13 grudnia w siedzibie firmy Airbus Defence and Space w Warszawie, wicepremier W. Kosiniak-Kamysz wziął udział w podpisaniu umowy na modernizację i unifikację samolotów C-295M CASA dla Wojska Polskiego, poinformowało MON.
Modernizacja dwóch samolotów będzie realizowana w Hiszpanii, natomiast pozostałych 14 samolotów w zakładach Airbus Poland S.A. w Polsce.
"Samoloty CASA służyły nam i nadal służą w najtrudniejszych momentach, takich jak misje w Iraku czy Afganistanie. To były kluczowe misje, które te maszyny wykonały z najwyższą odpowiedzialnością i sprawnością. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pilotom, którzy przez te 21 lat latali tymi maszynami, przekazywali swoje doświadczenia i szkolili kolejne pokolenia, a także całej obsłudze naziemnej oraz wszystkim osobom wspierającym działania sił zbrojnych w operacjach powietrznych" - podkreślił szef MON.
Przedmiotem zawartej dziej umowy pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia, a hiszpańską spółką Airbus Defence & Space, jest wykonanie prac modernizacyjnych 16 szt. samolotów transportowych C-295M CASA będących na wyposażeniu 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach.
Wartość umowy wynosi 102,7 mln EURO netto. Prace modernizacyjne będą prowadzone w latach 2025-2033 i obejmą wszystkie statki powietrzne tego typu eksploatowane w Siłach Powietrznych.
"Obecnie w Polsce użytkowanych jest 16 samolotów CASA, z których 60% wyprodukowano właśnie tutaj, w naszym kraju, dzięki zaangażowaniu około 600 pracowników Airbus Polska. Dziękuję im za profesjonalizm i za to, że tworzymy tę wielką społeczność, współpracując w ramach przemysłu zbrojeniowego i lotniczego z naszymi europejskimi partnerami. Jestem dumny, że możemy to realizować we współpracy z europejskimi partnerami, a także z naszymi sojusznikami z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Wierzę, że przed nami kolejne dobre kontrakty i wspólne projekty, które przyczynią się do dalszego rozwoju naszego kraju" - podkreślił po podpisaniu umowy wicepremier.
Celem podpisanej dziś umowy jest między innymi wyposażenie floty samolotów transportowych C-295M w nowoczesne systemy awioniczne oraz zwiększenie zdolności operacyjnych samolotów poprzez modernizację systemów identyfikacji swój-obcy, łączności radiowej i satelitarnej, obrony własnej oraz zwiększenie możliwości desantowania skoczków spadochronowych.
Źródło informacji: Komunikat prasowy MON / modyf. Aviation24.pl