czwartek, 25 kwiecień 2019 19:37

Wywiad z Łukaszem Czepielą - "Wszystko było dobrze przekalkulowane”

Napisane przez Redbull.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Łukasz Czepiela wylądował samolotem na molo w Sopocie. Łukasz Czepiela wylądował samolotem na molo w Sopocie. © Marcin Kin / Red Bull Content Pool

W środę rano na molo w Sopocie wylądował samolot. Pilot wyszedł, jak gdyby nigdy nic kupił watę cukrową, a następnie odleciał, by podziwiać bałtyckie wybrzeże. W ten sposób Łukasz Czepiela otworzył sezon letni na najdłuższym, drewnianym molo w Europie. Chwilę później Redbull.pl rozmawiał z nim o kulisach tego niesamowitego wyczynu.

Pomysł na lądowanie na molo wypłynął od ciebie…

Kiedyś długo rozmawialiśmy z moim kolegą Dawidem Walasem. Zastanawialiśmy się nad tym, czego jeszcze nie było i wpadliśmy na ten pomysł. Od tamtej chwili, do jego realizacji, minęło intensywne półtora roku. No i stało się!

Carbon Cub jest w twoim posiadaniu od niedawna. Czy musiałeś włożyć dużo energii w trening, żeby móc wylądować na molo?

W tego typu samolotach zakochałem się już jakiś czas temu. Oglądałem filmy z Alaski, na których piloci lądują na rzekach i w innych bardzo trudnych miejscach. W zeszłym roku udało mi się pożyczyć Carbona od kolegi. Kilka razy nim polatałem i od razu bardzo przypadł mi do gustu. To rozwinięta konstrukcja z lat 30-tych. Szkolili się na niej amerykańscy piloci wojskowi. Samolot został zaprojektowany tak, aby był bardzo łatwy w pilotażu. Natomiast precyzyjne pilotowanie maszyny na tak małych prędkościach, żebyśmy mogli tu wylądować, był bardzo trudny technicznie – zwłaszcza z bocznym wiatrem. Tym samolotem wylatałem około 30 godzin, z czego większość po kręgu - ćwicząc starty i lądowania, tak aby opanować je do perfekcji. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych, z jakimi dzisiaj mieliśmy do czynienia, wszystko się udało.

Warunki były chyba najgorsze od początku roku…

W Sopocie ostatni tydzień to prawdziwa petarda pogodowa. Było piękne słońce i lekki wiatr. A wczoraj zaczęło tak dmuchać, ze zrezygnowaliśmy z treningów. Baliśmy się wyciągnąć samolot z hangaru. Na szczęście dzisiaj rano wiało trochę mniej. Postawiliśmy sobie limit prędkości wiatru wynoszący 12 węzłów (około 22 km/h) i wiało blisko granicy tego limitu. Wylądowałem, wszystko się udało i myślę, że mamy z tego świetny materiał.

A skąd było wiadomo, jak to zrobić? W końcu, wcześniej nikt tego nie dokonał?

Na lotnisku w Częstochowie, na trawie, przygotowaliśmy pasy symulujące molo – jeden pod wiatr i jeden z wiatrem bocznym. Wiedzieliśmy, jaki mamy margines od osi mola, po którym możemy się poruszać. Zrobiłem chyba 20 lądowań. Jak wszystkie wyszły, stwierdziliśmy: dobra, robimy to!

Oczywiście wszystko było w pełni legalne. Choć nie widać tego na filmach, próbę zabezpieczały służby ratunkowe gotowe do wkroczenia do akcji zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Jak udało wam się przekonać Urząd Lotnictwa Cywilnego do kolejnego szalonego pomysłu i władze Sopotu, by ci zaufali?

Właśnie dzięki temu, że pokazaliśmy profesjonalizm już przy projekcie Dzień Flagi. Pokazaliśmy też dokumentację, którą przygotowaliśmy i jak wyglądały treningi. Rozmowy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego zaczęliśmy kilka miesięcy temu. Przedstawiliśmy im nasz pomysł na to, jak to zrobić. Potem musiałem wykonać te 20 lądowań - precyzyjnie w osi treningowych pasów, bez zjeżdżania z nich. Gdy urząd zobaczył treningi był przekonany, że może nam zaufać i dostaliśmy na wszystko zgodę.

