Sztandarowa konferencja EALA po raz pierwszy w Polsce.

Sztandarowa konferencja EALA po raz pierwszy w Polsce 4 listopada br. w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się prestiżowa, coroczna konferencja organizowana po raz 28 przez European Air Law Association (EALA). Podczas niej dyskutowane będą m.in. alternatywne metody rozwiązywania sporów pomiędzy przewoźnikami lotniczymi a pasażerami, prawne aspekty użytkowania bezzałogowych statków powietrznych oraz rozwój regulacji dotyczących zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym i konieczność opracowania Krajowego Programu Zarządzania Bezpieczeństwem Lotniczym. Parterem wydarzenia został Instytut Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego. W Polsce konferencja organizowana jest po raz pierwszy.

W tym roku w konferencji wezmą udział przedstawiciele branży lotniczej m.in. z USA, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Niemiec, Polski i Izraela. Wśród prelegentów będą przede wszystkim prawnicy, lecz również przedstawiciele linii lotniczych, portów lotniczych, a także innych instytucji związanych z lotnictwem, w tym m.in. Urząd Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL) oraz aerokluby.

 – Tegoroczny program konferencji obfituje w wiele bardzo ciekawych paneli dyskusyjnych, podczas których będą poruszane najistotniejsze aktualnie zagadnienia w obszarze prawa lotniczego. Ja będę mieć przyjemność moderować interesująco zapowiadającą się dyskusję dotyczącą praw pasażerów lotniczych. Przedmiotem dyskusji będzie głównie stosowanie
w praktyce przepisów rozporządzenia 261/2004 dotyczącego odpowiedzialności przewoźnika lotniczego za overbooking, odwołanie i opóźnienie lotu – mówi prof. dr hab. Anna Konert, ekspert prawa lotniczego, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji na Uczelni Łazarskiego. – Mimo ponad 10 lat obowiązywania stosowanie przepisów rozporządzenia budzi nadal szereg wątpliwości doktryny i judykatury. Jest to jedno z najbardziej kontrowersyjnych rozporządzeń europejskich z zakresu prawa lotniczego, a dotyczy przecież codzienności lotnictwa cywilnego – podkreśla prof. Konert.

 Międzynarodową konferencję otworzy wykład prof. Pablo Mendes de Leona, prezesa EALA, dyrektora Instytutu Prawa Lotniczego i Kosmicznego w Leiden. Całe wydarzenie podzielono na następujące sesje tematyczne:

  • ICAO Global Market-Based Measure: Mission accomplished or merely begun?;
  • After Brexit, EASA basic regulation;
  • The truth is out there: Perspectives on aviation safety and post-accident investigations;
  • Cyber Security in Aviation: An Innovative Vision of the Matter;
  • Passenger rights;
  • Recent competition law developments in the aviation sector: What lessons can we learn?.

 – Konferencje EALA to największe tego typu wydarzenie na świecie. Partnerstwo Instytutu Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego jest wielkim zaszczytem i wyróżnieniem dla uczelni – podkreśla prof. Konert. – Dla nas jest to tym ważniejsze, gdyż prawo lotnicze jest na naszej uczelni bardzo aktywnie rozwijaną gałęzią, która stanowi jedną z wizytówek Wydziału Prawa na Uczelni Łazarskiego. Jest to także dziedzina relatywnie młoda, która bardzo dynamicznie się rozwija, a zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych w tym kierunku prawników stale rośnie – podsumowuje prof. Konert.

anna konertprof. dr hab. Anna Konert

Jednym z partnerów konferencji jest Instytut Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego. Jednostka angażuje się w szereg wydarzeń i aktywności związanych
z promowaniem i rozwojem dziedziny prawa lotniczego i kosmicznego. Na przykład w marcu br. odbyła się konferencja Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotycząca UAV/RPAS
– bezzałogowych statków powietrznych. Z kolei w kwietniu miała miejsce międzynarodowa konferencja „Aviation Law in Practice”, w ramach której odbyły się seminaria z udziałem takich osobistości jak: prof. Pablo Mendes de Leon, prof. Stephan Hobe czy prof. Laura Pierallini. Instytut Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego był również gospodarzem 25. edycji „Summer Course on Space Law and Policy”. Organizatorem tego trwającego dwa tygodnie wydarzenia było Europejskie Centrum Prawa Kosmicznego (ECSL) działające przy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Międzynarodowy kurs otworzył wykład prof. Sergio Marchisio, przewodniczącego Zarządu ECSL.

W Polsce po raz pierwszy pełny kurs prawa lotniczego został uruchomiony na Uczelni Łazarskiego w 2012 r. Są to roczne studia podyplomowe, podczas których słuchacze zdobywają kompleksową wiedzę z zakresu prawa lotniczego, w tym międzynarodowego, europejskiego i krajowego, publicznego i prywatnego. Program nauki obejmuje 200 godzin wykładów i konwersatoriów prowadzonych przez najlepszych specjalistów w Polsce i na świecie, m.in. prof. Marka Żylicza, czy prof. Stephana Hobe’a (Dyrektora najstarszego na świecie Instytutu Prawa Lotniczego i Kosmicznego z Kolonii). Są to jedyne takie studia
w Polsce. Ich program został objęty patronatem Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i ówczesnego Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Instytut Prawa Lotniczego i Kosmicznego obejmuje również patronatem merytorycznym działalność dydaktyczną prowadzoną w ramach Akademii Transportu Lotniczego przy Centrum Kształcenia Podyplomowego. Akademia zaprasza na studia podyplomowe z prawa lotniczego, zarządzania bezpieczeństwem
i kadrami w lotnictwie, a także na prestiżowy MBA w tej dziedzinie.

Szczegółowe informacje o programie konferencji i warunkach uczestnictwa znajdują się na stronie European Air Law Association: http://eala.aero/next-event/.

EALA zostało założone w 1988 roku. Stowarzyszenie zapewnia europejskie forum dla osób zainteresowanych rozwojem prawa lotniczego. Osiąga to głównie poprzez regularne konferencje i seminaria, które dotyczą aktualnych problemów mających wpływ na całe spektrum przemysłu lotniczego. Na odbywającej się co roku konferencji poszczególne kraje europejskie reprezentowane są przez swoich delegatów. Wśród uczestników znajdują się profesjonaliści specjalizujący się w prawie lotniczym, a także przedstawiciele organizacji lotniczych z całego świata.

Źródło informacji i zdjęcie: Public Dialog
Źródło zdjecia tytułowego: http://aerohelp.com

Redakcja poleca

Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...
Sty 29, 2019
Ludzie porzucają psy w lesie, albo samochody na parkingach, ale ...
Sty 24, 2019
Boeing z powodzeniem ukończył pierwszy testowy prototyp ...
Sty 25, 2019
23 stycznia br. do malborskiej Bazy wrócił z Bydgoszczy Mig-29 o ...
Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 22 Kwietnia 2019    |    Wydarzyło się: 1960 – 35 osób zginęło w katastrofie belgijskiego samolotu C-54 w Kongu Belgijskim. 1962 – 40 osób zginęło w katastrofie samolotu C-47 w górach na zachodzie Kolumbii. 1968 – Została podpisana Umowa o ratowaniu kosmonautów, powrocie kosmonautów i zwrocie obiektów wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną. 1908 - Urodziła się Janina Lewandowska, polska lotniczka, jedyna kobieta-ofiara zbrodni katyńskiej (zm. 1940).

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top