fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Polacy zdobyli drużynowo brązowy medal w Motoparalotniowych Mistrzostwach Świata Endurance - Foto: PPG

W Wielkiej Brytanii zakończyły się I Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata FAI w lotach długodystansowych poinformował Aeroklub Polski. To nowy format zawodów, który prezydent FAI David Monks uznał za „historyczny moment” w rozwoju tego sportu. Polska reprezentacja drużynowo zdobyła brązowy medal w klasie PL1.

Pierwsze Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata FAI w lotach długodystansowych odbyły się na lotnisku Manston w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii w dniach 3–10 sierpnia 2024 r. Wzięło w nich udział 79 pilotów z 15 krajów, w tym z Europy, Australii, Japonii, USA i Kataru.

Podczas dziewięciu rozegranych konkurencji piloci musieli wykazać się umiejętnościami nawigacji, kontrolą skrzydeł oraz podejmowaniem strategicznych decyzji.

Zawody zdominowali Francuzi, którzy zajęli najwyższe miejsca tj. indywidualnie i drużynowo w klasach PF1 i PL1. Francja zdobyła w sumie sześć medali w obu klasach: złoto w klasyfikacji drużynowej w obu klasach, a także złoto dla Romaina Maubana (PF1) i Glenna Michellanda (PL1), srebro dla Frédérica Mallarda (PL1) i brąz dla Stéphane’a Fontany (PF1).

Najlepszy z Polaków, Paweł Kozarzewski ostatecznie zajął 6. lokatę wśród pilotów startujących na nogach (PF1). Z kolei w klasie PL1 najlepszy wynik zaliczył Adam Pupek, który uplasował się na 10. miejscu.

I Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata Endurance Polska drużyna PL1 ukończyła z brązowym medalem. Wyniki w poszczególnych klasach i klasyfikacji drużynowej przedstawiają się następująco: