piątek, 22 wrzesień 2017 10:06

Rozmowa z autorem książki "Legenda Dywizjonu 303" - Arkadiuszem Pilchem.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Źródło zdjęcia: Aviation24.pl / Red Źródło zdjęcia: Aviation24.pl / Red

Podczas "Skrzydeł nad Kazimierzem" spotkaliśmy autora książki "Legenda Dywizjonu 303" - Arkadiusza Pilcha. Postanowiliśmy zadać mu kilka pytań na temat jego najnowszej opowieści o bohaterskich polskich lotnikach.

Mariusz Barszcz: Na początek proszę opowiedz kilka słów o sobie. Czym zajmujesz się na co dzień? Jakie są twoje związki z wojskowością i lotnictwem?

Arkadiusz Pilch: Co do wieku mam już z górki, lata lecą a ja dalej piszę do szuflady w końcu doszedłem do wniosku, że najwyższy czas, aby w końcu ujawnić co w niej zostało złożone… a leżą w niej opowiadania, dramaty, powieści, bajki, wiersze, piosenki. Jestem również autorem odznak wojskowych jednostek, w których służyłem 9 plm, Pracowni Urządzeń Treningowych w WSOSP i 4 SLSz. Moje scenariusze filmowe czekają w wytwórniach filmowych na lepsze czasy z powodu tego, że są wysoko budżetowe. Ostatnio, aby je ratować postanowił nadać im formę prozatorską i tak powstała powieść pt. „Legenda Dywizjonu 303”. Zmierzyłem się z tym tematem, bo w młodości latałem na myśliwcach typy Lim i Mig. Niebawem ukaże się „Cyberarkadia” – science fiction, potem planuje wydać „Poczwara”- fantasy. „Piekło czy Niebo” – nawiedzony kryminał, a co dalej będzie czas pokaże…

MB: No właśnie odnośnie tworzenia grafiki dla odznak wojskowych … to prawda, że do swojej książki również stworzyłeś okładkę i ilustracje? Możesz nam o tym opowiedzieć?

AP: Moje zdolności plastyczne wykorzystałem do zaprojektowania okładki i zilustrowania mojej powieści. Nawiasem mówiąc okładka ma w swoją wymowę, otóż śmigło atakującego samolotu przechodzi w kosę znaku Dywizjonu 303. Hurricane strzela i między innymi trafia w autentyczny znak Dorniera przedstawiający diabła strzelającego z pistoletu i oddającego kał w kształcie bomby….

MB: Kiedy zainteresowała ciebie tematyka podjęta w powieści – czyli bitwa o Anglie?

AP: W młodości lubiłem literaturę o tematyce lotniczej, a zaczęło się od lektury szkolnej, czy Dywizjonu 303 Arkadego Fidlera, oczywiście fascynowałem się książkami innych autorów, ale nie będę ich wymieniał, aby kogoś nie pominąć, to spowodowało, że w wieku 17 lat zapisałem się do Aeroklubu Krakowskiego gdzie latałem na szybowcach. W ten sposób zapadłem na nieuleczalną chorobę zwaną lotnictwem i wylądowałem w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej, gdzie miałem przyjemność wysłuchać wspaniałych wykładów z historii lotnictwa przeprowadzanych przez dr płk Andrzeja Przedpełskiego.

MB: To ten Pan zrobił recenzję tej książki, jako historyk wojskowości?

AP: Tak, dał mi parę dobrych rad, których posłuchałem i byłem mile zaskoczony, kiedy znawca i twórca wielu książek historycznych poświeconych lotnictwu stwierdził, że jest pozytywnie zaskoczony jej ciekawą formą ujmującą tak trudny temat w sposób dramatyczny, wzruszający i dowcipny. Przyznał, że zaskoczyła go duża ilość zawartych w dialogach autentycznych wypowiedzi, relacji, meldunków i telegramy, które znalazłem w opracowaniach naukowo historycznych, oraz w słynnych dziennikach podporucznika Ferićia, kronikarz Dywizjonu 303, zresztą zostałem wyróżniony Jego pozytywną opinią, którą oczywiście zamieściłem w książce, za co Mu jeszcze raz dziękuję przy okazji naszej rozmowy.

