piątek, 26 październik 2018 12:10

Skycop prognozował już w maju 2018, że linie lotnicze Small Planet mogą upaść.

Napisane przez SkyCOP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło zdjęcia: Skycop Źródło zdjęcia: Skycop

Choć Small Planet Airlines na Litwie były w ostatnim roku rentowne, to konieczna jest restrukturyzacja firmy z powodu kłopotów finansowych polskich linii Small Planet Airlines Sp. z o. o. i Small Planet Airlines GmbH w Niemczech. Przewoźnikowi nie udało się odpowiednio kontrolować rozwoju i wzrostu kosztów operacyjnych w tych krajach, a to z kolei sprawiło, że litewski oddział Small Planet Airlines nie otrzymuje już dochodów z usług świadczonych przez te dwie spółki.

W związku z zaistniałą sytuacją firma zdecydowała się na restrukturyzację w celu ograniczenia obecnej infrastruktury jak również ochrony działalności przewoźnika przed wymaganiami usługodawców zewnętrznych – linie Small Planet są gwarantem dla polskich i niemieckich firm, dlatego też strony trzecie świadczące usługi będą starały się odzyskać pieniądze poprzez litewski oddział. Poprzez ten proces spółka ma na celu zyskać czas na spłacenie narosłych długów.

Restrukturyzacja Small Planet Airlines nie będzie miała wpływu na loty, które linie lotnicze obsługują z Litwy i baz w innych krajach. Podobnie w przypadku biur podróży działających na Litwie, które zawarły wieloletnie umowy z liniami – rejsy te będą kontynuowane. Według przedstawicieli przewoźnika restrukturyzacja w Polsce i w Niemczech różni się od tej prowadzonej na Litwie: w tym roku spółki w Polsce i w Niemczech poniosły znaczne straty, co stało się przyczyną wprowadzanych zmian. Z drugiej strony Small Planet na Litwie są rentowne: oczekuje się, że do końca roku zysk operacyjny osiągnie 3,4 mln euro. Niemniej jednak kwota, jaką firma będzie musiała zapłacić, aby pokryć długi polskiej i niemieckiej spółki, jest znacznie wyższa. Aby restrukturyzacja w Polsce i Niemczech przebiegła pomyślnie, potrzebny jest inwestor. Prowadzone są rozmowy z podmiotami zainteresowanymi litewskim przewoźnikiem.

Small Planet Airlines były rentowne zarówno w 2015 r., jak i 2017 r. - zysk przed opodatkowaniem wyniósł odpowiednio 4,5 mln euro i 2,3 mln euro. Przewiduje się, że do końca 2018 r. dochody przewoźnika powinny wynieść 112,7 mln euro - o jedną piątą więcej niż w roku poprzednim. Biorąc pod uwagę fakt, że latem bieżącego roku firma obsłużyła o jedną trzecią więcej pasażerów i przewiozła ponad 204 000 osób, SPA ma nadzieję, że w okresie zimowym 2018-2019 odnotuje stały wzrost i przewiezie z Litwy około 100 000 osób.

W sezonie zimowym Small Planet Airlines będą dysponować 8 samolotami. Dwa będą latać z Wilna, a kolejne dwa z Billund, natomiast cztery będą wykorzystywane w sezonowych rejsach w Azji, obsługując Bamboo Airways w Wietnamie oraz Small Planet Airline Co. Ltd w Kambodży. Jeden samolot będzie służył jako samolot pomocniczy, działający w przypadku opóźnień lotów w celu zmniejszenia niedogodności odczuwanych przez pasażerów. Podobną liczbę samolotów linia lotnicza eksploatowała w 2014 roku.

Z uwagi na to, że usługi świadczone na rzecz polskich i niemieckich przedsiębiorstw zostały albo ograniczone, albo całkowicie zniesione, Small Planet Airlines będą musiały zwolnić również część personelu na Litwie. Przewoźnik twierdzi, że zmiany te nie będą miały wpływu na pasażerów, gdyż wszystkie loty zaplanowane na sezon zimowy będą realizowane.

Ogłoszono już, że do końca listopada litewska firma czarterowa zwolni 44 z 362 pracowników, w tym personel lotniczy. Jest to odpowiedź na restrukturyzację spółek w Polsce i Niemczech, z myślą o optymalizacji ich działalności, zapobieganiu upadłości i przyciągnięciu inwestorów.

