Książka „Sully. Nieznana historia cudu na rzece Hudson” już w księgariach! W polskich kinach film od 2 grudnia.

Książka „Sully. Nieznana historia cudu na rzece Hudson” już w księgariach! W polskich kinach film od 2 grudnia.

Na rynku wydawniczym ukazała się wyczekiwana w świecie lotniczym książka „Sully. Nieznana historia cudu na rzece Hudson”. Historia bohaterskiego pilota została również przeniesiona na ekrany kin. W Polsce premiera filmu w reżyserii Clinta Eastwooda odbędzie sie 2 grudnia.

15 stycznia 2009 roku. W chwilę po starcie z nowojorskiego lotniska ważący 73 tony samolot Airbus A320 ze 155 osobami na pokładzie stracił moc w obu silnikach. Wydawało się, że maszyna musi runąć na miasto. Za sterami samolotu siedział jednak kapitan Chesley „Sully” Sullenberger, który podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu na rzece Hudson.

Spokojna reakcja kapitana nie tylko pozwoliła uniknąć katastrofy, lecz także sprawiła, że stał się bohaterem i inspiracją dla ludzi na całym świecie. Jego wyczyn przeszedł do historii jako najbardziej spektakularne lądowanie w dziejach. Ta bestsellerowa książka odpowiada na pytanie, skąd biorą się ludzie, którzy są w stanie sprostać każdemu wyzwaniu i nigdy nie tracą zimnej krwi. To inspirująca opowieść bohatera, który nie jest super hero, ale człowiekiem takim, jak każdy z nas.

Sully… – fragment książki

NAGLE, KOMPLETNIE, SYMETRYCZNIE

sullenberger_sully_3dByliśmy w powietrzu od dziewięćdziesięciu sekund i nie osiągnęliśmy jeszcze wysokości tysiąca metrów, kiedy nagle je zobaczyłem.

– Ptaki! – krzyknąłem do Jeffa. Przed nami leciał klucz ptaków w kształcie litery V. Jeff zauważył je tuż przed tym, jak krzyknąłem, ale nie mieliśmy dość czasu na reakcję. Samolot leciał z prędkością sześciu kilometrów na minutę, czyli prawie stu metrów na sekundę. To oznacza, że kiedy zobaczyłem ptaki, dzieliła nas od nich odległość jednego boiska piłkarskiego. W mgnieniu oka znalazły się tuż obok. Zobaczyłem kilkanaście dużych ptaków lecących z rozpostartymi skrzydłami. W porównaniu z nimi poruszaliśmy się tak szybko, że one zdawały się stać w miejscu. W jednej chwili zobaczyłem tylko kontur ich ciał. Potem się dowiedziałem, że były to bernikle kanadyjskie, ważące od dwóch do sześciu i pół kilograma, o rozpiętości skrzydeł do stu osiemdziesięciu centymetrów. Te ptaki w trakcie lotu zachowują odległość pozwalającą im widzieć się nawzajem. Rozwijają prędkość do osiemdziesięciu kilometrów na godzinę. Okna w kokpicie airbusa A320 są duże, lecz kiedy przez nie wyjrzałem, zobaczyłem, że ptaki zupełnie zasłaniają nam widok. Przypomniał mi się film „Ptaki: Alfreda Hitchcocka. Później przyszło mi do głowy, że powinienem był się schylić, na wypadek gdyby jakiś ptak rozbił szybę i wpadł do środka. Ale wtedy nie było na to czasu. Rejestrator rozmów w kokpicie nagrał moją rozmowę z Jeffem.

Sullenberger (15:27:10,4): Ptaki! Skiles (15:27:11): Och! (15:27:11,4): Dudnienie/łomot i odgłos wibracji. Skiles (15:27:12): Cholera! Sullenberger (15:27:13): O, tak. (15:27:13):Odgłos silnika pracującego coraz ciszej/z malejącą częstotliwością. Skiles (15:27:14): Och.