MB: Jak zauważył płk Przedpełski czerpałeś wiedzę z opracowań światowej sławy znawców bitwy o Anglię?

AP: Korzystałem z opracowań dostępnych na rynku księgarskim, a mam tu na myśli przede wszystkim Jacka Kutznera i jego książkę pt. „Dywizjon Myśliwski w bitwie o Wielką Brytanię”, Richarda Kinga, który napisał „Dywizjon 303 walka i codzienność”, oraz relacje małżeństwa amerykańskich dziennikarzy Lyne Olson i Stanley Cloud zawarte w utworze pt. „Sprawa Honoru – Dywizjon 303 Kościuszkowski”. To oczywiście główne pozycje, ale zacząłem od przestudiowania twórczości głównego bohatera mojej powieści, czyli Witolda Urbanowicza. W autobiograficznych utworach opisał swoje przeżycia a ja wybrałem z tego bagażu wspomnień najpiękniejsze fragmenty i wkomponowałem je w mozaikę fabuły mojego utworu.

MB: Witold Urbanowicz, legendarny Dowódca Dywizjonu 303, bohater Bitwy o Anglię i as myśliwski, to znana postać historyczna, wspominałeś mi przy okazji innej rozmowy, że na Jego temat w IPN odnaleziono dokumenty dotyczące współpracy z UB, na którą się zgodził podczas ostatniego aresztowania w roku 1947?

AP: Dziękuję, za to pytanie, podejmuje ono ważny temat … Moja powieść zaczyna się właśnie od aresztowania Urbanowicza przez UB, kiedy odwiedził Polskę Ludową, jako przedstawiciel American Overseas Airlines i sekretarz zarządu Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej w Nowym Jorku. Na temat tego znanego na świecie lotnika, znanego nawet w Chinach, bo jak wszyscy wiemy latał na ochotnika w „Latających Tygrysach”. Wypada zatrzymać się w tym miejscu, chociażby, dlatego, że zostało nazwanych jego imieniem wiele instytucji państwowych, między innymi 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Uważam, że należy tą sprawę wyjaśnić do końca, bo Ten człowiek na to zasługuje.

MB: Sugerujesz, że jego dobre imię jest szargane?

AP: Niczego nie sugeruję, pragnę tylko zwrócić uwagę na parę oczywistych faktów z Jego życia i poruszyłem te wątki w swojej powieści. Urbanowicza wręcz prowokowały służby UB, tak aby go można było aresztować. Otóż w jednym z warszawskich hoteli zaczepił paru pułkowników Ludowego Wojska Polskiego, mówiąc do nich, że prawdziwi pułkownicy zostali na zachodzie, oczywiście ci ludzie o tym zameldowali UB i został zatrzymany. Następnie, gdy go wypuszczono kręcił się w pobliżu jednostki wojskowej na Okęciu gdzie wcześniej służył a przecież wiedział, że obiekty wojskowe są pilnowane. Czyli nawet prowokował służy UB, aby zwrócili na niego uwagę, czy to nie jest zastanawiające?

MB: Nawet bardzo, to wszystko powinno być sprawdzone przez historyków, to niezwykle ważne dla naszej historii, jak sądzisz, dlaczego tak się zachowywał i prowokował UB?

AP: Sądzę, że kiedy amerykańskie instytucje zdecydowały się wysłać Urbanowicza do Polski Ludowej musiał otrzymać zgodę odpowiednich służb, to oczywiste. A więc zapewne jakiś przedstawiciela wywiadu amerykańskiego postawił Go przed faktem, że wydadzą mu zgodę na ten wyjazd pod warunkiem, że opisze, co tam się w tej Polsce Ludowej „wyprawia” i czy to prawda, w jaki sposób traktuje Urząd Bezpieczeństwa żołnierzy walczących na zachodzie, którzy wracają do ojczyzny. Ponadto jak to bywa w takich wypadkach zostawiono mu furtkę, czyli jeśli go aresztują może pójść na współpracę…

MB: Czyli sugerujesz, że Urbanowicz stał się podwójnym szpiegiem i pracował dla amerykańskiego wywiadu?

