fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Drony do zbierania owoców - Foto: SpringerLink
Drony do zbierania owoców - Foto: SpringerLink

Firma Tevel wprowadziła już ponad rok temu na rynek platformę Flying Autonomous Robots (FAR), która składa się z dronów zaprojektowanych do zbierania owoców. Drony połączone są okablowaniem z przemieszczającą się bazą, która stanowi jednocześnie zbiornik na owoce. Platforma posiada system sztucznej inteligencji, monitoringu i uczenia maszynowego, które działając razem są w stanie odróżnić owoce dojrzewające od tych niedojrzałych. Rok po wdrożeniu tego innowacyjnego rozwiązania, jest ono używane na całym świecie i znajduje wiele zastosowań.

Każdy z dronów jest połączony min. okablowaniem zasilającym oraz przewodami pneumatycznymi, których ujście znajduje się w postaci przyssawek osadzonych na długich pałąkach. Po przyssaniu się końcówki do jabłka, brzoskwini czy innego owocu, końcówka obraca się o około 90obrywając jabłko od gałęzi. Następnie cały dron obraca się o 180o, nadlatuje nad bazę ze zbiornikiem i uwalnia jabłko ... i tak od rana do wieczora. Przypuszczamy, że przy maszyna mogłaby pracować również w nocy. Przy odpowiednim oświetleniu, system pewnie rozpoznawałby jabłka jak w ciągu dnia. Platforma jest wykorzystywana też do zbierania innych owoców. Maszyny Tevel są wykorzystywane na całym świecie, w tym w takich krajach jak Włochy, Stany Zjednoczone, Chile i Izrael.

W Europie, Grupa Rivoira z Verzuolo we Włoszech korzysta z latających autonomicznych robotów Tevel do zbierania owoców. W Stanach Zjednoczonych, HMC Farms z Kingsburg w Kalifornii również korzysta z tych robotów. W Chile, Grupa Unifrutti z Linares współpracuje z Tevel, aby wprowadzić autonomiczne zbieranie owoców.

Inna firma, która bada wykorzystanie dronów w rolnictwie, to SpringerLink. Opracowali oni system zapylania kwiatów jabłoni za pomocą dronów. Ten system ma potencjał do zwiększenia produktywności sadów poprzez precyzyjne dostarczanie pyłku. Odbywa się to za pomocą specjalnych miotełek, które przenoszą pyłek.

Tevel kontynuuje rozwój swojej technologii i prawdopodobnie zobaczymy jej zastosowanie w jeszcze większej liczbie krajów w przyszłości.

Źródło: tevel, dronesinsite.com, tevel-tech.com, dronedj.com, link.springer.com, worldpopulationreview.com

No comments

Leave your comment

In reply to Some User