Nie baliście się o molo – wizytówkę Sopotu?

Absolutnie nie. Samolot jest na oponach, które mają 31 cali – są większe niż w niejednym małym samolocie pasażerskim. W dodatku Carbon Cub waży zaledwie 400 kg. Na tych oponach mógłbym ci przejechać po nodze i nie za bardzo byś to zauważył. Są tak miękkie i delikatne, że kiedy zdarza mi się lądować na polu golfowym, nawet nie zostawiam śladów na trawie. Wszystko było dokładnie przekalkulowane i nacisk na molo przy lądowaniu na pewno nie był większy niż ten, który wywiera szybko biegnący po deskach, dorosły mężczyzna.

Co czułeś, kiedy nadlatywałeś nad molo?

Emocji było sporo. Wczoraj bardzo martwiliśmy się wiatrem, także dość późno zasnąłem. Spałem może cztery godziny. Musiałem wstać o 4:00 rano, żeby wbić się w okno pogodowe. Pojechałem na lotnisko, a później adrenalina zrobiła swoje. Na pierwszą próbę – niski przelot – byłem już dobrze pobudzony, a przy lądowaniu nie było już żadnych problemów.

Od początku do końca byłeś pewny tego manewru?

Tak. W ostatniej fazie trochę mnie podwiało i na ostatnich 10 metrach dobiegu lekko straciłem kierunek, ale szybka kontra i mocny hamulec na lewym kole pomogły. Myślę, że wszystkim będzie się podobało to, co zrobiliśmy.

Co było trudniejsze? Zmieścić się w powietrzu pomiędzy masztami stojącymi na początku mola, czy po lądowaniu, na dobiegu, pomiędzy barierkami?

Najtrudniejsze było całe lądowanie. Przy starcie śmigło wytwarza dużo wiatru dając dodatkową kontrolę na sterach. Przy lądowaniu leciałem prawie cały czas na obrotach jałowych, mając bardzo niski opływ powietrza na sterach. Zarówno podejście, jak i dobieg były najtrudniejsze, bo samolot zawsze chce się ustawiać pod wiatr. Utrzymanie go w osi mola, gdy wiało z boku, było najtrudniejsze przy tym lądowaniu.

Miałeś bilet wstępu?

Sezon otwieramy dopiero w sobotę, więc na tę chwilę wystarczyła zgoda na lądowanie. Ale za watę musiałem zapłacić. (śmiech)

Odwiedzisz molo w sezonie?

Myślę, że jest na to szansa.

Ale nie za sterami samolotu?

(śmiech) Wszystko musimy robić legalnie. Jestem pilotem zawodowym i utrata licencji byłaby dla mnie niedopuszczalna. Ale będę na nie patrzył tak samo, jak na mosty w Warszawie. Gdy koło nich przejeżdżam, zawsze wspominam, jak pod nimi leciałem. Do mola też będę miał taki sentyment.

Wywiad jest dostępny na stronie: https://www.redbull.com/pl-pl/wywiad-ladowanie-molo-sopot

Czytany 796 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2019 19:45

Artykuły powiązane

 • Akrobacje szybowcowe Luki Bertossio w wyjątkowej oprawie.

  Luca Bertossio specjalizuje się w akrobacji szybowcowej. Stał się jednym z bohaterów projektu Yoroi, którego uczestnicy - studencji Europejskiego Instytutu Designu w Rzymie - stworzyli film z jego udziałem.

 • W niedzielę rusza Red Bull X-Alps – najtrudniejszy rajd przygodowy.

  W niedzielę, 16 czerwca 32 zawodników z 20 krajów rozpocznie rywalizację w Red Bull X-Alps 2019 – najtrudniejszym rajdzie przygodowym, w którym udział biorą najlepsi, najbardziej wszechstronni i najwytrzymalsi piloci paralotni.

