fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

ESA wspiera misję księżycową ISRO Chandrayaan - Grafika: Materiały Prasowe ESA
ESA wspiera misję księżycową ISRO Chandrayaan - Grafika: Materiały Prasowe ESA

Jak informuje Indyjska oraz Europejska Agencja Kosmiczna 23 sierpnia, po długim oczekiwaniu, potwierdzono, że lądownik Chandrayaan-3 pomyślnie wylądował na południowym biegunie Księżyca, zgodnie z planem.

Chandrayaan-3 wystartował z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Sriharikota w Indiach, 14 lipca 2023 roku, w ramach misji mającej na celu demonstrację nowych technologii oraz osiągnięcie pierwszego w Indiach miękkiego lądowania na innym ciele niebieskim. Statek kosmiczny dotarł na orbitę księżycową 5 sierpnia. 17 sierpnia moduł lądownika oddzielił się od modułu napędowego i wkrótce rozpoczął swoje opadanie na powierzchnię.

"Gratulacje dla ISRO z okazji tego historycznego lądowania. ESA z dumą wspiera misję Chandrayaan-3. Nasze stacje naziemne stanowią kluczowy element wsparcia ESA dla swoich międzynarodowych partnerów, i jestem zadowolony, że dzięki tej aktywności, dalej wzmacniamy relacje ESA z ISRO i z Indiami. Czekam na wsparcie kolejnych pionierskich misji ISRO, takich jak Aditya-L1, w przyszłości" - mówi Rolf Densing, Dyrektor Operacji w Centrum Operacji Misji ESA ESOC w Darmstadt, Niemcy.

ESA zapewnia wsparcie w komunikacji w głęboką przestrzeń dla misji Chandrayaan-3. Komunikacja jest niezbędną częścią każdej misji kosmicznej. Stacje naziemne na Ziemi utrzymują operatorów w kontakcie ze statkami kosmicznymi, gdy te wyruszają w nieznane. Bez wsparcia stacji naziemnych niemożliwe jest pozyskanie danych z misji kosmicznych, monitorowanie jej stanu, zapewnienie bezpieczeństwa czy nawet określenie jej położenia.

Dla misji Chandrayaan-3 ESA koordynuje rutynowe wsparcie ze swojej stacji w Kourou we Francuskiej Gwinei oraz od Goonhilly Earth Station Ltd w Wielkiej Brytanii. Te stacje uzupełniają wsparcie ze strony NASA Deep Space Network oraz własnych stacji ISRO.

ESA dysponuje także anteną o średnicy 35 metrów w New Norcia, w Australii, która zapewniła dodatkowe wsparcie w śledzeniu podczas lądowania na Księżycu, działając jako zapasowa stacja w przypadku stacji ISRO.

New Norcia równocześnie odbierała dane telemetryczne od lądownika Chandrayaan-3 - informacje o jego stanie technicznym, położeniu i trajektorii - równolegle z stacją ISRO. Takie wsparcie zapasowe jest powszechne podczas kluczowych momentów misji kosmicznych, takich jak lądowanie.

To właśnie strumień telemetryczny był ostatecznie użyty do potwierdzenia sukcesu lądowania.

Wiele narodowych agencji kosmicznych posiada stacje śledzenia głębokiej przestrzeni, które pozwalają im lokalizować, śledzić, kontrolować oraz odbierać dane telemetryczne i naukowe ze swoich odległych statków kosmicznych.

Ale czasem, zwłaszcza w przypadku misji w głęboką kosmiczną przestrzeń, operatorzy potrzebują śledzić lub kontrolować statek kosmiczny, gdy jest poza polem widzenia ich własnych anten, lub potrzebują drugiej "pary oczu" na swoim statku kosmicznym podczas kluczowych momentów.

Dzięki swojej globalnej sieci stacji naziemnych Estrack, ESA może pomóc swoim partnerom w śledzeniu, kontroli i odbieraniu danych od statków kosmicznych prawie w dowolnym miejscu w Układzie Słonecznym poprzez Centrum Operacji Misji ESA (ESOC) w Darmstadt, Niemcy.

Sieć Estrack składa się z własnych stacji naziemnych ESA, rozmieszczonych na całym świecie, oraz wsparcia koordynowanego przez ESA ze strony stacji stron trzecich, takich jak Goonhilly Earth Station Ltd.

Lądownik niedługo wypuści na powierzchnię swojego łazika. Podczas swojej misji na powierzchni, która potrwa jeden księżycowy dzień (14 dni na Ziemi), łazik będzie przeprowadzał szereg eksperymentów naukowych.

Stacje ESA będą nadal przekazywać dane telemetryczne i naukowe zebrane przez łazik i moduł lądownika do momentu zakończenia operacji na powierzchni.

Źródło informacji: ESA