poniedziałek, 10 czerwiec 2019 18:14

Jury wybrało 37 latających machin, które wystartują w Red Bull Konkurs Lotów.

Napisane przez Redbull.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jury Zawodów - Konkurs Lotów Red Bull Jury Zawodów - Konkurs Lotów Red Bull Foto: © Jacek Jabłoński / Red Bull Content Pool

3 i 4 sierpnia w Gdyni czeka nas moc atrakcji, z których główną będzie Red Bull Konkurs Lotów 2019. Dzisiaj poznaliśmy 37 teamów, których projekty zostały wybrane przez Jury. To właśnie te zespoły otrzymają szansę na wprowadzenie śmiałych pomysłów w życie i zaprezentowanie ich na rampie startowej przed wielotysięczną publicznością.

Dodatkowo jurorzy (Natalia Nykiel, Filip Chajzer, Łukasz Czepiela i Tomasz Rożek) wyselekcjonowali 20 ekip, z których 3 dołączą do pozostałych finalistów po głosowaniu internetowym - na stronie Red Bull Konkurs Lotów (głosowanie wystartuje 11 czerwca po południu).

„Wybór był trudny. Wszystkie propozycje mógłbym podzielić na te, które na pewno nie polecą, ale są zgrabne i ciekawe oraz na te, które być może polecą. Ale jednych i drugich było znacznie więcej niż mogliśmy wybrać. Trudno było nałożyć jakiekolwiek kryteria” – mówił Tomasz Rożek. „Zawsze daję dodatkowe punkty komuś, kto nie idzie na łatwiznę, tylko robi dodatkowy rysunek techniczny – nawet, jeśli to rysunek czegoś, co nie poleci. Dobrze, gdy widać, że nie był to pomysł, który przyszedł w ostatniej sekundzie, tylko był przemyślany i już wiadomo z rysunku, czy konstrukcja będzie w nim związana, sklejona, czy skręcona. Takich pomysłów było kilka”.

Na Red Bull Konkurs Lotów napłynęło w sumie 1500 zgłoszeń, których autorzy dostarczyli 250 niezwykłych projektów. Przy wyborze jury kierowało się między innymi kreatywnością, oryginalnością, szansą na wzbicie się w powietrze oraz zgotowanie publiczności dobrego show.

jury konkurs lotów© Jacek Jabłoński / Red Bull Content Pool

„Zwracałam największą uwagę na kwestie estetyczne, ale także na pomysł, kreatywność i na to, co się wydarzy w prezentacji, bo sam skok to nie wszystko” – komentowała wybór Natalia Nykiel. „Zespoły, które startują, mają 30 sekund przed lotem i mogą się tam wydarzyć przeróżne rzeczy. Dlatego zwracałam uwagę na spektakularność. Starałam się wybierać prace, które wydawały mi się najbardziej kreatywne, kolorowe, pozytywne i śmieszne, jakie mogą dać publiczności dużo radości, uśmiechu i pozytywnej energii”.

Napłynęło też wiele kreatywnych prac, które daleko wykraczały poza przyjęty szablon. „Ja się nie znam na fizyce, chemii i wszystkich uwarunkowaniach, które sprawiają, że coś leci, czy nie. Zawsze miałem korepetycje z matematyki i z fizyki - byłem noga. Dlatego w moim przypadku liczyło się to, czy ktoś skradnie moje serce” – mówił Filip Chajzer. „I rzeczywiście, jeśli pojawia się praca, która nie jest klasyczną kartką, tylko zwykłym, szarym, kartonowym pudełkiem, po otwarciu którego zaczyna się magia, bo okazuje się, że jest to wielka pozytywka - zmajstrowana gdzieś w garażu - nagle zaczyna grać muzyka z serialu „Drużyna A”, a w środku już jest zbudowana makieta całej rampy Red Bulla, aktorów grających w „Drużynie A” i ich fantastycznego vana GMC, którym się poruszali, to ja mówię, że to jest to! Na dzień dobry projekt kradnie moje serce i takich prac tutaj szukaliśmy”.