 • Jury wybrało 37 latających machin, które wystartują w Red Bull Konkurs Lotów.

  3 i 4 sierpnia w Gdyni czeka nas moc atrakcji, z których główną będzie Red Bull Konkurs Lotów 2019. Dzisiaj poznaliśmy 37 teamów, których projekty zostały wybrane przez Jury. To właśnie te zespoły otrzymają szansę na wprowadzenie śmiałych pomysłów w życie i zaprezentowanie ich na rampie startowej przed wielotysięczną publicznością.

 • „The Flying Bulls” i Łukasz Czepiela na największym śląskim airshow.

  W sobotę, 15 czerwca, na Lotnisku Muchowiec w Katowicach będzie można obejrzeć akrobacje lotnicze, pokazy unikatowych samolotów historycznych i grup rekonstrukcyjnych. Jedną z największych atrakcji będą aż cztery maszyny z historycznej kolekcji Hangaru 7 – samoloty grupy „The Flying Bulls”. Zobaczmy też dwa współczesne statki powietrzne w malowaniu Red Bulla, pilotowane przez polskiego asa, mistrza świata Red Bull Air Race w klasie Challenger, Łukasza Czepielę.

 • Aaron Fitzgerald zaskakuje Nowojorczyków filmowymi popisami z udziałem swojego śmigłowca.

  Pilot akrobacji i były żołnierz USA Aaron Fitzgerald wybrał otwartą przestrzeń rzeki Hudson w Nowym Jorku, aby oszołomić widzów szeroką gamą sztuczek akrobacyjnych przy pomocy śmigłowca.

 • Ostatnia chwila na rejestrację teamu do Red Bull Konkurs Lotów 2019.

  3 i 4 sierpnia w Gdyni czeka nas pełen atrakcji weekend, którego punktem kulminacyjnym będzie niedzielny Red Bull Konkurs Lotów. To ostatni dzwonek dla kreatywnych konstruktorów, którzy chcą pochwalić się światu zbudowaną przez siebie latającą machiną i zapisać kolejny rozdział w historii lotnictwa!

 • Zobacz to, czego nie widać na wcześniej publikowanych filmach z lądowania Łukasza Czepieli na sopockim molo.

  Pod koniec kwietnia pilot Red Bull Air Race Łukasz Czepielawylądował na molo w Sopocie. Swoim wyczynem zainaugurował rozpoczęcie sezonu w nadmorskim kurorcie. Powstał z tego film, w którym, jak gdyby nigdy nic, ląduje by kupić watę cukrową, a następnie odlatuje. Video nie pokazuje jednak wszystkiego.

 • W drugiej połowie czerwca rusza kolejna edycja Red Bull X-Alps.

  Zawodnicy startujący w „najtrudniejszym rajdzie przygodowym świata”, będą mieli do pokonania pieszo lub na paralotni ponad 1138 km w linii prostej w najwyższych górach Europy. Pogoda, taktyka, zmęczenie – jest wiele czynników decydujących o zwycięstwie lub porażce, dlatego każdy chce wyeliminować kwestię przypadku. Uczestnicy odwiedzają kluczowe miejsca na trasie i zapoznają się z panującymi tam warunkami do latania i topografią terenu. Właśnie taki rekonesans zrobiła niedawno Dominika Kasieczko.

 • Zobacz film jak Łukasz Czepiela ląduje samolotem na molo w Sopocie.

  24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów wyścigowych, wylądował na słynnym, zabytkowym molo w Sopocie. Spektakularne wydarzenie było pokazem niezwykłych umiejętności polskiego pilota i symbolicznie otworzyło sezon na najdłuższym drewnianym molo w Europie.