AP: Z pewnych źródeł dowiedziałem się, że obecnie to jest właśnie sprawdzane w dokumentacji wywiadu amerykańskiego, bo jego meldunki i przekazywane informacje ze Stanów Zjednoczonych nic ważnego nie wnosiły a wręcz wprowadzały w błąd Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, gdyby to wszystko zostało potwierdzone byłby bohaterem również okresu powojennego, no może nie na skalę Kuklińskiego, ale niewątpliwie znaczyłoby to, że działał przeciwko komunistycznemu systemowi, który zniewolił jego kraj i więzi żołnierzy „wyklętych”. I należy mu się za to jakiś medal lub inne wyróżnienie.

MB: Tak, zapewne historycy to wyjaśnią, Ten bohaterski człowiek zasługuje na to, aby dbać o Jego dobre imię, ale proponuję powrócić to Twojej osoby, chciałabym się dowiedzieć, kiedy i w jakich okolicznościach zrodził się pomysł napisania „Legendy Dywizjonu 303”?

AP: Ta powieść to efekt dwuletniej pracy nad scenariuszem filmowym, otóż jak to opisałem we wstępie do mojej książki, podczas oglądania filmu pt. „Eskadra Czerwone ogony" George'a Lucasa o pierwszych afroamerykańskich pilotach walczących podczas II Wojny Światowej stwierdziłem, że tak dłużej nie może być. Nawet Czesi wyprodukowali film o swoich pilotach walczących w Wielkiej Brytanii pt. „Ciemnoniebieski świat”, a my?

MB: Zapewne znany jest tobie temat produkcji filmu „Dywizjon 303”. Ile ma wspólnego ten projekt z twoim?

AP: Tak, znam ten projekt firmy producenckiej FilmMedia SA. Życzę producentowi Panu Jackowi Samojłowiczowi wszystkiego dobrego w jego pracy, niech o Dywizjonie 303 powstanie wiele filmów fabularnych i dokumentalnych. Mój scenariusz jednak różnił się od scenariusza powstającego filmu. Posiadał on wątek, który dotyczy udziału amerykańskich pilotów z 7 Eskadry Kościuszkowskiej w wojnie polsko bolszewickiej 1920 roku, chcę przez to zainteresować producentów amerykańskich.

MB: Mówiłeś mi, że ta powieść ma na celu promować scenariusz, który już istnieje, i gdyby nie on to nie powstałaby Legenda Dywizjonu 303?

AP: Tak, trafiłeś w samo sedno. Moją przygodę z pisarstwem zacząłem od wierszy i opowiadań, oraz scenariuszy, które obecnie leżą w różnego typu wytwórniach filmowych i czekają na lepsze czasy ze względu na to, że są wysokobudżetowe. I kiedy już straciłem nadzieję, że zaistnieją na ekranach kin wpadłem na pomysł, aby nadać im prozatorską formę. To, dlatego w mojej powieści narrator jest w formie pierwszej, czyli opisuję zdarzenia w czasie teraźniejszym tu i teraz, jest napisana w sposób obrazowy, pełen metafor. Z tego, co się już zdążyłem zorientować po opiniach czytelników moja historia jest porywająca, bardzo dobrze się czyta i wprowadza w stan jakby się oglądało film i o to mi właśnie chodziło.

MB: Które fragmenty książki zostały stworzone tylko i wyłącznie przy pomocy twojej wyobraźni? Czy są fragmenty fikcyjne, odautorskie?

