fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Zdjęcie ilustracyjne/poglądowe - Foto: Pixabay License
Pięć razy podium i doskonałe wyniki indywidualne reprezentantów Polski – tak można podsumować świetne występy Polaków w I Edycji Paralotniowego Pucharu Europy w celności lądowania 2024.

I Edycja Pucharu Europy rozegrana została w miejscowości Uroi k. Deva w Rumunii. Puchar Europy gościł tu już wielokrotnie, a miejsce to zostało wybrane ze względu na specyfikę do organizacji 9. Mistrzostw Europy w paralotniowej celności lądowania 2026.

W tegorocznych zawodach PGAEC – Romania wystartowało sześciu zawodników z Polski, którzy tworzyli zostali  podzieleni na dwie drużyny.
W pierwszym teamie znaleźli się: Marketa Tomaskova (Aeroklub Podkarpacki), Bogusław Pelczar (Aeroklub Podkarpacki) oraz Paweł Grzybowski (Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej, Bezmiechowa).

Drugą polską drużynę tworzyli: Wiktor Pelczar (Aeroklub Podkarpacki), Jakub Bączkowski (Aeroklub Podkarpacki) i Damian Czyżyk (Aeroklub Podkarpacki).

Zdjęcia : LINK

Zwycięzcą zawodów został Jaka Gorec ze Słowenii. Miejsce drugie zajęła reprezentantka Polski Marketa Tomaskova, a trzecie miejsce na podium wywalczył Jakub Bączkowski. 5. lokatę, ze stratą zaledwie 4 cm do podium zdobył Paweł Grzybowski.

W klasyfikacja kobiet pierwsze miejsce zajęła reprezentantka Aeroklubu Podkarpackiego Marketa Tomaskova.  Tuż za nią była Diana Žgela – Chorwacja. Kolejne miejsce przypadło zawodniczce z Wielkiej Brytanii Myrianthe Ewington.

Klasyfikacja juniorów <26 wyglądała następująco: Jakub Bączkowski, reprezentant Aeroklubu Podkarpackiego. Za nim wylądował Serb Dimitrije Maletic oraz Almir Gubetini z Kosova.

W klasyfikacji drużynowej obie polskie drużyny z naszymi reprezentantami znalazły się na podium: drugie miejsce należy do TEAM POLAND (Marketa Tomaskova, Bogusław Pelczar, Paweł Grzybowski), a trzecie do TEAM BIG EARS (w składzie: Wiktor Pelczar, Damian Czyżyk, Jakub Bączkowski).

Zawody w Rumunii posiadały kategorię FAI 2.

Źródło informacji: Aeroklub Polski