Od 26 listopada do 6 grudnia 2024 r. siły sojusznicze wzięły udział w pierwszych wielodomenowych ćwiczeniach NATO skupionych na zapobieganiu kryzysom i zarządzaniu kryzysowym, ćwiczeniu Steadfast Dagger 2024.
Zaplanowane przez Naczelne Dowództwo Sojuszniczych Sił w Europie, koordynowane przez Dowództwo Połączonych Sił Sojuszniczych w Neapolu i kierowane przez Centrum Działań Połączonych, ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, ma na celu zwiększenie gotowości operacyjnej i interoperacyjności Sił Reakcji Sojuszniczych po ich aktywacji w lipcu.
Głównymi odbiorcami szkoleń w ramach ćwiczeń Steadfast Dagger 2024 były włoska dywizja „Vittorio Veneto” (dowództwo komponentu lądowego), hiszpańskie dowództwo komponentu morskiego, tureckie dowództwo komponentu powietrznego połączonych sił (JFAC) oraz hiszpańskie Połączone Dowództwo Operacji Specjalnych.
„Steadfast Dagger 2024 pokazało adaptację Sojuszu do ram zdolnych do obsługi wielu domen” - powiedział generał dywizji Gianluca ERCOLANI, szef sztabu Allied Air Command, który odwiedził turecki JFAC w Eskişehir podczas ćwiczeń. - „Turecki komponent lotniczy Joint Forces zaprezentował całą swoją wiedzę specjalistyczną, aby przewodzić w domenie powietrznej zdolności Allied Reaction Force do reagowania na światowe kryzysy, wzmacniając szerokie podejście NATO do odstraszania i obrony”
W 2025 roku tureckie dowództwo JFAC z siedzibą w Eskişehir w Turcji przejmie odpowiedzialność za dowodzenie i kontrolę sił powietrznych Sojuszniczych Sił Reakcji.
Ćwiczenie ma na celu przeszkolenie Allied Reaction Force 25 w planowaniu i wykonywaniu wielodomenowych operacji poza terytorium NATO, które nie są objęte Artykułem 5, w celu zwalczania hybrydowych zagrożeń bezpieczeństwa. Podczas ćwiczenia uczestnicy będą uczestniczyć w operacjach min. w małych wspólnych operacjach bojowych i przeciwdziałaniu terroryzmowi.
Steadfast Dagger to pierwsze z serii wielodomenowych ćwiczeń skupiających się na zapobieganiu kryzysom i zarządzaniu nimi – jednym z trzech głównych zadań NATO określonych w Koncepcji Strategicznej na rok 2022.
Źródło informacji: NATO / modyf. Aviation24.pl