Kiedy ptaki zderzyły się z samolotem, rozległ się taki odgłos, jakby zaczął padać deszcz albo grad. Takiego hałasu nie słyszałem nawet podczas burz w Teksasie. Ptaki uderzyły w kadłub samolotu poniżej przedniej szyby, a także w dziób, skrzydła i silniki. Uderzenia następowały szybko, jedno po drugim, niemal jednocześnie, co sekundę. Później dowiedziałem się, że Sheila i Donna, wciąż przypięte pasami, też słyszały te hałasy.

– Co to? – zapytała Sheila.

– Może ptaki? – odparła Donna.

Kilkakrotnie zdarzyły mi się spotkania z lecącym stadem, ale nigdy nie doszło nawet do wgniecenia kadłuba. Zazwyczaj odnotowujemy takie wypadki w dzienniku konserwacji i sprawdzamy, czy nie doszło do uszkodzeń. Oczywiście wiem, jakie ryzyko niosą takie sytuacje. Od 1990 roku Federalna Administracja Lotnictwa odnotowała osiemdziesiąt dwa tysiące kolizji z dzikimi zwierzętami: jeleniami, kojotami, aligatorami i sępami. Szacuje się, że to zaledwie jedna piąta wszystkich takich wypadków, o większości z nich bowiem piloci nie informują. Jak wykazują badania, w czterech procentach przypadków zderzenia takie wywołują znaczne uszkodzenia samolotów. Jak podaje Centrum Badań nad Dziką Przyrodą z Sandusky w stanie Ohio, w ciągu ostatnich dwudziestu lat w wyniku kolizji z dzikimi zwierzętami zginęły sto osiemdziesiąt dwie osoby, a zniszczeniu uległo sto osiemdziesiąt pięć samolotów. Jednak wtedy, na wysokości prawie dziewięciuset metrów nad Nowym Jorkiem, nie zastanawiałem się nad statystykami. Zdążyłem tylko uświadomić sobie, że sytuacja jest znacznie bardziej poważna niż wtedy, kiedy kilka ptaków uderza o przednią szybę albo o skrzydło samolotu i spada na ziemię. Lecieliśmy z prędkością dwustu węzłów, czyli trzystu siedemdziesięciu kilometrów na godzinę, i tuż po zderzeniu poczułem zapach świadczący o tym, że gęsi wpadły do obu silników i poważnie je uszkodziły. Usłyszałem rzężenie silników, kiedy doskonale pracująca maszyneria nagle uległa awarii, a pęknięte łopatki turbiny zaczęły się odrywać. Czułem dziwne, silne wibracje. Silniki się zbuntowały. Nigdy nie zapomnę tych okropnych, nienaturalnych hałasów i drgań. Wiedziałem, że nie wróżą nic dobrego! Potem zaczął się rozchodzić swąd palących się piór i ptasich szczątków. Śmierdzące powietrze było wciągane do kabiny.