AP: W tło historyczne Polski Ludowej wplotłem opowieść o Witoldzie Urbanowiczu wykorzystując fakt jego obecność w ojczyźnie w roku 1947, w swojej autobiograficznej powieści pt. Myśliwcy opisał jak postanowił odwiedzić swoją jednostkę, czyli 1 PL na Okęciu i został zatrzymany przez UB. Nic nie wiemy jak wyglądało jego przesłuchanie, nie ma żadnych danych na ten temat i stwierdziłem, że to dobry pretekst, aby przedstawić sytuację naszej ukochanej ojczyzny w czasie jej tragicznych przeżyć po klęsce wrześniowej jak i problemy, jakie ją dotknęły po wojnie. Dzięki temu miałem możliwość poruszyć sprawy Powstania Warszawskiego i Katynia. Przesłuchiwany Urbanowicz mówi o tym prowokowany przez śledczego i cyklicznie przechodzi do wspomnień o tym, co przeżył w czasie bitwy o Wielką Brytanię. Ponadto wracając do tematu pytania, jeśli chodzi o mój osobisty wkład w historię, na przykład to, że młodzi piloci słabo znali język angielski to oczywiście fakt, ale już sposób prowadzenia zajęć przez piękną nauczycielką, która wpadła w oko głównemu bohaterowi jest moją inicjatywą itd., itd. Nawiasem mówiąc to byli młodzi mężczyźni, jak to mówią z krwi i kości i nie mogłem pominąć prawdy, że stali się sławni, atrakcyjni w tamtych wojennych czasach, co pociągało za sobą liczne romanse. Oczywiście opisałem je anonimowo, aby nie urazić się rodzinom, które przecież jeszcze żyją, jedynie opowieść o przygodzie erotycznej Zubacha jest prawdziwa, sam ją opisał. Jednym słowem historia przeplata się z moją wyobraźnią, ale mam nadzieję, że zbytnio nie narażę się historykom. Ponadto starałem się wprowadzać w dialogach trochę zabawy i dowcipu, aby stały się przeciwwagą tych strasznych wojennych dni, kiedy nasi myśliwcy walczyli na śmierć i życie w obronie wolnej polski, której jak wiemy niedoczekani się. Zapraszam również Tych którzy interesują się filozofią chrześcijańską do kazania, które przytaczam po śmierci kpt. Paszkiewicza, na stronie około 270-dziesiątej, oparłem je na kazaniach Mistrza Echarta znanego mistyka katolickiego. No i na koniec nie mogłem pominąć faktu, że Rząd Anglii uległ polityce Stalina i nie zaprosili Wojsko Polskie na Paradę Zwycięstwa w 1946 roku..

MB: Jak godziłeś pracę nad książką z obowiązkami domowymi/służbowymi? Co na to wszystko Twoja Droga Żona :) Na pewno jest z Ciebie niezmiernie dumna, podobnie jak dzieci :).

AP: Jestem już na emeryturze, ale pracuję jeszcze, jako pracownik RON na ¾ etatu w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego. Tak, więc mam więcej czasu wolnego, niż kiedy byłem czynnym żołnierzem zawodowym. Chciałbym podziękować swojej żonie Katarzynie, która mnie często wspierała i nawet czasami przejmowała obowiązki domowe, które do mnie należały…. Teraz staram się jak mogę wynagrodzić rodzinie ten zajęty czas, książka dobrze się sprzedaje i planuję dla niej spełnienie jakiegoś pragnienie, z tego, co wiem to marzy o urlopie w Grecji, mam nadzieję, że znowu nie ogarnie mnie tęsknota za pisaniem…

MB: Z którym ze swoich bohaterów związałeś się najbardziej? Którego losy wywarły na Tobie największe wrażenie?

AP: Oczywiście z głównym bohaterem tej powieści.

MB: Czy planujesz kontynuację powieści lub ewentualnie pracę nad kolejnymi książkami?

AP: Tak, jeśli chodzi o powieść historyczną to zbieram materiały na temat Skalskiego, kolejnego asa myśliwskiego z czasów wojny, mam już nawet tytuł - Legenda Cyrku Skalskiego.

MB: Kiedy ruszają spotkania autorskie?

AP: Cały czas jestem zapraszany na jakieś ważne wydarzenia i staram się jak mogę wszystkich zadowolić, ale nie wszędzie mogę być. Ostatnio dostałem zaproszony na zawody Zielony 15 sierpnia byłem obecny na wspaniałej imprezie w Muzeum Sił Powietrznych, czyli na Letniej Nocy w Muzeum, oczywiście zaistniałem 18 sierpnia na święcie 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego, 26 sierpnia na Air Show i jak już Wiesz 09-10 września na Skrzydła w Kazimierzu Dolnym. Zapraszam wszystkich czytelników mojej powieści na kolejne spotkania, o których będę pisał na facebooku i na waszym Portalu, chętnie napiszę dedykację i porozmawiam o treści w niej zawartej. Jeśli w paru momentach tej powieści wzruszyłem i rozbawiłem, to myślę, że osiągnąłem swój cel….