Należy zauważyć, że litewscy wierzyciele otrzymali następujące pismo: „Pragniemy poinformować, że zgodnie z przepisami obowiązującymi na Litwie pasażerowie, którzy podpisali umowy ze Small Planet Airlines o wypłaceniu odszkodowania, ale jeszcze go nie otrzymali, stają się wierzycielami spółki. Plan restrukturyzacji przedsiębiorstwa obejmuje spłatę wszystkich wierzycieli. Dokładne warunki spłaty będą zależeć od procesu restrukturyzacji, o którym pasażerowie zostaną poinformowani indywidualnie. Wraz z niniejszym pismem przedstawiamy informacje na temat przedłożenia sprawy restrukturyzacji Small Planet Airlines".

– Do grudnia 2017 roku Skycop miał dobre relacje ze Small Planet Airlines, jednak sytuacja zaczęła się zmieniać na początku bieżącego roku. – wyjaśnia Marius Stonkus, prezes Skycop – Najpierw występowały opóźnienia w płatnościach, a następnie poinformowano nas, że zostaną one całkowicie wstrzymane. Linia lotnicza swoją decyzję argumentowała brakiem wystarczających środków finansowych przeznaczonych na odszkodowania. Jednak nawet po tym oświadczeniu kontynuowaliśmy z nią współpracę – otrzymaliśmy nawet obietnicę, że wypłaty odszkodowań zostaną wznowione w najbliższej przyszłości. Niestety, to się nie stało. Ciągle jednak dążyliśmy do odnowienia płatności. Kiedy w maju 2018 roku zauważyliśmy niepokojące sygnały dotyczące działalności Small Planet Airlines, skontaktowaliśmy się zarówno z liniami lotniczymi, jak i władze lotnicze, aby zgłosić zdarzenia, które naraziły na nieprzyjemności ich klientów.

24 maja 2018 roku Skycop zwrócił się do władz lotniczych o zobligowanie Small Planet Airlines do działania zgodnie z prawem oraz do wypłaty odszkodowań należnych pasażerom z tytułu utrudnień w podróży. Poproszono również władze o ocenę, czy unikanie płacenia rekompensat jest oznaką tego, że sytuacja finansowa linii lotniczych nie spełnia norm nałożonych na przewoźnika lotniczego.

4 czerwca 2018 r. Skycop otrzymał pismo od władz lotniczych, w którym stwierdzono, że CAA stale monitoruje sytuację finansową i stan bezpieczeństwa lotów linii lotniczych, a tym samym, zdaniem CAA, nie ma powodu, aby unieważnić licencję na wykonywanie przewozów wydaną Small Planet Airlines.

Obecna sytuacja potwierdza, że obawy finansistów i ekspertów prawnych Skycop były uzasadnione. - Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zrekompensować niedogodności, z jakimi borykają się podróżni. Jednak same władze zapewniły nas, że nasze obawy są nieuzasadnione – mówi Marius Stonkus – Wyczerpując wszystkie środki poprzedzających postępowanie sądowe, 21 czerwca 2018 r. wystosowaliśmy do Small Planet Airlines ostateczne ostrzeżenie za pośrednictwem naszych partnerów prawnych Motieka & Audzevicius, dając przewoźnikowi 30 dni na wypłatę odszkodowania. W tym okresie linia lotnicza nie wypłaciła pasażerom należnych im kwot, ani nie przedstawiła planów płatności w ratach, dlatego też 29 sierpnia 2018 r. złożyliśmy pozew zbiorowy do Wileńskiego Sądu Okręgowego. 12 września 2018 r. otrzymaliśmy rekomendację sądu, że indywidualne sprawy będą korzystniejsze niż pozew zbiorowy – pierwsze takie pozwy złożyliśmy więc 2 października 2018 roku. Chcielibyśmy przeprosić naszych klientów za tak długi proces dochodzenia ich praw. Obiecujemy jednak, że dotrzymamy słowa. Nawet w momencie gdy Small Planet Airlines ogłosi plany restrukturyzacji, będziemy składać kolejne wnioski i starać się o wypłatę odszkodowań – dodaje Stonkus.

Jeśli Small Planet Airlines nie znajdą wkrótce inwestora, będą zagrożone upadkiem. Efekt domina w spółkach siostrzanych poza Litwą może ostatecznie przełamać ich zdolność do radzenia sobie z problemami. Jednak nawet w tej sytuacji, Skycop zrobi wszystko, co w jego mocy, aby uzyskać odszkodowania za zakłócone loty.

Źródło komunukatu prasowego i zdjęć: Skycop.com

Czytany 1136 razy

Artykuły powiązane

 • Ranking najbardziej "zakłóconych" lotnisk w Polsce.

