fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

V Mityng Modelarski w Muzeum Sił Powietrznych - Foto: MSP
V Mityng Modelarski w Muzeum Sił Powietrznych - Foto: MSP

Tegoroczna edycja, zorganizowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz wydawnictwo Kagero Publishing, była absolutnie rekordowa jeśli chodzi o ilość zarówno modelarzy, jak i zgłoszonych prac. Łącznie do konkursu stanęło 110 modelarzy, dzięki którym mogliśmy podziwiać aż 425 modeli konkursowych. Ponadto blisko sto modeli zaprezentowały zaprzyjaźnione kluby modelarskie na swoich stoiskach, informuje Muzeum Sił Powietrznych.

Wydarzenie otworzyli –  jego główny koordynator - kustosz i kierownik działu Historii Lotnictwa i Edukacji – Jacek Zagożdżon oraz zastępca dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – Jakub Mitek.

W ramach imprezy w tym roku odbyły się również dwa towarzyszące wydarzenia. W sobotnie popołudnie odbył się wernisaż wystawy, pt. „PŁK PIL./W/CDR JERZY BAJAN” opowiadającej o twórcy polskiej szkoły akrobacji lotniczej płk. pil. Jerzym Bajanie.

Aula, nosząca imię bohatera najnowszej wystawy, wypełniła się wspomnieniami, lotniczymi konstrukcjami i pogawędkami na temat lotnictwa, zarówno historycznego, jak i nie mniej emocjonującego, dzisiejszego…

Mogliśmy wysłuchać Wojtka Matusiaka, mówiącego o bohaterze nowootwartej wystawy. Damiana Majsaka, który opowiedział o wspaniałym wydarzeniu, jakie udało mu się zorganizować dla uczczenia 85 rocznicy walk Brygady Pościgowej o Warszawę oraz jej działalności na lotniskach Lubelszczyzny w ramach „Lotu Wschodniej Polski”. O jednym z lubelskich lotnisk Brygady Pościgowej – Strzelcach w Gminie Białopole i lokalnych działaniach upamiętniających Brygadę opowiedział Bogusław Skwarek. Na koniec dowiedzieliśmy się o postępach nad powstającą repliką 1:1 samolotu RWD – 6 od jej konstruktora Henryka Wickiego.

Po zakończeniu wernisażu przyszła pora na trudne zadanie, jakim była ocena modeli konkursowych i wydanie werdyktu. Na czele komisji konkursowej, podobnie jak w poprzednich edycjach, stanął Tadeusz Wroński – wybitny znawca modelarstwa i mistrz modelarski, a pomagało mu konsylium złożone z przedstawicieli środowisk modelarskich z całej Polski. "Poziom prezentowanych modeli rośnie z edycji na edycję Mityngu co nas i widzów cieszy ogromnie, ale nie pomaga sędziom. Obrady trwały do późnych godzin, szczęśliwie jednak udało się wyłonić zwycięzców i wyróżnionych" - czytamy na stronie Muzeum Sił Powietrznych.

Nie zabrakło również nagród dodatkowych, ufundowanych przez m.in. prezesa firmy Kagero Publishing i współorganizatora naszych Mityngów – Damiana Majsaka oraz Konsula Honorowego Republiki Czeskiej w Lublinie – Bogdana Łukasika, którego obecność podczas Mityngu była związana z drugim wydarzeniem towarzyszącym tej modelarskiej imprezie.

A tym wydarzeniem, które odbyło się drugiego dnia Mityngu było odsłonięcie tablicy, ufundowanej przez Konsulat Honorowy Republiki Czeskiej w Lublinie, upamiętniającej jednego z najbardziej zasłużonych pilotów II wojny światowej, walczącego u boku polskich pilotów o wolność Europy - sierżanta Josefa Františka.

W niedzielę również muzeum przygotowało specjalną niespodziankę dla uczestników mityngu, było to oprowadzanie po wystawach, ale zdecydowanie bardziej nietypowe niż tradycyjne. Modelarze mogli bowiem zobaczyć od środka kilka muzealnych eksponatów, które na co dzień nie są udostępniane zwiedzającym, a były to między innymi: wnętrze samolotów (Ił-14 oraz najnowszego Herculesa C-130E) oraz pojazdów KrAZ-255 oraz STAR 266 „Krasula”. Jak nietrudno się domyślić, wzbudziło to w pasjonatach modelarstwa niemałą radość. Emocji nie zabrakło również podczas wręczania nagród, które na ręce zwycięzców przekazywali – główny sędzia zawodów – Tadeusz Wroński, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – Monika Żmuda oraz prezes firmy Kagero Publishing – Damian Majsak.

Kolejny VI Mityng Modelarski w Dęblinie, odbędzie się w 27 i 28 września 2025 roku.

Źródło informacji: Muzeum Sił Powietrznych / modyf. Aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User