Wiele prac było bardzo oryginalnych, co potwierdza po raz drugi zasiadający w Jury Red Bull Konkursu Lotów Łukasz Czepiela: „Tak samo, jak cztery lata temu, mieliśmy dylematy. Były może trzy projekty podobne do tego, co było w poprzedniej edycji, za to było bardzo dużo nowych, których jeszcze nie widzieliśmy. Jeden zrobił na mnie wrażenie technologicznie zaawansowanego – było włókno węglowe, różne pianki itd. Myślę, że to powinno fajnie polecieć. Ale czy padnie rekord, to będzie zależało od pogody. W 2015 roku mieliśmy niesprzyjający wiatr i pomimo tego, że były konstrukcje, które poleciały, nie zrobiły tego jakoś mega fajnie. Trzymam kciuki za pomyślny wiatr i mam nadzieję, że padnie rekord”.

„Wiadomo, że są to tylko projekty, czy zamysł, ale widać, że ludzie wkładali w to dużo serca” – podsumowała wielogodzinne obrady Natalia. „Projekty były rozwieszone na dużej przestrzeni, na oknach i siłą rzeczy do tych, które przyciągały uwagę podchodziliśmy na początku. Ale staraliśmy się bardzo rzetelnie podejść do tematu. Przeglądaliśmy wszystko. Bądźcie pewni, że chcieliśmy wybrać te projekty, które są najfajniejsze”.

Finaliści Red Bull Konkurs Lotów 2019:

 1. Mr.T.Von
 2. Zemsta hydraulika
 3. Lambojet
 4. Mordka
 5. Jurasic Dyno
 6. Piękna Smoczyca
 7. Asterix i Obelix kontra Flinstonowie
 8. Skoczek - Adam Małysz
 9. Ulica Sezamkowa
 10. Ćmolot 1
 11. Sand Invader
 12. Avenger 303
 13. Waszko-kopter
 14. Jednooka Sroka
 15. Mewośledź
 16. Odlotowa pszczółka
 17. Herky Life
 18. Kutoroka
 19. Top Gun
 20. Bobolot
 21. NIElotnia 201307
 22. Pstrokaty Baron
 23. Szpieg z krainy deszczów
 24. Dodolot
 25. Podniebny warzywnik
 26. Bubu Dizonaura
 27. Bulldaktyl małosprośny
 28. Byki z politechniki
 29. Odlotowa plaża
 30. Smog Wawelski
 31. Zła gąsiennica Leksykatorr 2
 32. Mocarny orzeł
 33. Airbuzz
 34. Bojowe żelazko
 35. Rainbow Dash
 36. Fyling Rainbow Lamacorn
 37. Latająca kotwica

Zespoły zakwalifikowane do głosowania internautów:

 1. Latjąca bramka Wojtka Szczęki
 2. Jajolot
 3. Fly Bull Bull Tonę
 4. Ci wredni Rzymianie
 5. Eyjafjallajokull
 6. Najlepszy papierowy samolot ever
 7. Mc Dragon
 8. Janusz ex Machina
 9. Latający dywan Alladyna
 10. Batmobil V2K19
 11. Odlotowy konfesjonał
 12. Przecinak Przestworzy
 13. TIE FIGHTER
 14. Bill
 15. Lotnik
 16. Mamulot
 17. Los romantyka
 18. Zabójczy kawałek
 19. Szczerbate szczęki
 20. Batmolot

Już niedługo na stronie Red Bull Konkurs Lotów będzie dostępny panel do głosowania na 3 zespoły, które uzupełnią listę finalistów.

Źródło informacji: Redbull.pl

Czytany 955 razy

Artykuły powiązane

 • Na prze-lotne pytania Łukasza Czepieli odpowiada Beata Sadowska.
  Tym razem gościem Łukasza Czepieli w podniebnym talk-show na pokładzie akrobacyjnego samolotu jest dziennikarka radiowa i telewizyjna Beata Sadowska. Sprawdźcie, jak sobie poradziła.
 • Prze-lotne pytania Łukasza Czepieli. Tym razem z przeciążeniami walczyła Justyna Święs.
  Wokalistka The Dumplings Justyna Święs była kolejnym gościem Łukasza Czepieli w podniebnym talk-show na pokładzie akrobacyjnego samolotu. Zobaczcie, czy zdała ten egzamin śpiewająco?
 • To już jest koniec Red Bull Air Race! Hall mistrzem świata. Czepiela zachował tytuł w klasie Challenger.