  Rok 2018 został uznany za rekordowy, jeśli chodzi o skalę zakłóceń na światowych lotniskach. Pogorszeniu uległa również sytuacja w Polsce, a ranking najbardziej problematycznych polskich portów według danych AirHelp otwiera ponownie lotnisko Chopina w Warszawie. Tym razem z jeszcze wyższym wynikiem zakłóceń dotyczącym 28% wszystkich lotów.

 • Linie lotnicze Flybmi ogłosiły upadłość. Czyżby pierwsza ofiara lotnicze Brexitu?

  British Midland Regional Limited, linia lotnicza z East Midlands, która działała jako Flybmi, ogłosiła pod koniec ubiegłego tygodnia, że zaprzestała działalności i składa wniosek o upadłość.

 • Rekordowa liczba skarg pasażerów linii lotniczych. ULC informuje o wydłużonym czasie rozpatrywania.

  Wszystkich Klientów, którzy złożyli do Urzędu Lotnictwa Cywilnego skargę na przewoźnika dotyczącą opóźnionego lub odwołanego lotu ULC informuje, że z uwagi na rekordową liczbę skarg, które wpłynęły w 2018 roku (na chwilę  obecną  ok. 15 tyś) i  na ograniczone zasoby kadrowe, wydłużył się czas ich rozpatrywania.

 • Mróz, wąż i znikający pasażer. Najdziwniejsze przyczyny odwołanych lotów.

  Powodów opóźnienia lub odwołania lotu może być wiele. Z okazji Halloween zespół AirHelp przygotował kilka najdziwniejszych historii, w wyniku których klienci doświadczyli zakłóceń w podróży i mogli ubiegać się o uzyskanie odszkodowania od linii lotniczych.

 • Komunikat LOT: Propozycja kompromisu ze strony zarządu LOT.

  Zarząd chcąc osiągnąć porozumienie i zakończyć trwającą od ośmiu dni niezgodną z prawem akcję protestacyjną, przedstawił właśnie strajkującym propozycję kompromisu. Mamy nadzieję, że otworzy to drogę do porozumienia. - pisze w komunikacie prasowym PLL LOT.

 • Leasing krótkoterminowy w LOT. Dodatkowe samoloty pomagają realizować rozkład.

  Regularność rejsów przez siedem dni nielegalnego strajku wyniosła 95 proc. Przez pierwsze trzy dni nie został odwołany ani jeden lot. Było to łatwiejsze dzięki pozyskaniu dodatkowych samolotów w ramach leasingu krótkoterminowego. Koszt tej operacji wyniósł dotychczas 3,5 mln zł.

 • "Sieroce loty" po Brexit: jakie zmiany czekają podróżujących po Europie?

  Wyjście Wielkiej Brytanii z UE budzi wiele wątpliwości także w branży lotniczej. Niewyjaśnioną kwestią pozostaje chociażby prawo pasażerów do odszkodowania za zakłócone loty. Jak wskazują eksperci najgorszym scenariuszem byłaby jednak odmowa przyjęcia tzw. „sierocych lotów”, wylatujących z Wielkiej Brytanii jeszcze przed Brexitem, a lądujących w miejscu docelowym już po wyjściu z UE. Czy obowiązujące dotychczas rozporządzenie Parlamentu Europejskiego WE 261 będzie miało zastosowanie w takich sytuacjach?

 • Small Planet Airlines Polska poszukuje dodatkowych inwestycji poprzez restrukturyzację.

  Polska linia czarterowa Small Planet Airlines Sp. z o. o. ogłosiła, że rozpoczęła proces restrukturyzacyjny (przyspieszone postępowanie układowe) zgodnie z polskim prawem. Ten krok został zaplanowany jako integralna część zmian w Small Planet Group.

 • Primera Air ogłosiła bankructwo - jakie prawa mają pasażerowie?

  Islandzka linia lotnicza Primera Air ogłosiła, że od 2 października 2018 r. zawiesza wszystkie swoje loty. Magdalena Bursa-Łapińska, Radca Prawny AirHelp wyjaśnia, co powinni wiedzieć pasażerowie, którzy mieli wykupione bilety na loty tej linii.

 • Upadłość Portu Lotniczego Radom. Wierzyciele mogą zgłaszać roszczenia.