Po kilku sekundach obaj z Jeffem poczuliśmy wyraźną i symetryczną utratę mocy. Nigdy wcześniej nie zdarzyła mi się taka sytuacja. Byłem zaszokowany i sparaliżowany ze strachu. Silniki pracowały niepokojąco cicho. Potem Donna i Sheila powiedziały mi, że w kabinie zapanowała cisza jak w czytelni. Słychać było tylko dochodzące z silnika rytmiczne dudnienie i postukiwanie, jakby ktoś przystawił kij do szprych obracającego się koła rowerowego. To terkotały zepsute silniki. Jeśli ciąg silnika wynosi około stu osiemdziesięciu kiloniutonów, a samolot waży sześćdziesiąt dziewięć ton i wznosi się pod dużym kątem, to trudno przeoczyć moment, w którym ciąg słabnie i zupełnie zanika. Czułem, jak tracimy moc, a samolot zwalnia. Oba silniki uległy awarii. Gdyby tylko jeden przestał funkcjonować, samolot zboczyłby z kursu, skręcając lekko w jedną stronę, bo jeden silnik wciąż zachowywałby stały ciąg. To się jednak nie zdarzyło. Wiedziałem, że znaleźliśmy się w krytycznej sytuacji. W wypadku utraty jednego silnika zachowalibyśmy kontrolę nad maszyną i moglibyśmy postępować zgodnie z protokołem. Zgłosilibyśmy sytuację awaryjną, poinformowalibyśmy kontrolera o utracie silnika i dostalibyśmy pozwolenie na natychmiastowe lądowanie na najbliższym lotnisku. Potem poinformowalibyśmy stewardesy i pasażerów o zaistniałej sytuacji. Mimo awarii udałoby nam się bezpiecznie wylądować, najprawdopodobniej w Newark, gdzie pasy startowe są dłuższe niż na LaGuardii. Nigdy wcześniej nie zdarzyła mi się awaria choćby jednego silnika. Nowoczesne silniki rzadko się psują i niektórym pilotom w ciągu całego życia zawodowego nie przytrafia się lot uszkodzoną maszyną. Przed feralnym lotem 1549 też do nich należałem.

Sullenberger (15:27:15): Jeden się zatrzym… oba się zatrzymują. (15:27:18): Słychać dudnienie. Sullenberger (15:27:18,5): Zapłon, start. Sullenberger (15:27:21,3): Uruchamiam APU [pomocniczą jednostkę zasilającą].

Po ośmiu sekundach od zderzenia z ptakami, kiedy uświadomiliśmy sobie, że nie mamy obu silników, wiedziałem, że stanęło przede mną największe wyzwanie w moim życiu zawodowym. Skurcz żołądka przyprawiał mnie o mdłości i zakręciło mi się w głowie. Intuicja kazała mi natychmiast przejąć stery i sprawdzić razem z Jeffem całą listę kontrolną.

– Przejmuję stery – powiedziałem do niego o 15:27:23,2.

– Przejmujesz stery – potwierdził. W ten sposób upewniliśmy się, że obaj wiemy, kto siedzi za sterami. W trakcie bardziej pospolitych wypadków, takich jak utrata jednego silnika, na które przygotowuje się nas w czasie szkoleń, jest zazwyczaj więcej czasu, by sprawdzić listę kontrolną i zastanowić się nad rozwiązaniem. Wtedy pierwszy oficer kieruje maszyną, a kapitan może rozważyć sytuację, podjąć decyzję i wydać odpowiednie dyspozycje. Już po kilku sekundach uświadomiłem sobie jednak, że mam do czynienia z awarią, która wymaga nieszablonowego myślenia. Choć musiałem w jednej chwili zapanować nad ogromem informacji, byłem pewien, że to ja powinienem przejąć stery. Powody wydawały mi się oczywiste. Po pierwsze, miałem większe doświadczenie w lataniu A320. Jeff dopiero od niedawna kierował tymi maszynami. Poza tym wszystkie punkty orientacyjne, które mogły nam ułatwić zejście na ziemię, znajdowały się po mojej stronie. Wiedziałem też, że Jeff, który dopiero co ukończył szkolenie na A320, o wiele lepiej niż ja pamięta wszystkie procedury awaryjne. Z pewnością o wiele szybciej znalazłby właściwą listę kontrolną spośród stu pięćdziesięciu zamieszczonych w podręcznym wykazie znajdującym się w każdym kokpicie. Był właściwym człowiekiem do tego zadania. Kiedy przejąłem stery, z niedowierzaniem pomyślałem: To się nie dzieje naprawdę. Dlaczego przytrafiło się to właśnie mnie? Udało mi się jednak natychmiast odsunąć na bok te myśli. W tak dramatycznej sytuacji miałem zaledwie kilka sekund na obmyślenie planu i kilka minut na jego realizację. Uświadamiałem sobie każdą reakcję mojego ciała. Poczułem zastrzyk adrenaliny. Z pewnością skoczyło mi ciśnienie, a mój puls galopował. Wiedziałem jednak, że muszę się skupić na wykonywanych czynnościach i nie mogę sobie pozwolić na dekoncentrację. Jeff również nie próżnował. W skupieniu i bardzo drobiazgowo sprawdzał listę. Dopiero później przyznał się, że w tamtej chwili czuł tępy ból głowy, „jak w czasie ostrego przeziębienia”. Ale mówił i zachowywał się tak spokojnie, jakby trzymał nerwy na wodzy. Obaj doskonale wiedzieliśmy, że sytuacja jest krytyczna. Po prostu nie marnowaliśmy czasu, by informować się o tym nawzajem. Utkwiły mi w pamięci słowa wypowiedziane przez astronautę Johna Younga przed rozpoczęciem misji kosmicznej. Zapytany w radiu, czy nie boi się ryzyka i możliwej katastrofy, odpowiedział: „Ktoś, kto bez strachu siedzi na największym na świecie ogniwie tlenowo-wodorowym, wiedząc, że musi za chwilę uruchomić zapłon, nie rozumie powagi sytuacji”.

