Trwają 7. Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych w RPA! Jednym z faworytów Sebastian Kawa!

Trwają 7. Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych w RPA! Jednym z faworytów Sebastian Kawa!

W w Potchefstroom w Republice Południowej Afryce rozpoczęły się najważniejsze zawody szybowcowe sezonu 2016, czyli 7. Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych. Szybowcowe Grand Prix 2016 z udziałem najlepszych pilotów na świecie potrwa do 12 listopada. W sportowej rywalizacji Polskę reprezentuje nasz najbardziej utytułowany zawodnik – Sebastian Kawa.

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych są siódmą edycja zawodów, rozgrywanych od 2005 roku. W tym roku po raz pierwszy zawody odbywają się poza regionem górskim, co z pewnością zmieni dynamikę konkursu. Miejsce rozgrywania zawodów, miasto Potchefstroom znajduje się w rozległym płaskowyżu RPA i jest oddalone 120 km na południowy zachód od Johannesburga. Połączenie wysokich temperaturach, suchych mas powietrza i wysokiego pułapu latania w tym regionie powinny zapewnić konkurentom doskonałe warunki sportowej rywalizacji.

Zawodnicy i sprzęt

W mistrzostwach w RPA bierze udział 18 zawodników z całego świata. Start w finałowym Grand Prix zapewnili sobie oni po uzyskaniu dobrych wyników w dziewięciu seriach kwalifikacyjnych w roku 2015 i 2016. Zawody są rozgrywane w klasie 18-metrowej. Tu jedynym ograniczeniem jest rozpiętość skrzydeł (odległość od lewej do prawej końcówki skrzydeł), która nie może przekroczyć długości 18 metrów.

Warto dodać, że w Potchefstroom zlokalizowana jest wytwórnia szybowców JS 1, na których startuje znakomita większość zawodników.

Polska reprezentacja                                                       

Nasz kraj reprezentuje najbardziej utytułowany polski zawodnik Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Startuje on na pożyczonym przez Aeroklub Polski szybowcu JS 1-18.  Nasz zawodnik zakwalifikował się do Mistrzostw Świata podczas majowych zawodów kwalifikacyjnych rozegranych na rosyjskim lotnisku w Usman. Przygotowania rozpoczął od treningu w Potchefstroom w lutym tego roku, gdzie wykonał pierwsze loty w rejonie rozgrywania mistrzostw. Sebastian na finałowe Szybowcowe Grand Prix wyleciał z Polski 21 października. Początkowo trenował w okolicach Cape Town. Od 30 października trenował na szybowcu JS 1 -18 na lotnisku Potchefstroom.

Sebastian Kawa jest jednym z faworytów tych mistrzostw – na swoim koncie posiada 10 tytułów Mistrza Świata, 2 srebrne i 2 brązowe medale Mistrzostw świata, 2 złote i brązowy medal światowych Igrzysk Lotniczych oraz 6 tytułów Mistrza Europy. Aktualnie zajmuje drugie miejsce w światowym rankingu pilotów szybowcowych. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Rekordzista Polski i świata. Jest aktualnym  Mistrzem Świata (2014) w klasie 15-metrowej i Europy w klasie 18m (2015). Od wielu lat utrzymuje się w bardzo wysokiej formie zawodniczej. Jest zawodnikiem bardzo wszechstronnym, ambitnym, wykazujący profesjonalne podejściem do swoich obowiązków. Posiada bardzo analityczny umysł oraz  zdolność do szybkiej adaptacji w zmiennych warunkach zewnętrznych.

Rys historyczny

Pierwsze Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych były rozegrane na francuskim lotnisku Saint Auban we wrześniu 2005 roku. W dniach od 19 do 24 grudnia 2007 roku, na nowozelandzkim lotnisku Omarama  odbyła się druga edycja mistrzostw. Trzecie rozegrano w Santiago de Chile w pierwszej dekadzie stycznia 2010,  czwarte zorganizowali Niemcy na lotnisku Wasserkuppe w 2011 roku, piąte zorganizowali ponownie Francuzi w maju 2013 roku na Alpejskim lotnisku Sisteron a ostatnie szóste Włosi we wrześniu 2015 roku na alpejskim lotnisku Vareze niedaleko Mediolanu.

Trzy razy z rzędu (2005, 2007, 2010) tytuł Mistrza Świata we wspaniałym stylu zdobył Sebastian Kawa – kilkuletni lider światowego rankingu pilotów szybowcowych FAI. Nasz pilot latał na polskim szybowcu Diana 2.  W czwartych nasz mistrz nie startował z uwagi na kłopoty sprzętowe. Mistrzem został Włoch Giorgio Galetto. W piątej edycji mistrzostw Kawa startował na Dianie 2 i zdobył srebrny medal  nieznacznie ustępując w punktacji Francuzowi Didier Hauss. Ubiegłoroczne mistrzostwa pierwszy raz były rozgrywane w klasie 18 metrowej (pierwsze pięć edycji rozegrano w klasie 15-metrowej). Sebastian startował na aeroklubowym szybowcu klasy 18-metrowej ASG 29. Wywalczył brązowy medal.

