czwartek, 25 kwiecień 2019 19:29

Dęblin potrzebuje Muzeum Sił Powietrznych.

Napisane przez MSP Dęblin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Debata „Jakiego Muzeum potrzebuje Dęblin”. Debata „Jakiego Muzeum potrzebuje Dęblin”. Foto: Muzeum Sił Powietrznych

Muzeum prezentujące historię Szkoły Orląt,  dziedzictwo kulturowe regionu, losy miasta i jego mieszkańców, architekturę i funkcjonowanie dawnej twierdzy oraz obecnego garnizonu, atrakcyjne dla turystów, przy jednoczesnym gromadzeniu, ochronie i upowszechnianiu dziedzictwa techniki lotniczej – takie były główne postulaty uczestników debaty pt. „Jakiego Muzeum potrzebuje Dęblin”, która miała miejsce w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie 24 kwietnia 2019 r.

Debatę prowadził Michał Niezabitowski- Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. W gronie panelistów wystąpili: dr hab. Paweł Hut- dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, gen. bryg. pil. dr. Piotr Krawczyk- Rektor Komendant Lotniczej Akademii Wojskowego, Beata Siedlecka- Burmistrz Dęblina oraz przedstawiciele muzeów: Stanisław Horoszko- dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, Jerzy Brzozowski- dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Jan Książek- dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wprowadzenie do dyskusji przedstawił dyrektor Muzeum Sił Powietrznych -Paweł Pawłowski. Na sali obecni byli przedstawiciele wojska polskiego, muzeów, stowarzyszeń regionalnych i władz samorządowych.

Niewątpliwie, dęblińskie muzeum, powołane w 2011 roku jako placówka rodzaju sił zbrojnych RP, której główną misją jest gromadzenie, ochrona i upowszechnianie dziedzictwa, tradycji i zabytków techniki polskich sił powietrznych- stopniowo (i z widocznymi sukcesami) poszerza zakres swojego zainteresowania o dziedzictwo regionu, który nierozerwalnie (od blisko 100 lat) jest związany z lotnictwem. Dęblin, jako stolica polskich skrzydeł, jest kolebką wielu pokoleń polskich pilotów i mechaników, tu od 1927 roku funkcjonują placówki szkolnictwa lotniczego i przedsiębiorstwa wspierające przemysł zbrojeniowy. Mieszkańcy miasta i jego okolic są naturalnie związani z historią lotniska, garnizonu lub uczelni= rodzinnie, zawodowo lub sentymentalnie. Oprócz wojskowego charakteru, miasto posiada ogromny potencjał ze względu na swoje położenie- na styku rzeki Wieprz i Wisły, na zachodnim krańcu Lubelszczyzny (blisko Puław, Kazimierza Dolnego i Lublina)- które daje temu regionowi możliwości rozwoju poprzez turystykę aktywną, opartą na dziedzictwie kultury i historii. Dodatkowo, dęblińska twierdza jest obiektem wartym zaakcentowania w badaniu dziejów miasta. Tak samo losy mieszkańców Dęblina, których osobiste historie i emocje związane są z tym miastem od wielu pokoleń.

Muzeum jako pośrednik w budowaniu tożsamości regionu

Muzeum jako placówka powołana do budowania i podtrzymywania tożsamości lokalnej ma zatem zadanie być tym miejscem pomiędzy: między historią „wojskową” a historią „cywilną”. Nieprzypadkowo bowiem Muzeum utworzono na styku miasta i garnizonu (przestrzeni na co dzień niedostępnej), by nadać instytucji rolę pośrednika wobec swoich odbiorców (mieszkańcy, turyści, żołnierze WP) a zbiorami i wzorami kulturowymi, jakie Muzeum to winno przekazywać. W odniesieniu do oczekiwań odbiorców, rola tego muzeum staje się niezwykle ważna: z jednej strony skupienie uwagi na swoich zbiorach, z drugiej- wyjście poza własne mury i aktywne uczestniczenie w życiu lokalnej społeczności ( własnego otoczenia), a przede wszystkim odpowiedzialność za krajobraz tego miejsca. Temu ma służyć m.in. inicjatywa Muzeum związana z rewitalizacją zabytkowej wieży ciśnień, obecnie znajdującej się na terenie Garnizonu, a która docelowo ma służyć mieszkańcom i turystom. Zatem Muzeum to miejsce spotkań seniorów lotnictwa z młodymi adeptami Szkoły Orląt, to miejsce oswajane przez lokalną społeczność, mające istotny wpływ na integrację międzypokoleniową.

