wtorek, 18 wrzesień 2018 14:39

W Dniach NATO w Czechach wzięli udział także Polacy.

Napisane przez Polska-zbrojna.pl
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Foto: Polska-zbrojna.pl Foto: Polska-zbrojna.pl

W powietrzu m.in. polskie i belgijskie F-16, fiński F/A-18 Hornet, chorwackie i brytyjskie Tajfuny, francuskie Rafale, szwedzkie Drakeny, Gripeny w czeskich barwach, słowackie MiG-29 oraz różnego typu śmigłowce. A na ziemi czołgi, transportery opancerzone, samoloty myśliwskie i transportowe oraz hit pokazów – bombowiec B-52. W weekend w Ostrawie odbyły się Dni NATO.

Ostatni weekend minął w Czechach pod znakiem lotnictwa. W Ostrawie po raz kolejny odbyły się Dni NATO połączone z Dniami Sił Powietrznych Republiki Czeskiej. Oprócz Air Show w Radomiu jest to jedna z największych imprez lotniczych i militarnych w Europie. Odbywa się od 18 lat.

W dwudniowym festynie uczestniczyli żołnierze 20 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego: Czesi, Amerykanie, Polacy, Słowacy, Austriacy, Belgowie, Finowie, Duńczycy, Niemcy, Francuzi, Litwini, Węgrzy, Holendrzy, Hiszpanie, Rumuni, Słoweńcy, Szwedzi, Brytyjczycy, Chorwaci i Brytyjczycy.

Podczas 16 godzin pokazów w powietrzu zaprezentowały się dziesiątki maszyn. Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy akrobacji powietrznych. Publiczność z zapartym tchem podziwiała kunszt pilotażu pilotów polskich, belgijskich, duńskich i amerykańskich F-16, fińskich F/A-18 Hornet, chorwackich i brytyjskich Tajfunów czy francuskich maszyn Rafale. Na niebie doskonale prezentowały się także szwedzkie Drakeny, słowackie MiG-29 i Gripeny. Duże brawa dostawały także zespoły akrobacyjne, m.in. chorwacki Wings of Storm czy polskie Biało-Czerwone Iskry.
Zainteresowanie wzbudził także przelot historycznych maszyn: Spitfire, Jak-3 i MiG-15.

Polska siła

Polskie siły zbrojne podczas Dni NATO w Ostrawie reprezentowały: zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” oraz F-16 Tiger Demo Team. Ponadto swoje uzbrojenie pokazała Jednostka Wojsk Specjalnych Agat. Żołnierze z Gliwic do Czech przywieźli m.in. wóz opancerzony M-ATV, wóz HMMWV, granatnik Carl Gustaf, moździerz Antos oraz różnego rodzaju broń strzelecką. Można było przymierzyć kamizelkę kuloodporną, sprawdzić, ile waży broń, np. karabin HK416, i porozmawiać z polskim operatorem.

Pierwszego dnia festynu pokazy powietrzne otworzył dynamiczny pokaz polskiego F-16. Mjr pil.  Dominik „Zippity” Duda z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach wykonał dziesięciominutowy pokaz karkołomnych ewolucji, a jego akrobacje wspomagały ostre brzmienia zespołu Lux Torpeda.

Kilka godzin później na niebie ponownie pojawiła się biało-czerwona szachownica. Dwudziestominutowy pokaz zaprezentowali piloci TS-11 Iskra. – Mamy przygotowane zawsze dwa warianty pokazu, które są dostosowane do warunków atmosferycznych. Podczas naszych występów pogoda dopisała, więc mogliśmy zaprezentować wszystko, co najlepsze – mówi por. Maciej Drozd, komentator zespołu. Pokaz rozpoczął się od przelotu w tzw. ugrupowaniu łabędź, podczas którego zespół prezentuje biało-czerwone barwy narodowe.

Iskry wykonały wiele spektakularnych figur. Były m.in. beczki, pętle, mijanki, rozpuszczania i odwrócony wiraż. A wszystko to na wysokości od 150 m w górę i przy prędkości od 280 do 650 km/h. Przeciążenia podczas akrobacji wynoszą od minus 4G do plus 6G. – Publiczność zawsze czeka na moment, kiedy samoloty malują na niebie serce przebite strzałą. To stały moment pokazu, któremu towarzyszy utwór Whitney Houston – przyznaje por. Drozd. – Wiązanka solisty jest wykonywana do muzyki z Top Gun, a dynamikę szybkich mijanek wzmacnia lecąca z głośników muzyka z filmu Grek Zorba. Naszą nowością w tym roku jest tzw. warkocz. To bardzo trudna figura, która polega na tym, że wokół lecącego samolotu drugi z pilotów wykonuje beczki – dodaje.

