fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

0

W tym roku obchodzimy 54. rocznicę utworzenia naszej Jednostki Wojskowej, która na przestrzeni lat nosiła wiele nazw, a w chwili obecnej jest to 56. Baza Lotnicza, która bezpośrednio kontynuuje tradycje 56. Kujawskiego Pułku Śmigłowców Bojowych.

Z tej okazji w sobotę 20.05.2017 r. odbędzie się uroczysta zbiórka Bazy, zakończona defiladą pododdziałów, wspólnie z defiladą powietrzną śmigłowców. Następnie odbędą się pokazy w powietrzu. Całość (zbiórka, pokazy w powietrzu, wystawa naziemna sprzętu lotniczego i sprzętu wojskowego oraz inne "cywilne" atrakcje dla publiczności) odbywa się w ramach 5. Kujawskiego Pikniku Śmigłowcowego, co jednak nie oznacza, że będą w nim brały udział tylko śmigłowce. W tym roku nasz piknik odbywa się pod hasłem przewodnim"50-lecie służby śmigłowców Mi-2 w lotnictwie Sił Zbrojnych RP", ponieważ ponad 50 lat temu, w dniu 29.12.1966 r. na stan 47. Pułku lotnictwa łącznikowo-sanitarnego w Modlinie przyjęty został pierwszy śmigłowiec Mi-2 o numerze seryjnym 520101086. Zatem okrągła rocznica wypadła 2 dni przed Sylwestrem ubiegłego roku, ale to słaby czas na świętowanie w powietrzu, więc postanowiliśmy w tym roku świętować tę znaczącą dla lotnictwa śmigłowcowego SZ RP rocznicę.

56blt pokazy lotnicze

56blt pokazy lotnicze
56blt pokazy lotnicze
Z tej okazji przygotowaliśmy projekt malowania okazjonalnego śmigłowca Mi-2 z naszej Bazy (egzemplarz latający). Głównym naszym zamiarem było widoczne i namacalne uczczenie okrągłego jubileuszu50-lecia służby śmigłowców Mi-2 w lotnictwie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt malowania wiąże historię z teraźniejszością do połowy kadłuba występuje malowanie kamuflażowe, które śmigłowiec posiadał jeszcze do końca ubiegłego wieku, od połowy kadłuba nowe jednolite ciemnozielone malowanie stosowane obecnie na większości śmigłowców lotnictwa SZ RP.
Obydwa wzory malowań rozdziela stylizowana postać greckiego wojownika hoplity,  z uwagi na fakt nadania śmigłowcowi Mi-2 przez NATO w czasie zimnej wojny nazwy kodowej HOPLITE, pod którym to określeniem śmigłowiec Mi-2 znany jest szerokiej rzeszy miłośników lotnictwa na całym świecie. Namalowany hoplita trzyma w ręce tarczę, która jest jednocześnie godłem 50-lecia służby w lotnictwie SZ RP śmigłowców Mi-2 (po lewej stronie kadłuba napisy w języku polskim, po prawej analogiczne napisy w języku angielskim). Śmigłowiec w przedstawionym malowaniu będzie z jednej strony ozdobą wszelkich pokazów lotniczych, z drugiej strony dzięki olbrzymiej ilości zdjęć i filmów umieszczanych w mediach/Internecie będzie niezbitym dowodem niezawodności i długowieczności konstrukcji oraz setek tysięcy godzin i niezliczonej ilości zadań wykonanych w lotnictwie SZ RP w ciągu ostatnich 50-ciu lat.

56blt pokazy lotnicze
56blt pokazy lotnicze
Pomysł wykonania jakiegokolwiek malowania śmigłowca z okazji 50-lecia pojawił się w mojej głowie w zeszłym roku, ideę, by nanieść ww. hoplitę zaproponował Dowódca Bazy płk ZbigniewMUSIAŁ, natomiast autorem malowania, jak również jego wykonawcą jest Pan Filip JERECZEK-BAMBROWICZ, który to dzieło wykonał osobiście we współpracy z personelem Grupy Obsługi Technicznej 56. BLot.
No i oczywiście nie omieszkam wspomnieć, że gdyby nie Leonardo, to malowanie pewnie by nie powstało, ponieważ ta właśnie firma, będąca właścicielem zakładów PZL Świdnik, które wyprodukowały śmigłowców Mi-2 ponad 5400 sztuk, zaoferowała swoją pomoc i będąc nota bene spadkobiercą bogatych tradycji polskiego przemysłu śmigłowcowego, przekazała nam nieodpłatnie zestaw profesjonalnych farb i akcesoriów do wykonania malowania.

tekst: mjr pil. Marcin Sieradzki
Grafika: 56 Baza Lotnicza