Podstawowe zasady mistrzostw Grand Prix są proste i wyglądają następująco:

Jest to nowy typ zawodów, których głównym celem jest poprawa medialności sportu szybowcowego. Regulamin został zmodyfikowany w sposób pozwalający łatwiej zrozumieć istotę rywalizacji sportowej szybowników. Konkurencje są rozgrywane przez 8 kolejnych dni. Zwykle rozgrywa się jedną konkurencję jednego dnia. Zwycięzcą konkurencji jest pilot, który pokona wyznaczoną trasę w najkrótszym czasie. (Wynik zawodnika jest wyrażony w godzinach, minutach i sekundach). Punktacja jest zbliżona do mistrzostw w samochodowej Formule 1.  Zwycięzca dnia otrzymuje 10 punktów za konkurencję, drugi pilot dnia 8 punktów i pozostali za każde miejsce o jeden punkt mniej aż do dziewiątego zawodnika, który otrzymuje 1 punkt. Piloci zajmujący miejsca od dziesiątego w dół nie są punktowani.

Mistrzem Świata zostaje pilot, którego suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach będzie najwyższa.

Na czym polegają konkurencje?

Organizator wyznacza trasę, która najczęściej przybiera kształt wieloboku o tym samym przebiegu i długości dla wszystkich zawodników. Odległość jest liczona od środka linii startu (o długości 5 km ulokowanej w pobliżu lotniska) przez wyznaczone punkty zwrotne do środka linii mety (o długości 0,5 km) usytuowanej na lotnisku. Minimalna długość trasy wynosi 100 km a maksymalna zależy od warunków meteorologicznych i przeważnie nie przekracza 400 km. Zawodnicy zwykle osiągają średnie prędkości na trasie od 50 do 150 km/h. Prędkość średnia jest uzależniona od umiejętności pilota, osiągów szybowca i warunków meteorologicznych. Czas jest liczony dla wszystkich od tego samego momentu (równoczesny czas startu lotnego – „Regatta Start”). Zwykle jest to 20-30 minut po starcie ziemnym ostatniego pilota. Dzięki temu pilot przecinający metę jako pierwszy zawsze będzie zwycięzcą konkurencji.

Jak wygląda oprawa medialna i gdzie można kibicować pilotom?

W najlepszej sytuacji są kibice znajdujący się na lotnisku rozgrywania mistrzostw, którzy mogą obserwować rywalizację na żywo. Organizator zadbał o elementy poprawiające medialność szybownictwa. Rywalizacja pilotów na trasie poszczególnych konkurencji jest transmitowana. Każdego dnia jest realizowana transmisja połączona z animacją komputerową z nadajników zamontowanych na pokładzie szybowców, pokazująca pozycje, wysokość, prędkość pionową i poziomą poszczególnych pilotów. Dane z szybowców są przesyłane na lotnisko. Sympatycy szybownictwa przebywający poza lotniskiem, mogą oglądać rywalizację pilotów dzięki transmisji w internecie na stronie internetowej organizatora  www.sgp.aero/finals2016 i na You Tube.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, transmisje zwykle rozpoczynają się około godziny 12:00-13:00 czasu polskiego. Wszystko zależy oczywiście od pogody, która może pokrzyżować plany.

Ceremonia zakończenia 7. Mistrzostw Świata odbędzie się w sobotę, 12. listopada o godzinie 18:00 czasu polskiego.

Przebieg zawodów można również śledzić na: http://www.sebastiankawa.pl/

Źródło artykułu: Aeroklub Polski - http://www.aeroklub-polski.pl/aktualnosci/rozpoczely-sie-7-mistrzostwa-swiata-w-wyscigach-szybowcowych-sebastian-kawa-wsrod-faworytow-w-rpa/
Źródło zdjęcia tytułowego: http://www.sebastiankawa.pl/10284/lzawe-niebo-nad-afryka/

Redakcja poleca

Kwi 17, 2019
"Galerię fotografii Iskier z całej Polski zaczynam od jedynego w ...
Kwi 12, 2019
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaprasza do wspólnego ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...
Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...

Najczęściej czytane

Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...
Kwi 24, 2019
24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów ...
Kwi 20, 2019
Itaka - największe w Polsce biuro podróży - będzie najprawdopodobniej ...
Kwi 24, 2019
Jest już gotowy harmonogram pokazów radomskich Orlików na cały 2019 ...
Kwi 18, 2019
Najpóźniej jesienią przyszłego roku w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego ...
Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 16 Lipca 2019    |    Wydarzyło się: 1936 – Koło Gdyni runął do morza samolot RWD-9 z gen. Gustawem Orliczem-Dreszerem na pokładzie. 1975 – Z lotniska w małopolskim Gawłówku samolotem An-2, z zamiarem ucieczki do Austrii wystartował Dionizy Bielański, którego kilka godzin później, 8 km od austriackiej granicy, zestrzelił czechosłowacki samolot wojskowy. 1948 - Dokonano oblotu brytyjskiego samolotu pasażerskiego Vickers Viscount. 1948 - Należący do linii lotniczych Cathay Pacific samolot Consolidated PBY Catalina został porwany podczas lotu z Makau do Hongkongu. Było to pierwsze porwanie samolotu pasażerskiego w historii. Ostatecznie maszyna spadła do Pacyfiku w delcie Rzeki Perłowej w pobliżu miasta Zhuhai, zabijając 26 pasażerów i członków załogi, a jedyną osobą, która przeżyła katastrofę, był porywacz. 1957 – 58 osób zginęło w katastrofie holenderskiego samolotu Lockheed Constellation na indonezyjskiej wyspie Biak. 1999 – Rozbiła się awionetka pilotowana przez Johna F. Kennedy’ego, Jr., syna prezydenta USA.

Lotnicza książka

Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...

Nasze Video

Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top