Sześciu pilotom akrobacyjnym: kpt. Maciejowi Kopielowi, mjr. Jackowi Jaworkowi,  kpt. Krzysztofowi Kłaczyńskiemu, kpt. Marcinowi Kossakowskiemu, kpt. Mateuszowi Kubiakowi i kpt. Sylwestrowi Sobótce podczas pokazów towarzyszył kilkudziesięcioosobowy zespół wspierający. Są to m.in. instruktorzy, technicy i komentatorzy.

Czeskie 100-lecie

Dwudniowa impreza w czeskiej Ostrawie cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. Lotnisko pod Ostrawą odwiedziło w sumie ponad 200 tys. widzów. Wśród nich było wielu Polaków. – Jestem tu już trzeci raz. Jak ktoś kocha lotnictwo, to musi być w Ostrawie. W ubiegłym roku pokazy nie były tak udane, bo była brzydka pogoda. Ale teraz na niebie myśliwce robią cuda – mówi Piotr Bronisz z Rybnika.

W tym roku Czesi obchodzili jubileusz stulecia utworzenia Czechosłowacji. Prezentowano publiczności możliwości czeskich sił zbrojnych. Podczas dynamicznych i statycznych pokazów można było zobaczyć m.in JAS-39 Gripen, lekki odrzutowy samolot bojowy L-159 ALCA, odrzutowiec szkoleniowy L-39 Albatros oraz samoloty transportowe C-295M i Airbus A-319, śmigłowceMi-24, Mi-17, W3-WA Sokół, Enstrom 480B-G, Mi-2 i Bell 412. Prezentowano także wyposażenie czeskich wojsk lądowych, np. czołgi, bojowe wozy piechoty, wozy opancerzone i samochody terenowe. Swoje umiejętności i wyposażenie pokazały także inne służby mundurowe Czech, m.in. policja, straż więzienna i pogranicznicy.

Od 2014 roku organizatorzy przyznają jednemu z uczestników imprezy status kraju partnerskiego. W tym roku możliwość szerszej prezentacji swojego uzbrojenia i wyposażenia otrzymały Stany Zjednoczone. Cztery lata temu w tej roli występowali Polacy.

Największym zainteresowaniem pośród eskpozycji USA cieszył się bombowiec B-52. Zainteresowani mogli wejść na pokład amerykańskiego giganta. Z bliska można było obejrzeć także C-17 Globemaster, latającą cysternę KC-135 Stratotanker, F-16, AH-64 Apache, śmigłowce Bell 505 oraz UH-1Y Venom, a także czołg M1 Abrams, wóz bojowy M2 Bradley.

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak
autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek, Marcin Górka
Więcej zdjeć zobaczycie na: http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/26402?t=Dni-NATO-w-czeskiej-Ostrawie
Czytany 1508 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 wrzesień 2018 14:43

Artykuły powiązane

Redakcja poleca

Kwi 17, 2019
"Galerię fotografii Iskier z całej Polski zaczynam od jedynego w ...
Kwi 12, 2019
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaprasza do wspólnego ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...
Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...

Najczęściej czytane

Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...
Kwi 24, 2019
24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów ...
Kwi 20, 2019
Itaka - największe w Polsce biuro podróży - będzie najprawdopodobniej ...
Kwi 24, 2019
Jest już gotowy harmonogram pokazów radomskich Orlików na cały 2019 ...
Kwi 18, 2019
Najpóźniej jesienią przyszłego roku w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego ...
Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 16 Lipca 2019    |    Wydarzyło się: 1936 – Koło Gdyni runął do morza samolot RWD-9 z gen. Gustawem Orliczem-Dreszerem na pokładzie. 1975 – Z lotniska w małopolskim Gawłówku samolotem An-2, z zamiarem ucieczki do Austrii wystartował Dionizy Bielański, którego kilka godzin później, 8 km od austriackiej granicy, zestrzelił czechosłowacki samolot wojskowy. 1948 - Dokonano oblotu brytyjskiego samolotu pasażerskiego Vickers Viscount. 1948 - Należący do linii lotniczych Cathay Pacific samolot Consolidated PBY Catalina został porwany podczas lotu z Makau do Hongkongu. Było to pierwsze porwanie samolotu pasażerskiego w historii. Ostatecznie maszyna spadła do Pacyfiku w delcie Rzeki Perłowej w pobliżu miasta Zhuhai, zabijając 26 pasażerów i członków załogi, a jedyną osobą, która przeżyła katastrofę, był porywacz. 1957 – 58 osób zginęło w katastrofie holenderskiego samolotu Lockheed Constellation na indonezyjskiej wyspie Biak. 1999 – Rozbiła się awionetka pilotowana przez Johna F. Kennedy’ego, Jr., syna prezydenta USA.

Lotnicza książka

Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...

Nasze Video

Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top