Wydrukuj tę stronę
piątek, 01 marzec 2019 08:30

BAE Systems uaktualnia system walki elektronicznej F-35.

Napisane przez BAE Systems
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
F-35 Lightning II F-35 Lightning II Foto: BAE Systems

BAE Systems, lider rozwiązań walki elektronicznej (WE), ogłosił dzisiaj pomyślne wdrożenie nowej technologii w swoich systemach WE dla samolotów myśliwskich piątej generacji F-35 Lightning II. Ulepszenia systemu AN/ASQ-239 umożliwią sprostanie przyszłym wymaganiom w zakresie zdolności, a także zwiększą możliwości samolotu do wykonywania krytycznych misji w silnie bronionej przestrzeni powietrznej.

Ulepszony system WE utrzymuje światowej klasy funkcjonalności poprzedniego systemu przy lepszych parametrach, mniejszej objętości i mniejszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną – tworząc przestrzeń dla modernizacji i ulepszeń samolotów wersji Block IV. Aktualizacja systemu rozwiązuje też problem starzenia się urządzeń, który mógłby w przyszłości wymagać kosztownego przekonstruowania samolotu.

Strategia rozwoju firmy – w tym zainwestowanie 100 mln USD w najnowocześniejsze zakłady o powierzchni 7432 m2, automatyzacja procesów i zwiększenie liczby wysoko wykwalifikowanych pracowników zajmujących się systemami WE o ponad 23 procent – sprawiają, że BAE Systems jest pierwszym dostawcą urządzeń dla F-35 wdrażającym uaktualnioną technologię do jego systemów w pełnym tempie produkcyjnym. Firma dostarcza 11 systemów miesięcznie i zwiększa produkcję, aby dopasować ją do produkcji samolotów. Technologia Wdrożenia Programu Wielokanałowego Odbiornika Cyfrowego / Generatora i Tunera (DTIP) została wprowadzona do procesu produkcyjnego BAE Systems w 2018 r., a pierwsze dostawy rozpoczęto w lipcu. Zespół dostarcza 11 zestawów miesięcznie, umożliwiając producentowi samolotów kontynuowanie dostaw na czas do swoich klientów.

„Dostarczyliśmy już blisko 400 systemów WE, właśnie uaktualniliśmy ich architekturę i produkujemy urządzenia w szybkim tempie. Wdrożenie tej technologii daje możliwość dalszego rozwoju systemu WE i pomaga w utrzymaniu dominacji F-35 w spektrum elektromagnetycznym” – powiedziała Deborah Norton, wiceprezes BAE Systems ds. rozwiązań dla F-35. „Pomyślne wprowadzenie DTIP to efekt skoncentrowania na celu, poświęcenia i bliskiej współpracy pomiędzy naszymi zespołami inżynierskimi i produkcyjnymi, a także z naszym klientem”.

Nowoczesny system WE samolotu F-35 jest sprawdzonym cyfrowym systemem walki elektronicznej i środków samoobrony, który w czasie rzeczywistym zapewnia pilotowi świadomość sytuacyjną w przestrzeni bitewnej i daje zdolność szybkiej reakcji. System ASQ-239 obejmuje całkowicie zintegrowane urządzenia ostrzegające o opromieniowaniu radiolokacyjnym, informacje o celu i zdolności samoobrony, umożliwiając zwalczanie, przeciwdziałanie, zakłócanie lub uniknięcie zagrożeń, polepszając przeżywalność i skuteczność wykonania misji. System opracowano na bazie ponad 60-letnich doświadczeń BAE Systems w dziedzinie walki elektronicznej, które zaowocowały dostarczeniem 13 500 systemów taktycznych dla ponad 80 różnych samolotów, w tym F-22, F-16, F-15, B-1, B-2, a także tajnych projektów.

Źródło informacji: BAE Systems

Czytany 1806 razy

Artykuły powiązane