Wydrukuj tę stronę
piątek, 15 maj 2020 18:13

100 lat temu, 18 maja, urodził się Jan Paweł II. Z tej okazji Muzeum Lotnictwa opowiada o papieskim śmigłowcu.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
100 lat temu, 18 maja, urodził się Jan Paweł II. Z tej okazji Muzeum Lotnictwa opowiada o papieskim śmigłowcu. Foto: Muzeum Lotnictwa Polskiego / B.Choroszczyk
Z okazji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na wirtualny spacer po wystawie poświęconej lotniczym podróżom Papieża po Polsce.
Z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II prezentujemy aspekt lotniczy jego pielgrzymek do Polski. Jako papież – pielgrzym Jan Paweł II bardzo intensywnie korzystał z transportu lotniczego. Do odwiedzanego kraju udawał się na pokładzie samolotu włoskiego przewoźnika narodowego – Alitalii, a wracał do Rzymu samolotem narodowych linii lotniczych tego kraju, w przypadku Polski – PLL LOT. Na miejscu podróżował śmigłowcami zapewnianymi przez gospodarzy, najczęściej należącymi do lotnictwa wojskowego.

Podczas wszystkich pielgrzymek do Polski statkiem powietrznym, przewożącym Ojca Świętego na spotkania z wiernymi był śmigłowiec Mi-8, należący do 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, zajmującego się przewożeniem najważniejszych osób w państwie. Różne egzemplarze tych śmigłowców były wykorzystywane jako „numer 1”, czyli ten, którym podróżował papież. Przedstawiamy film, ukazujący znajdujący się w naszych zbiorach śmigłowiec o numerze bocznym 620, służącym jako „numer 1” podczas pielgrzymek w 1983 i 1997 r. Na jego pokładzie Jan Paweł II odbył lot nad swoimi ukochanymi Tatrami.

Więcej przeczytacie (dostępna galeria zdjęć) na: https://muzeumlotnictwa.pl/muzeum/100-lecie-urodzin-sw-jana-pawla-ii/#

Czytany 1332 razy

Artykuły powiązane