Muzeum jako atrakcja turystyczna.

Dęblin potrzebuje miejsca,  które pozwoliłoby na zrozumienie kultury i autentyczności miejsca, w którym przez określony czas przebywają studenci i żołnierze pochodzący spoza tego regionu, a także coraz częściej – zagranicy. Muzeum jest naturalnym miejscem „pierwszego kontaktu” z miastem i jego historią.

To samo dotyczy obsługi ruchu turystycznego, który rokrocznie w Muzeum wzrasta. Turyści zwiedzający muzeum coraz częściej planują dłuższy pobyt w tym regionie, poszukują kompleksowych ofert turystycznych. Muzeum we współpracy z przewodnikami i samorządem lokalnym (mieszkańcami) może kreować rozwój turystyczny Dęblina, łącząc potencjał sąsiadujących z nim podmiotów. Turystyka bowiem nigdy nie ogranicza się do jednego usługodawcy, obiektu czy atrakcji.

Muzeum jako strażnik dziedzictwa kultury

Jednym z ważniejszych postulatów była ochrona posiadanej kolekcji i perspektywiczny rozwój samej placówki (poszerzanie i zabezpieczenie zbiorów). Ponad 80 statków powietrznych na ekspozycji plenerowej zmusza nas do myślenia o konieczności ochrony niełatwych w utrzymaniu zabytków techniki – statków powietrznych, a także rozsądnego pozyskiwania nowych obiektów do kolekcji. Jednocześnie, jako jedynej placówki muzealnej w regionie, naszym zadaniem jest otoczenie opieką dziedzictwa materialnego i niematerialnego tej części Lubelszczyzny,  przejęcia odpowiedzialności za krajobraz kulturowy, otoczenie i społeczność.

Podsumowując, miasto Dęblin (mieszkańcy-odbiorcy) potrzebuje Muzeum, które będzie łączyć w sobie cechy otwartego miejsca spotkań, miejsca prezentacji dziejów miasta i jego mieszkańców (zarówno wojska jak i cywilów), miejsca aktywizującego i  integrującego różne środowiska i pokolenia, miejsca odpowiadającego na potrzeby społeczne i badającego zjawiska zachodzące w społeczności, jak również miejsca przechowującego i prezentującego dziedzictwo techniki lotniczej oraz miejsca atrakcyjnego dla turystów i gości.

Postulaty zgłoszone podczas debaty będą przez muzealników poddane analizie i dalszym procesom wdrożeniowym: tak by nasza placówka, w miarę możliwości, mogła sprostać oczekiwaniom otoczenia, w którym funkcjonuje i w pełni realizowała wyznaczoną jej misję.

Debata była częścią dwudniowego Zjazdu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Muzealników Polskich w Dęblinie.

Źródło informacji: Muzeum Sił Powietrznych

Czytany 487 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2019 19:34

Artykuły powiązane

Redakcja poleca

Kwi 17, 2019
"Galerię fotografii Iskier z całej Polski zaczynam od jedynego w ...
Kwi 12, 2019
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaprasza do wspólnego ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...
Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...

Najczęściej czytane

Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...
Kwi 24, 2019
24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów ...
Kwi 20, 2019
Itaka - największe w Polsce biuro podróży - będzie najprawdopodobniej ...
Kwi 24, 2019
Jest już gotowy harmonogram pokazów radomskich Orlików na cały 2019 ...
Kwi 18, 2019
Najpóźniej jesienią przyszłego roku w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego ...
Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 22 Lipca 2019    |    Wydarzyło się: 1933 – Wiley Post jako pierwszy samotnie przeleciał dookoła świata na jednosilnikowym samolocie Lockheed Vega 5B Winnie Mae. Lot zajął 7 dni, 18 godzin i 49 minut. 1973 – 78 osób zginęło, a 1 została ranna w katastrofie lotu Pan Am 816 u wybrzeży Tahiti. 1895 – Urodził się Paweł Suchoj, rosyjski projektant samolotów (zm. 1975). 1972 – Radziecka sonda Wenera 8 wylądowała na Wenus. 1987 - Został wystrzelony statek kosmiczny Sojuz TM-3 z pierwszym syryjskim kosmonautą Muhammadem Farisem na pokładzie.

Lotnicza książka

Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...

Nasze Video

Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top