fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Zdjęcie ilustracyjne - Foto: Pixabay License
Zdjęcie ilustracyjne - Foto: Pixabay License

Polscy studenci mają szansę na oblot swoich eksperymentów na rakiecie NASA trwa nabór do misji rakietowej GHOST. Jest to możliwe dzięki współpracy międzynarodowej prowadzonej przez Łukasiewicz Instytutu Lotnictwa razem z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowym Instytutem Badawczym oraz Politechniką Gdańską.

GHOST (Grand cHallenge MesOsphere Student rockeT) jest częścią międzynarodowego przedsięwzięcia Grand Challenge Initiative, którego celem jest badanie atmosfery za pomocą rakiet sondujących.

Do udziału w misji GHOST zaproszeni są studenci z 9 państw: Norwegii, Szwecji, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady, Japonii oraz USA.

Do misji można zgłaszać eksperymenty, które zostaną następnie zintegrowane z rakietą sondującą, wyniesioną na pułap 150-170 km.

Polskie instytucje wspierają GHOST

W projekt włączone są polskie podmioty: Łukasiewicz Instytut Lotnictwa, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy oraz Politechnika Gdańska.

Łukasiewicz Instytut Lotnictwa wykorzystuje w projekcie swoje doświadczenie w lotach suborbitalnych oraz międzynarodowym programie badań atmosfery. W Instytucie rozwijany jest program rakiety ILR-33 BURSZTYN, która z powodzeniem przeszła już trzy testy lotne.

Start misji GHOST

Integracja eksperymentów z rakietą będzie mieć miejsce w sierpniu 2024 roku na terenie Wallops Flight Facility (NASA). Start odbędzie się z kosmodromu Andoya Space Centre w Norwegii w listopadzie 2024 roku.

Zgłoszenia do misji GHOST trwają do 26 maja 2023 roku.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach:

NASA: https://www.nasa.gov/sounding-rockets/ghost

Andoya Space: https://andoyaspace.no/what-we-do/student-opportunities/university-projects/the-ghost-mission/

Instytut wraz z partnerami zachęca polskich studentów do udziału w misji GHOST oraz przetestowania swoich pomysłów w środowisku kosmicznym.

Źródło informacji: Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Lotnictwa