  Sąd Gospodarczy w Radomiu ogłosił w piątek upadłość spółki Port Lotniczy Radom, ale to dopiero początek procedury przejmowania lotniska cywilnego przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" i początek drogi do realizacji wielkich inwestycji, które mają doprowadzić do otwarcia w Radomiu odnowionego lotniska. W piątek w V Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Radomiu na posiedzeniu niejawnym zapadło orzeczenie o ogłoszeniu upadłości Portu Lotniczego Radom. Sąd wezwał wierzycieli upadłej firmy by w terminie 30 dni od ukazania się obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości zgłosili swoje wierzytelności w stosunku do upadłej firmy. Wyznaczył też syndykiem Krzysztofa Gołąba oraz sędzią komisarzem Wojciech Lisowski.

  Sąd zatwierdził też warunki sprzedaży Portu Lotniczego Radom na rzecz nabywcy - Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" za kwotę nie niższą niż 12 milionów 708 tysięcy 2 złote i 93 grosze netto. - Sąd uznał, że zaszły przesłanki określone w artykule 10 i 11 ustęp 1 Ustawy Prawo Upadłościowe, czyli dłużnik stał się niewypłacalny, czyli stracił zdolność do wykonywania swoich zobowiązań w sposób trwały. Z wniosku wynikało, że dłużnik ma długi w kwocie ponad 29 milionów na dzień złożenia wniosku, a w ostatnich dwóch latach miał straty ponad 20 milionów w każdym roku. Wszystko opierało się na pożyczkach otrzymywanych z gminy miasta Radom. Sąd uznał, że nie ma dalszej perspektywy, aby ta działalność była w ten sposób prowadzona - powiedział Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu.

  Sąd uznał, że kwota możliwa do uzyskania w postępowaniu upadłościowym na zasadach ogólnych byłaby zbliżona do tego co uda się odzyskać poprzez sprzedaż, a poza tym możliwe jest jeszcze zachowanie funkcjonowania firmy, która wciąż zatrudnia ponad 100 osób. Sąd uznał więc, że ewentualne wyprzedanie majątku firmy po to by zaspokoić roszczenia wierzycieli, w tym na przykład sprzedaż specjalistycznych pojazdów, nie przyniosłoby lepszych efektów finansowych niż oferują za radomską spółkę PP "Porty Lotnicze". Warto dodać, że postanowienie sądu nie jest prawomocne.

  Teraz syndyk powinien zamieścić ogłoszenie o upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Takie ogłoszenie powinno ukazać się w ciągu 10 dni. Następnie wierzyciele mają 7 dni na złożenie zażalenia na postanowienie sądu. Teoretycznie więc dopiero po 20 - 30 dniach może dojść do sprzedaży Portu Lotniczego Radom o ile nikt nie złoży zażalenia lub nie zostanie ono uwzględnione przez sąd. Wierzyciele mają 30 dni na zgłoszenie roszczeń, a syndyk przejął zarząd nad spółką Port Lotniczy Radom, w tym do jego kompetencji należy wykonywanie wszystkich czynności w stosunku do pracowników. Syndyk teoretycznie może obecnie zwolnić wszystkich zatrudnionych, w przypadku firmy bankruta nie działają bowiem przepisy dotyczące ochrony pracowników, nie działają związki zawodowe itp. Syndyk może jednak w tym przypadku zatrzymać pracowników w związku z możliwością prowadzenia dalszej działalności już pod skrzydłami nowego właściciela. Zatrudnieni w Porcie Lotniczym Radom nie otrzymali za ostatni miesiąc pensji. Obecnie syndyk może wystąpić o pieniądze na ten cel z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. To fundusz, na który płaci składki każdy pracodawca, a który uruchamiany jest w przypadku niewypłacalności firmy lub jej bankructwa. Już po sprzedaży radomskiej firmy syndyk będzie nadal pracował, ale jego zadaniem pozostanie jedynie zaspokajanie roszczeń wierzycieli.

  Cała procedura sprzedaży radomskiego lotniska może potrwać około miesiąca, o ile nie będzie zażaleń ze strony wierzycieli. W tym czasie Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" w zasadzie powinno powstrzymać się od podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących Radomia. Ewentualne uruchomienie na przykład procedur przetargowych związanych z projektowaniem nowego lotniska powinno nastąpić już po tym jak PP "Porty Lotnicze" staną się pełnoprawnym właścicielem radomskiego lotniska cywilnego.

  Źródło informacji: Echodnia.eu

 • Small Planet Airlines mianuje nowego prezesa zarządu i dyrektora generalnego.

  Linie Small Planet Airlines Sp z o.o. (SPA PL) ogłosiły wczoraj (16 sierpnia) zmiany na stanowisku prezesa zarządu i dyrektora generalnego. Następcą Jarosława Jeschke został Bartosz Czajka, który od 11 czerwca br. pełnił funkcję zastępcy dyrektora generalnego.