Rozmowę z Arkadiuszem Pilchem przeprowadził Mariusz Barszcz.
Źródło zdjęć: Aviation24.pl / Red

Czytany 3518 razy Ostatnio zmieniany piątek, 22 wrzesień 2017 11:05

Artykuły powiązane

 • Księżyc ich odmienił - o losach astronautów stąpających po Srebrnym Globie.

  Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród nas coraz mniej. Wypowiedzi tych, którzy pozostali jeszcze przy życiu, zebrał autor książki "Księżycowy pył" - Andrew Smith. Polskie wydanie książki ukazało się właśnie nakładem wydawnictwa Czarne.

 • Spotkanie z Szymonem Jakubowskim - autorem nowo wydanej książki pt. "Skrzydła nad Wisłokiem".

  30 maja br. na rynek wydawniczy trafia książka Szymona Jakubowskiego „Skrzydła nad Wisłokiem” – pierwsza, szersza publikacja poświęcona historii rzeszowskiego lotnictwa. Wydawnictwo to przede wszystkim kopalnia ciekawostek o lotnictwie na Rzeszowszczyźnie i Podkarpaciu, od dawien dawna aż po czasy współczesne. Dzień później, 31 maja w Rzeszowie odbędzie się premierowe spotkanie z autorem.

 • Dywizjon 303 powraca! Jako pełnometrażowy dokument w USA.

  Cenna polska historia znowu na ekranach kin na świecie. Nie chodzi tu jednak o kontynuację fabuły o słynnych pilotach, ale pełnometrażową opowieść Sławomira Cioka „Na Zawsze Pilot Spitfire’a i Dywizjonu 303”.

 • Wernisaż "Mundur w filmie" - Europejska Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych.

  Aleja gwiazd złożona z grup rekonstrukcji historycznych, zabytkowe pojazdy, mundury i obowiązkowy czerwony dywan…18 maja, podczas Europejskiej Nocy Muzeów, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie będzie planem filmowym dla aktorów, którzy wspólnie ze zwiedzającymi wystąpią w uroczystym otwarciu wystawy „Mundur w Filmie”.

 • Do brytyjskich kin trafi film "Na zawsze pilot Spitfire'a i Dywizjonu 303”.

  Stanie się to już w czerwcu. Reżyser filmu Sławomir Ciok przypomina, że film o losach Witolda Aleksandra Herbsta wyprodukowana w USA, Wielkiej Brytanii i w Polsce.

 • Dostępna publikacja "Brexit and Aviation Law, Abingdon, New York: Routledge, 2019".

  Jan Walulik, Brexit and Aviation Law prezentuje kluczowe dla sektora lotniczego i administracji lotniczej problemy prawne związane z Brexitem. Publikacja rozpoczyna się od omówienia aktów prawnych dotkniętych Brexitem oraz tych nielicznych, których funkcjonowanie pozostanie nienaruszone. Obejmuje to prawo pierwotne i wtórne UE, umowy między UE a państwami trzecimi (w tym EOG, ECAA, tzw. umowy wertykalne i horyzontalne, umowy z zakresu bezpieczeństwa i ochrony lotnictwa), umowy bilateralne których stronami są państwa członkowskie UE, systemy prawne WTO/GATS, ICAO, ECAC, EUROCONTROL, konwencję kapsztadzką, konwencje dotyczące odpowiedzialności cywilnej w lotnictwie, konwencje z zakresu bezpieczeństwa i ochrony lotnictwa.

 • W najbliższą sobotę Teatr Muzyczny Roma zagra jubileuszowy spektakl "Piloci".

