Jak możemy się dowiedzieć z komunikatów publikowanych w portalach społecznościowych, aktywiści przeprowadzili akcję na znak protestu przeciw opieszałości rządu Francji w zakresie ekologicznych rozwiązań w lotnictwie.
Aktywiści wykorzystali drabiny aby dostać się na odpowiednią wysokość samolotu. Chodzili również po skrzydle oraz górnej części kadłuba. Jak czytamy na portalu reporterre.net chcieli w ten sposób przypomnieć ministrowi transportu, Jeanowi-Baptiste'a Djebbariego, który regularnie wspomina o koncepcji „zielonych samolotów” i „ekologizacji powietrza”, tak aby sektor był zgodny z kryzysem klimatycznym, że nic oprócz zapewnień nie jest w tym celu robione.
„W tej chwili „zielony” samolot to nic innego jak fikcja” - powiedziała w komunikacie prasowym Sarah Fayolle, kierownik ds. Transportu w Greenpeace France. – „Niezależnie od rozważanej opcji technologicznej, w tym samolotu napędzanego wodorem, kluczowe pytania techniczne pozostają bez odpowiedzi, a niektóre opcje mogą nawet stanowić dodatkowe zagrożenie dla klimatu."
Z kolei według BL Evolution sektor lotniczy odpowiada za 7,3% śladu węglowego Francji. W związku z tym niezgodne są działania związane z celem ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 ° C, a co narzuca porozumienie klimatyczne z Paryża.
Czytamy na francuskich portalach oraz na portalach społecznościowych Greenpeace, że zakaz krótkich lotów, w przypadku gdy istnieje alternatywa pociągiem trwająca krócej niż 2,5 godziny to też tylko pozorowane działania. „Środek ten będzie w najlepszym przypadku dotyczył tylko pięciu linii z około stu istniejących krajowych połączeń lotniczych (z wyłączeniem Korsyki i krajów zamorskich) i przyniesie bardzo ograniczone korzyści dla klimatu.” – czytamy w komunikacie Greenpeace Francja.
Bonjour @Djebbari_JB vous vouliez un ✈️ vert ?
— Greenpeace France (@greenpeacefr) March 5, 2021
On gagne du temps et on vous en a fait un. Maintenant on peut passer aux choses sérieuses ?
Comme doter le projet de #LoiClimat de véritables mesures pour réduire le trafic aérien à la place de votre greenwashing. #OnAtterritQuand pic.twitter.com/7JrlFXl0pW
W odpowiedzi na tweeta od Greenpeace zapowiadającego „Coś tu się szykuje” Minister Transportu odpowiedział jedynie „Postępowanie karne? ”.
Aktywiści Greenpeace zostali zatrzymani do wyjaśnienia, a samolot właśnie przechodzi gruntowne czyszczenie.
Źródło informacji: reporterre.net, flightmode (fb), aviation24.pl