicle po powrocie na Ziemię - Foto: Boeing
X-37B Orbital Test Vehicle po powrocie na Ziemię - Foto: Boeing

X-37B Orbital Test Vehicle zbudowany przez Boeing-a ustanowił nowy rekord przebywania na orbicie - 908 dni, bez istotnych problemów. Statek kosmiczny przypominający amerykańskie wahadłowce wylądował w NASA Kennedy Space Center na Florydzie 12 listopada 2022 r. Pobił w ten sposób swój poprzedni rekord przebywania 780 dni na orbicie.

Po pomyślnym zakończeniu swojej szóstej misji samolot kosmiczny wielokrotnego użytku przeleciał już ponad 1,3 miliarda mil i spędził łącznie 3774 dni w kosmosie, gdzie przeprowadza eksperymenty dla partnerów rządowych i przemysłowych z możliwością powrotu na Ziemię w celu oceny.

Po raz pierwszy pojazd był wyposażony w moduł serwisowy zwiększający liczbę ładunków, które może przewozić.

Prowadzone eksperymenty obejmowały eksperyment pozyskiwania energii słonecznej zaprojektowany przez Naval Research Lab, a także satelitę zaprojektowanego i zbudowanego przez kadetów w USA. Akademia Sił Powietrznych we współpracy z Laboratorium Badawczym Sił Powietrznych. Satelita, nazwany FalconSat-8, został pomyślnie rozmieszczony w październiku 2021 roku i pozostaje na orbicie do dziś.

Ta misja była również gospodarzem wielu eksperymentów NASA, w tym Materials Exposure and Technology Innovation in Space (METIS-2), które oceniały wpływ ekspozycji kosmicznej na różne materiały w celu sprawdzenia i poprawy precyzji modeli środowiska kosmicznego. Był to drugi lot w tego typu eksperymencie. Misja 6 była również gospodarzem eksperymentu NASA mającego na celu ocenę wpływu długotrwałej ekspozycji kosmicznej na nasiona. Eksperyment ten stanowi podstawę badań mających na celu przyszłe misje międzyplanetarne i zakładanie stałych baz w kosmosie.

W 2020 roku X-37B otrzymał Trofeum Roberta J. Colliera za poprawę osiągów, wydajności i bezpieczeństwa pojazdów powietrznych i kosmicznych.

Źródło informacji: Boeing