  Już w sobotę 15 grudnia o godz. 15:00 Teatr Muzyczny Roma zagra jubileuszowy spektakl. Poznajcie więc losy bohaterów musicalu i skorzystajcie z niespodzianek! Dla wszystkich Widzów tego spektaklu będą słodkie upominki. Ponadto po spektaklu będzie szansa na spotkanie z aktorami i zdobycie autografów.

 • O samolocie Hawker Hurricane w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

  W niedzielę 11 listopada o godzinie 12:00 Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejne spotkanie prowadzone przez Jana Hoffmanna. Tym razem muzeum na cel bierze samolot myśliwski, na którym latali również piloci słynnego Dywizjonu 303, Hawker Hurricane.

 • W 1946 roku była Parada Zwycięstwa bez Polaków. Czas to naprawić.

  W 1946 roku podczas Parady Zwycięstwa w Londynie zabrakło Polaków. Dlatego w stolicy Wielkiej Brytanii 9 listopada Polaka Dorota Kotlewska zorganizowała miniparadę by uczcić naszych pilotów i żołnierzy.

 • Model myśliwca P.11C w Muzeum Arkadego Fiedlera jako dar od producenta filmu "Dywizjon 303. Historia Prawdziwa".

  Mamy nowy eksponat na naszej wystawie - model polskiego myśliwca P.11c - dar od Jacka Samojłowicza - pisze Muzeum Arkadego Fiedlera na swoim profilu społecznościowym. Walcząc we wrześniu 1939r. na tych przestarzałych maszynach (wolniejszych nawet od niemieckich bombowców), polscy piloci musieli wykazać się nadzwyczajnymi umiejętnościami i koncentracją uwagi, by stawić czoło niemieckim Messerschmittom.

 • Książka: Niebo rozwianych nadziei. Zachodni sojusznicy wobec wojny powietrznej w Polsce we wrześniu 1939 roku.

  Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita daremnie oczekiwała obiecanej jej lotniczej pomocy zachodnich aliantów, jest w Polsce powszechna. Choć jednak od dramatycznych wydarzeń tego okresu minęło już niemal osiem dziesięcioleci, informacje o mechanizmach decyzji podejmowanych wówczas w Paryżu i Londynie wciąż pozostawały zaskakująco niepełne, oparte na ograniczonej podstawie źródłowej.

 • Wystartował specjalny serwis Polskiego Radia o polskich lotnikach walczących w Anglii.

  W trakcie podniebnej bitwy o Anglię podczas II wojny światowej nasi piloci zestrzelili około 170 samolotów niemieckich, a 36 uszkodzili. To właśnie bohaterskim polskim żołnierzom walczącym w RAF (Royal Air Force – Królewskie Siły Powietrzne) poświęcony jest nowy, specjalny – uruchomiony 31 października – serwis Bitwaoanglie.Polskieradio24.pl.

 • Z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach. Lotnicza wystawa na Politechnice Lwowskiej.

  W auli gmachu głównego Politechniki Lwowskiej otwarto wystawę „Z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach”. Wystawa składa się z trzech ekspozycji prezentujących: wkład uczonych tej uczelni w rozwój polskiego lotnictwa, legendarny Dywizjon 303 – jeden z symboli zwycięskiej bitwy o Anglię oraz Dywizjon 307 noszący nazwę „Lwowskich Puchaczy”.

 • Mustang Midget w malowaniu Spitfire MK VB o oznakowaniu Dywizjonu 303 podczas Nocy w ILOT.

  MUZEUM 303 przygotowało niespodziankę - specjalnie dla fanów Nocy Mustang Midget - aktualnie w malowaniu Spitfire MK VB o znakach RFD Dywizjonu 303 należącego do ppłk. pilota Jana Zumbacha - patrona Muzeum 303. Znaki samolotu: A44-RFD. Samolot tej jest dopuszczony do akrobacji.

 • Książka "Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos".

  Mirosław Hermaszewski jest postacią kontrowersyjną, ale i poniekąd dzisiaj zapomnianą. Jak to się w ogóle stało, że w kosmos poleciał Polak? Opowiada o tym nowa książka reporterów Dariusza Kortki i Marcina Pietraszewskiego.

 • Książka Mariana Nowotnika "Ile startów tyle lądowań". Czy będzie nowe odświeżone wydanie?

  Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które jest znane w całej Polsce. Pani Małgorzata była stewardesa PLL LOT, jedna z bohaterek książki "Wniebowzięte" autorstwa Anny Sulińskiej, Pan Marian autor książki "Ile startów tyle lądowań".

 • 150 tys. widzów! „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” najlepszym filmem minionego weekendu w kinach.

  „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” podbił w miniony weekend polskie kina, ściągając do nich niemal 150 tysięcy widzów. Tym samym zajął pierwsze miejsce w filmowym box office. Wśród widzów, którzy obejrzeli film byli również piloci znający realia tego zawodu z codziennego życia. „To taki film, którego się nie zapomina” – mówi generał Dariusz Malinowski, Dowódca Centrum Operacji Powietrznych 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim – „Są pokolenia, które były wychowane na Asach przestworzy, czy też, jak nasi młodsi koledzy, na filmie Top Gun. Ja myślę, że przyszłe pokolenia będą bardzo mile wspominać Dywizjon 303.

 • Zobacz plakat festiwalowy filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

  W 78. rocznicę pierwszego lotu bojowego legendarnego Dywizjonu 303, na ekrany polskich kin wszedł film na podstawie książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Zobacz plakat festiwalowy filmu autorstwa Ryszarda Wojtyńskiego. Artysty, który niedawno stworzył przepiękną grafikę do książki „Śpiące królewny” Stephena Kinga.

 • Gra Dywizjon 303: Bitwa o Anglię Firmy Cenega już w sprzedaży!

  Dołącz do bohaterskiej polskiej eskadry w pełnej adrenaliny grze akcji z elementami edukacyjnymi. W pudełku kartonowy model Hawker Hurricane do sklejenia!

 • Arkadiusz Pilch, autor książki „Legenda Dywizjonu 303”, porównuje dwa filmy o "Dywizjonie 303".

  "Zapraszam czytelników do moich przemyśleń, jakie powstały po obejrzeniu angielskiej super produkcji pt. „303 Bitwa o Anglię” i polskiej pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. - Pisze Arkadiusz Pilch - "Chciałbym się nimi podzielić i z góry uprzedzam, że nie jestem krytykiem filmowym, a pozwoliłem sobie na poniższy opis, gdyż w młodości latałem na myśliwcach typu Lim i Mig i napisałem powieść pt. „Legenda Dywizjonu 303”, co spowodowało, że przeczytałem kilkanaście książek w tym temacie."

Redakcja poleca

Kwi 17, 2019
"Galerię fotografii Iskier z całej Polski zaczynam od jedynego w ...
Kwi 12, 2019
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaprasza do wspólnego ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...
Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...

Najczęściej czytane

Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...
Kwi 24, 2019
24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów ...
Kwi 20, 2019
Itaka - największe w Polsce biuro podróży - będzie najprawdopodobniej ...
Kwi 24, 2019
Jest już gotowy harmonogram pokazów radomskich Orlików na cały 2019 ...
Kwi 18, 2019
Najpóźniej jesienią przyszłego roku w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego ...
Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 27 Czerwca 2019    |    Wydarzyło się: 1976 - Operacja "Entebbe": dwóch terrorystów z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny oraz dwoje przywódców zachodnioniemieckiej organizacji terrorystycznej Komórki Rewolucyjne porwało lecący z Tel Awiwu przez Ateny do Paryża samolot Airbus A300 linii Air France z 258 osobami na pokładzie i skierowało go do libijskiego Bengazi, a następnie, po zatankowaniu paliwa do Entebbe w Ugandzie. 1980 – 81 osób zginęło w katastrofie lotu Aerolinee Itavia 870 u wybrzeży Sycylii. 1998 - Otwarto Port lotniczy Kuala Lumpur w Malezji. 1982 – Rozpoczęła się misja STS-4 wahadłowca Columbia. 1983 – Rozpoczęła się załogowa misja statku Sojuz T-9 na stację orbitalną Salut 7. 1995 - Rozpoczęła się misja STS-71 wahadłowca Atlantis.

Lotnicza książka

Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...

Nasze Video

Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top