Jeff i ja doskonale rozumieliśmy powagę sytuacji i byliśmy bardzo zaniepokojeni. Mogliśmy zażegnać kryzys tylko pod warunkiem, że w ciągu następnych sekund uda nam się rozwiązać kolejno wszystkie problemy, które się pojawią. Mimo poważnych uszkodzeń samolotu, paraliżującego strachu i braku czasu na zastanowienie byłem pewien, że nam się uda.

Cud na rzece Hudson – film

Książka stała się podstawą filmu w reżyserii legendarnego Clinta Eastwooda – laureata Oscara i twórcy Snajpera. W roli głównej wystąpi laureat Oscara Tom Hanks.

Tom Hanks o Sullym: [TUTAJ]

7

Materiał o filmie dla „People”: [TUTAJ]

6

Źródło publikacji: Aeroklub Polski
http://www.aeroklub-polski.pl/aktualnosci/ksiazka-sully-nieznana-historia-cudu-na-rzece-hudson-wlasnie-trafila-do-ksiegarn/

Redakcja poleca

Kwi 17, 2019
"Galerię fotografii Iskier z całej Polski zaczynam od jedynego w ...
Kwi 12, 2019
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaprasza do wspólnego ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...
Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...

Najczęściej czytane

Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...
Kwi 24, 2019
24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów ...
Kwi 20, 2019
Itaka - największe w Polsce biuro podróży - będzie najprawdopodobniej ...
Kwi 24, 2019
Jest już gotowy harmonogram pokazów radomskich Orlików na cały 2019 ...
Kwi 18, 2019
Najpóźniej jesienią przyszłego roku w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego ...
Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 18 Czerwca 2019    |    Wydarzyło się: 2011 – Na V Pikniku Lotniczym w Płocku zginął w katastrofie swego samolotu pilot Marek Szufa. 1928 - Amerykanka Amelia Earhart została (jako pasażerka) pierwszą kobietą która przeleciała samolotem nad Atlantykiem. 1953 - W katastrofie amerykańskiego wojskowego samolotu transportowego Douglas C-124 Globemaster II pod Tokio zginęło 129 osób. 1968 – Dokonano oblotu samolotu rozpoznawczego Tu-142. 1972 - Katastrofy samolotów pasażerskich w Wielkiej Brytanii (118 zabitych) i w ZSRR (122 zabitych). 1981 – Dokonano oblotu amerykańskiego bombowca odrzutowego Lockheed F-117 Nighthawk. 1916 - Urodził się Max Immelmann, niemiecki pilot wojskowy, as myśliwski (ur. 1890). 1953 – Zmarł René Fonck, francuski pilot wojskowy, as myśliwski (ur. 1894).

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top