 • Mistrz świata opowiada o akrobacjach samolotami z papieru.
  Tomek Chodyra po raz pierwszy wystartował w Red Bull Paper Wings w 2009 roku. Przyciągnęła go główna nagroda, jaką był lot z pilotem akrobacyjnym w samolocie Extra 300, dlatego wielki sukces, czyli 2. miejsce w kategorii akrobacji w Światowym Finale, był jednocześnie jego osobistą porażką. Postanowił, że wróci do Hangaru 7 w Salzburgu, ponownie spróbuje sił i wygra. Udało się w 2012. W 2015 został zaproszony na finał bez eliminacji, jako obrońca tytułu i ponownie był drugi. W 2019 mistrzostwa świata papierowych samolotów powróciły, a Tomek tylko na to czekał.
 • Najbardziej zakręcony konkurs lotów Red Bull powraca.

  Na ten dzień czekali wszyscy nieustraszeni i śmiali fani awiacji oraz dobrej zabawy. Zapisy na Red Bull Konkurs Lotów 2019 ruszają 1 kwietnia.

 • Ludzie myśleli, że spada meteoryt. Base jumperzy zaskoczyli mieszkańców Los Angeles.

  "Siły powietrzne" Red Bull świętowały trzeci i ostatni "Supermoon 2019", wyskakując ze śmigłowca z wysokości 1220 metrów nad centrum Los Angeles i spadając z prędkością ponad 190 km/h. Przechodnie patrzący w górę mieli wrażenie, że spada meteoryt.

 • Czy Red Bull X-Alps 2019 będzie trudniejszy niż rok temu?

  Organizatorzy tegorocznej edycji Red Bull X-Alps zapowiadają, że trasa niezwykle ciężkich, paralotniarskich zawodów rozgrywanych w formule hike&fly będzie najtrudniejsza w historii.

 • Mistrzostwa świata papierowych samolotów wracają!

  Złóż swój samolot, wygraj polskie eliminacje Red Bull Paper Wings i walcz wśród reprezentantów 61 państw w Hangarze 7. Największe zawody papierowych samolotów na świecie powracają. Weź udział w polskich eliminacjachRed Bull Paper Wings i wyjedź na światowy finał do Hangaru 7 – domu formacji The Flying Bulls.

 • Yoshihide Muroya zwycięzcą pierwszego etapu Red Bull Air Race w Abu Dhabi.

  Japończyk Yoshihide Muroya o włos pokonał Czecha Martina Sonkę w decydującej sesji lotniczej sobotniego wyścigu z cyklu Mistrzostw Świata Red Bull Air Race w klasie Master. W Challenger Cup na najwyższym stopniu podium stanął Niemiec Florian Bergér, a broniący mistrzowskiego tytułu Polak Łukasz Czepiela był ostatni - został ukarany przez sędziów za nieregulaminowe przeciążenie. W jednym z zakrętów osiągnął ponad 11G!

 • Łukasz Czepiela broni mistrzowskiego tytułu w Red Bull Air Race.

  12. sezon Mistrzostw Świata Red Bull Air Race po raz kolejny rozpocznie się w Abu Dhabi, gdzie wyścigowi piloci ponownie pomkną pomiędzy pylonami z prędkością 370 km/h. W najszybszym sporcie motorowym świata nie zabraknie Łukasza Czepieli. Dla Polaka będzie to pierwszy z tegorocznych wyścigów, podczas których będzie bronił mistrzowskiego tytułu w klasie Challenger Cup.

 • Znamy już kalendarz wyścigów lotniczych Red Bull Air Race 2019!

  W 2019 roku "lotnicza bitwa" o mistrzostwa świata w zawodach Red Bull Air Race ponownie odbędzie się w ośmiu oszałamiających miejscach, zaczynając od tradycyjnego faworyta i osiągając punkt kulminacyjny w kraju, który jest gospodarzem tego sportu po raz pierwszy. Wyścigi rozpoczynają się w dniach 8-9 lutego.

 • Wyjątkowe życzenia świąteczne od Łukasza Czepieli, a w tle ... Maja Kuczyńska w śnieżnej kuli.

