Jest zgoda Kongresu USA na sprzedaż Polsce 96 sztuk śmigłowców Apache wraz z radarami i uzbrojeniem - informuje portal polska-zbrojna.pl. "Teraz przystępujemy do negocjacji cenowych" zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jednocześnie poinformował, że do czasu dostarczenia nowych śmigłowców, armia USA udostępni Polsce Apache z własnych zasobów.
Program Kruk, czyli zakupy nowych śmigłowców uderzeniowych, które zastąpią wysłużone postsowieckie maszyny Mi-24 W/D, wchodzi w fazę finałową. Po tym, jak pod koniec sierpnia Departament Stanu USA zgodził się, by Polska kupiła 96 śmigłowców AH-64E Apache i przeznaczone do nich specjalistyczne wyposażenie oraz uzbrojenie, teraz eksport (zgodnie z amerykańskim prawem) zaaprobował Kongres USA.
Mamy zgodę Kongresu USA na sprzedaż Polsce 96 sztuk śmigłowców Apache wraz z radarami i uzbrojeniem! Teraz przystępujemy do negocjacji cenowych. Do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam Apache z własnych zasobów poinformował minister Mariusz Błaszczak w mediach społecznościowych.
Jak będzie z Apache'ami, okaże się w trakcie negocjacji. Polska chce kupić śmigłowce oraz specjalistyczne wyposażenie i uzbrojenie, czyli: 1844 przeciwpancerne pociski kierowane AGM-114R2 Hellfire II, 96 pocisków szkolnych M36E8 Hellfire CATM, 460 przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-179A JAGM oraz 508 pocisków przeciwlotniczych Stinger 92K Block I. Departament Stanu USA określił, że producent broni koncern Boeing nie może za pełne zamówienie zażądać więcej niż 12 mld dolarów.
AH-64E Apache to najnowocześniejszy śmigłowiec uderzeniowy na świecie. Maszyny w wersji oznaczonej jako AH-64E Guardian są wyposażone w zaawansowane systemy radiolokacyjne, które pozwalają wykryć nawet 1000 celów oddalonych maksymalnie o około 16 km, a potem śledzić aż 256 z nich.
AH-64 Apache (w kilku wersjach) jest podstawowym śmigłowcem uderzeniowym US Armed Forces. Z tych maszyn, ochrzczonych przez ekspertów niszczycielami czołgów, korzystają również Wielka Brytania, Holandia, Australia, Korea Południowa, Arabia Saudyjska oraz Egipt.
Polska wystąpiła do rządu USA o zgodę na zakup prawie stu Apache-ów we wrześniu 2022 roku.