 • Sąd wyznaczył nadzorcę, który zbada sytuację spółki lotniskowej przed ogłoszeniem upadłości.

  Do 28 sierpnia nadzorca sądowy ma przygotować raport dotyczący sytuacji finansowej spółki Port Lotniczy Radom. Kiedy dokument będzie gotowy odbędzie się posiedzenie sądu w sprawie upadłości spółki. Wyznaczony zostanie syndyk, którego zadaniem będzie zaspokojenie wierzycieli portu. Każdy z podmiotów, wobec których lotnisko ma zobowiązania, może też zaskarżyć upadłość. To może oznaczać przedłużenie procedury.

 • Z Lublina do Burgas. Wakacyjne połączenie do słonecznej Bułgarii.

  Od dziś mieszkańcy Lubelszczyzny mogą korzystać z wakacyjnego połączenia do Burgas, nadmorskiego kurortu w Bułgarii. Dla pierwszych pasażerów, którzy odlecieli z Lublina czekała specjalna niespodzianka, która już na lotnisku pozwoliła im poczuć wakacyjny klimat. Rejsy realizowane są dwa razy w tygodniu (wtorki i piątki) przez linie lotnicze Small Planet.

 • Linia Small Planet Airlines powitała 10. milionowego pasażera.

  Poranek 25 stycznia tego roku był szczególny dla grupy Small Planet Airlines, która powitała swojego 10. milionowego pasażera. Jubileuszowy pasażer odleciał na pokładzie rejsu o numerze P78811 z Katowic na Fuerteventurę.

 • Small Planet Airlines Co. Ltd otrzymały certyfikat operatora lotniczego (AOC) w Kambodży.

  Linia czarterowa Small Planet Airlines Co. Ltd otrzymała certyfikat operatora lotniczego (AOC) w Kambodży. Przewoźnik będzie operował pod kodem (callsign) LKH, przydzielonym przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

 • Pasażer skazany za żart o bombie na pokładzie samolotu Small Planet.

  W listopadzie 2015 r. załoga samolotu Small Planet Airlines lecącego z Warszawy do Hurghady otrzymała informacje o potencjalnym zagrożeniu. Jeden z pasażerów twierdził, że ma ładunek wybuchowy.

 • Pierwsi podróżni odlecieli z Lublina do Heraklionu.

  14 czerwca z Lublina wystartował pierwszy samolot do Heraklionu, inaugurując tym samym nowe połączenie z Portu Lotniczego Lublin. Podróżni mogą teraz latać do jednego z popularniejszych wakacyjnych kurortów bezpośrednio z Lublina. Z lotów do Grecji można skorzystać raz w tygodniu. Rejsy realizowane są przez linie lotnicze Small Planet.

Redakcja poleca

Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Maj 23, 2018
21 maja br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych nawiązała ...
Kwi 19, 2018
Na ukończeniu jest właśnie malowanie nowego hełmofonu dla por. pilota ...
Kwi 18, 2018
Piotr Rejmer i Tomasz Białoszewski z lotniczego portalu filmowego ...

Najczęściej czytane

Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...
Sty 29, 2019
Ludzie porzucają psy w lesie, albo samochody na parkingach, ale ...
Sty 24, 2019
Boeing z powodzeniem ukończył pierwszy testowy prototyp ...
Sty 25, 2019
23 stycznia br. do malborskiej Bazy wrócił z Bydgoszczy Mig-29 o ...
Sty 11, 2019
Siły Powietrzne Francji poinformowały o śmierci pilotów, którzy byli ...
Sty 10, 2019
We wtorek, 9 grudnia, w wieku 65 lat zmarła pilotka szybowcowa Iwona ...
Sty 04, 2019
Trzynaście lat mija od czasu kiedy poleciałem na pierwszą polską ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 24 Kwietnia 2019    |    Wydarzyło się: 1948 – Dokonano oblotu szybowca IS-2 Mucha. 1962 – Dokonano oblotu samolotu wielozadaniowego PZL-104 Wilga. 1946 – Dokonano oblotów myśliwców Jak-17 i MiG-9. 1907 – Urodził się Stefan Stanisław Okrzeja, polski pilot wojskowy (zm. 1939).

Lotnicza książka

Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...
Lut 19, 2018
Był rok 1982. Od czterech lat byłem pracownikiem ZRLiLK. Ten akurat ...

Nasze Video

Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Sie 15, 2017
W tym roku postanowiliśmy zmienić miejscówkę i nakręcić przelot ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top