  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia polscy sportowcy (między innymi Łukasz Czepiela, Andrzej Bargiel, Adam Małysz, Jakub Przygoński, Taddy Błażusiak i Joanna Jóźwik) nagrali specjalne życzenia dla kibiców. Efektem są klipy wideo, w których fani mogą usłyszeć wesołe życzenia i zobaczyć efektowny układ taneczny wicemistrzyni świata w indoor skydivingu, Mai Kuczyńskiej.

 • Maja Kuczyńska w magicznym tańcu w śnieżnej kuli.

  Maja Kuczyńska, aktualna wicemistrzyni świata w indoor skydivingu, wzięła udział w wyjątkowym projekcie, którego efektem jest świąteczny materiał wideo. Maja przeniosła się w nim do baśniowej krainy, gdzie w śnieżnej kuli pokazuje swój niezwykły układ taneczny.

 • Łukasza Czepieli droga do mistrzostwa w najszybszym sporcie motorowym.

  Od pierwszego startu polskiego pilota w Red Bull Air Race minęło prawie 5 lat i nie zawsze było różowo. Łukasz Czepielanależy do elitarnego grona pilotów. Potrafi idealnie płasko przelecieć przez powietrzne okno o wymiarach 10x10 metrów, samolotem o niewiele mniejszej rozpiętości skrzydeł, z prędkością prawie 400 km/h.

Redakcja poleca

Kwi 17, 2019
"Galerię fotografii Iskier z całej Polski zaczynam od jedynego w ...
Kwi 12, 2019
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaprasza do wspólnego ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...
Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...
Lut 11, 2019
Pierwszy pasażer posiadacza licencji PPL(a) to zawsze wielkie ...
Lut 08, 2019
Główną rolę w filmie, który wszedł właśnie na ekrany największych ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...

Najczęściej czytane

Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...
Kwi 24, 2019
24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów ...
Kwi 20, 2019
Itaka - największe w Polsce biuro podróży - będzie najprawdopodobniej ...
Kwi 24, 2019
Jest już gotowy harmonogram pokazów radomskich Orlików na cały 2019 ...
Kwi 18, 2019
Najpóźniej jesienią przyszłego roku w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego ...
Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...
Lut 27, 2019
12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot ...
Lut 28, 2019
Bezpieczeństwo było, jest i będzie dla nas priorytetem. Przed chwilą ...
Mar 01, 2019
Na początek rozbudowy Państwowe Porty Lotnicze najpewniej wyburzą ...
Sty 29, 2019
Dwa nowe samoloty LET Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20 trafią ...
Sty 27, 2019
Gdy por. Krzysztof Miko, pilot 7 Dywizjonu Lotniczego, został ciężko ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 17 Lipca 2019    |    Wydarzyło się: 1933 – Pod Myśliborzem rozbił się samolot, którym dwóch litewskich lotników, Steponas Darius i Stasys Girėnas, pokonało Atlantyk i zmierzało w kierunku Litwy. Obaj zginęli. 1929 - W Luizjanie rozpoczęły działalność linie lotnicze Delta Airlines. 1953 – W katastrofie wojskowego samolotu Fairchild C-119 Flying Boxcar w Milton na Florydzie zginęły 43 osoby, a 3 zostały ranne. 1989 - Dokonano oblotu amerykańskiego bombowca Northrop B-2 Spirit. 1862 - 1862 – Urodził się Czesław Tański, polski malarz, konstruktor lotniczy, pionier i popularyzator lotnictwa (zm. 1942). 1967 – Na Księżycu rozbiła się amerykańska sonda Surveyor 4. 1975 – Na orbicie okołoziemskiej doszło do połączenia amerykańskiego statku kosmicznego Apollo z radzieckim Sojuzem. 1996 - 230 osób zginęło u wybrzeży Long Island w katastrofie należącego do amerykańskich Trans World Airlines Boeinga 747, lecącego z Nowego Jorku do Paryża.

Lotnicza książka

Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Cze 06, 2018
Karaś, Junak, Iskra, Bies, wreszcie i Orlik. Pasjonaci aeronautyki ...
Mar 17, 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jaki zapach ma przestrzeń kosmiczna? A ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...

Nasze Video

Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top