fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Spadochronowe zawody celnościowe: precyzyjna rywalizacja pod świętokrzyskim niebem - Foto: Dariusz Szczepanik
Spadochronowe zawody celnościowe: precyzyjna rywalizacja pod świętokrzyskim niebem - Foto: Dariusz Szczepanik

W dniach 19-20 sierpnia 2023 r., na lotnisku w Masłowie, 45 spadochroniarzy z całej Polski rywalizowało o miano najlepszego ścelnościowca podczas XXIV Mistrzostw Związku Polskich Spadochroniarzy oraz IV Memoriału Spadochronowego im. gen. broni Tadeusza Buka. Zawodników na wysokość 800-1200 metrów wynosił wojskowy śmigłowiec wielozadaniowy konstrukcji i produkcji polskiej W-3 Sokół z Nowego Glinnika. Organizatorem wydarzenia był 38 Oddział ZPS w Kielcach a partnerem wspierającym Gmina Masłów.

45 zawodników i ponad 260 skoków z pokładu W-3 Sokół

W rywalizacji o zwycięstwo brało udział 45 spadochroniarzy i spadochroniarek z całej Polski. W XXIV Mistrzostwach Związku Polskich Spadochroniarzy wykonali oni skoki na spadochronach klasycznych w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej. Natomiast w IV Memoriale Spadochronowym im. gen. broni Tadeusza Buka, w którym o triumfie decydowały kolejki 1., 3. i 5., skoki były wykonywane w kategoriach spadochronów klasycznych i szybkich, w klasyfikacji indywidualnej.

Do sobotniego zachodu słońca zawodnicy rozegrali 4 kolejki, a w niedzielę kolejno 5. i 6. w Mistrzostwach ZPS i 5. w Memoriale . Całkowita liczba oddanych skoków w trakcie zawodów to ponad 260 skoków.

- Każdy skoczek startujący w tej dyscyplinie musi wykazać się ogromną koncentracją oraz ˜wyczuciem wiatru™, aby precyzyjnie i bezpiecznie wylądować. W tym roku warunki meteorologiczne były wyjątkowo wymagające ze względu na wysokie temperatury i niemal bezwietrzną pogodę - komentuje Anna Strożek, sędzia główny zawodów. - Mistrzostwa ZPS przeprowadziliśmy w kategorii spadochronów klasycznych, czyli dużych i bardzo precyzyjnych czasz, które pozwalają zawodnikom trafić w punkt o średnicy zaledwie 2 cm. Natomiast do Memoriału dopuściliśmy nie tylko spadochrony klasyczne, lecz także szybkie, o powierzchni czaszy nie przekraczającej 190 stóp. Ponieważ skoczkowie na mniejszych czaszach osiągają dużo większe prędkości, punkt lądowania musi być również większy - tu tzw. centro wynosi 0,5 m - wyjaśnia. - Wielkim wsparciem okazał się śmigłowiec W-3 Sokół z 7. dywizjonu lotniczego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, stacjonujący w Nowym Glinniku. Dzięki niemu mogliśmy sprawnie rozegrać poszczególne konkurencje. Zawodnicy wyskakiwali z niego na wysokościach 800-1000 m (klasyka) i 100-1200 m (szybkie) - podkreśla.

Foto: Dariusz Szczepanik

Jak zawsze świetna organizacja

Organizatorami wydarzenia byli przedstawiciele 38 Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Kielcach - Dariusz Szczepanik, Kamila Walczak, Artur Boszczyk, Paweł Klikowicz, Adam Dziedzic, Wiktor Król, Krzysztof Kozubek oraz Bartłomiej Gąsiorek. Za przeprowadzenie zawodów zgodnie z regulaminem zadbała Komisja sędziowska: Natasza Zajonc-Olszewska, Samanta Nawrocka, Jacek Szrek, Mariusz Puchała, Adam Młot pod kierownictwem sędziego głównego: Anny Strożek. Kierownikiem skoków był Jacek Ruszkowski.

- Nasze coroczne zawody w celności lądowania przyciągają dziesiątki uczestników oraz wielu fanów lotnictwa. Każdy z nich gromadzi się na lotnisku, by dopingować skoczków podczas ich widowiskowych skoków na kolorowych spadochronach, które niemalże można dotknąć. Zawody stanowią także znakomitą promocję dla regionu i są jednymi z najważniejszych wydarzeń w tej dyscyplinie spadochronowej w Polsce - mówi Kamila Walczak, przedstawicielka kieleckiego 38 Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy oraz współorganizatorka zawodów. - Spadochroniarze oraz miłośnicy lotniczego sportu przyciągają do Masłowa także wojskowe śmigłowce, z których możemy korzystać podczas zawodów dzięki życzliwości Ministerstwa Obrony Narodowej. W tegorocznej edycji to załoga W-3 Sokół - śmigłowca wielozadaniowego konstrukcji i produkcji polskiej - była odpowiedzialna za bezpieczeństwo skoków. Ich starty i lądowania stały się niezapomnianym spektaklem dla widzów - dodaje.

Imprezie sprzyjała nie tylko gościnność organizatorów i perfekcyjnie przygotowane do skoków lotnisko, a szczególnie strefa lądowań dla spadochronów klasycznych i szybkich, ale przede wszystkim fantastyczna atmosfera i wyjątkowo słoneczna pogoda.

Podium

Sekcja Spadochronowa 38 Oddziału ZPS w Kielcach po raz kolejny może mówić o udanym finale imprezy. Uroczyste zakończenie odbyło się w niedzielę o godz.15.00, podczas którego puchary, dyplomy i medale wręczył prezes ZPS gen. dyw (w st. spocz.) Jan Kempara.

XXIV Mistrzostwa Związku Polskich Spadochroniarzy w celności lądowania

Spadochrony klasyczne - klasyfikacja indywidualna

Miejsce 1 - Zgierski Rafał

Miejsce 2 - Kozubek Krzysztof

Miejsce 3 - Król Wiktor

Spadochrony klasyczne - klasyfikacja drużynowa

Miejsce 1 - ZPS Kraków ( Zajchowski Łukasz, Mach Jan, Wejksznia Roman, Zgierski Rafał)

Miejsce 2 - ZPS KIELCE 1 (Król Wiktor, Kozubek Krzysztof, Kaleta Marek, Walczak Kamila)

Miejsce 3 - Classic Poland (Krawczak Robert, Broński Wojciech, Marczyński Józef, Sass Lesław)

IV Memoriał im. Gen. broni Tadeusza Buka

Spadochrony klasyczne - klasyfikacja indywidualna

Miejsce 1 - Zgierski Rafał

Miejsce 2 - Kozubek Krzysztof

Miejsce 3 - Koźbiel Karol

Spadochrony szybkie - klasyfikacja indywidualna

Miejsce 1 - Rutkowski Mateusz

Miejsce 2 - Bielecki Dariusz

Miejsce 3 - Skrzypiec Mirosław

Źródło informacji: Anna Strożek