fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

F-15 / zdjęcie ilustracyjne / Boeing
F-15 / zdjęcie ilustracyjne / Boeing

Podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, 4 września zostało podpisane porozumienie MoU o współpracy z firmą Boeing dotyczące analizy możliwości przeprowadzenia przeglądów i obsługi technicznej samolotu F-15EX, w tym konserwacji, napraw i remontów podzespołów samolotu.

Jak informują Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2, porozumienie to ma na celu identyfikację przyszłych działań mających przyczynić się do wsparcia Polskich Sił Powietrznych w kraju.

Można się domyślać, że Boeing w ten sposób przygotowuje sobie grunt do zaoferowania Polsce samolotu F-15 EX i liczy na to, że Polska wybierze właśnie ich konstrukcję, która wzbogaci nasze siły powietrzne (F-16, FA-50, zamówione F-35).

Co najciekawsze, Boeing zaprezentował samolot myśliwski F-15EX jako potencjalny samolot dla sił powietrznych Polski już rok temu w Kielcach

Jak twierdzi Boeing, zainwestował on znaczne środki w samolot F-15EX, dzięki czemu jest to obecnie najbardziej zaawansowany wielozadaniowy samolot myśliwski produkowany na świecie.

F-15EX jest w fazie produkcji, z ośmioma dostarczonymi do tej pory egzemplarzami dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Indonezja niedawno została 8. krajem, który wybrał F-15, i stanie się pierwszym eksportowym klientem najnowszej wersji FX, gdy sprzedaż zostanie sfinalizowana.

F-15EX wykonał swój pierwszy lot w lutym 2021 roku. Wersja produkcyjna F-15 EX obejmuje całkowicie nowy cyfrowy kokpit, nowoczesny radar AESA i ADCP-II, najszybszy na świecie komputer misji. F-15EX jest wyposażony w elektroniczny system walki Eagle Passive / Active Warning and Survivability System, który poprawia skuteczność misji i przeżywalność.

Z informacji o Boeing w Polsce, dowiadujemy się, że jest on już obecny u nas od ponad 30 lat. Z siedzibą w Warszawie, operacjami Boeing Digital Solutions & Analytics w Gdańsku oraz Parts & Distribution Services w Rzeszowie, Boeing zatrudnia ponad 1 000 pracowników w Polsce i obecnie rozwija silne zdolności inżynieryjne we wszystkich swoich trzech lokalizacjach. Oprócz rosnącej obecności w kraju, Boeing jest ważnym partnerem polskiego przemysłu lotniczego i ma silne relacje z lokalnymi społecznościami, przemysłem, liniami lotniczymi, rządem Polski i Siłami Zbrojnymi Polski.

Źródło informacji: Aviation24.pl na podst. Boeing, PGZ

No comments

Leave your comment

In reply to Some User