  Australijczyk został mistrzem świata, podczas gdy Japończyk wygrał przed własną publicznością. Polak Łukasz Czepiela zachował tytuł w klasie Challenger.

 • Wkrótce odbędzie się ostatni wyścig Red Bull Air Race.

  Ponad 1,5 dekady od debiutu serii, 7-8 września, w Chibie w Japonii opadnie kurtyna. Zobacz na żywo ostatni wyścig Red Bull Air Race!

 • Akrobacje szybowcowe Luki Bertossio w wyjątkowej oprawie.

  Luca Bertossio specjalizuje się w akrobacji szybowcowej. Stał się jednym z bohaterów projektu Yoroi, którego uczestnicy - studencji Europejskiego Instytutu Designu w Rzymie - stworzyli film z jego udziałem.

 • W niedzielę rusza Red Bull X-Alps – najtrudniejszy rajd przygodowy.

  W niedzielę, 16 czerwca 32 zawodników z 20 krajów rozpocznie rywalizację w Red Bull X-Alps 2019 – najtrudniejszym rajdzie przygodowym, w którym udział biorą najlepsi, najbardziej wszechstronni i najwytrzymalsi piloci paralotni.

 • „The Flying Bulls” i Łukasz Czepiela na największym śląskim airshow.

  W sobotę, 15 czerwca, na Lotnisku Muchowiec w Katowicach będzie można obejrzeć akrobacje lotnicze, pokazy unikatowych samolotów historycznych i grup rekonstrukcyjnych. Jedną z największych atrakcji będą aż cztery maszyny z historycznej kolekcji Hangaru 7 – samoloty grupy „The Flying Bulls”. Zobaczmy też dwa współczesne statki powietrzne w malowaniu Red Bulla, pilotowane przez polskiego asa, mistrza świata Red Bull Air Race w klasie Challenger, Łukasza Czepielę.

 • Aaron Fitzgerald zaskakuje Nowojorczyków filmowymi popisami z udziałem swojego śmigłowca.

  Pilot akrobacji i były żołnierz USA Aaron Fitzgerald wybrał otwartą przestrzeń rzeki Hudson w Nowym Jorku, aby oszołomić widzów szeroką gamą sztuczek akrobacyjnych przy pomocy śmigłowca.

 • Ostatnia chwila na rejestrację teamu do Red Bull Konkurs Lotów 2019.

  3 i 4 sierpnia w Gdyni czeka nas pełen atrakcji weekend, którego punktem kulminacyjnym będzie niedzielny Red Bull Konkurs Lotów. To ostatni dzwonek dla kreatywnych konstruktorów, którzy chcą pochwalić się światu zbudowaną przez siebie latającą machiną i zapisać kolejny rozdział w historii lotnictwa!

 • W drugiej połowie czerwca rusza kolejna edycja Red Bull X-Alps.

  Zawodnicy startujący w „najtrudniejszym rajdzie przygodowym świata”, będą mieli do pokonania pieszo lub na paralotni ponad 1138 km w linii prostej w najwyższych górach Europy. Pogoda, taktyka, zmęczenie – jest wiele czynników decydujących o zwycięstwie lub porażce, dlatego każdy chce wyeliminować kwestię przypadku. Uczestnicy odwiedzają kluczowe miejsca na trasie i zapoznają się z panującymi tam warunkami do latania i topografią terenu. Właśnie taki rekonesans zrobiła niedawno Dominika Kasieczko.

 • Wywiad z Łukaszem Czepielą - "Wszystko było dobrze przekalkulowane”

  W środę rano na molo w Sopocie wylądował samolot. Pilot wyszedł, jak gdyby nigdy nic kupił watę cukrową, a następnie odleciał, by podziwiać bałtyckie wybrzeże. W ten sposób Łukasz Czepiela otworzył sezon letni na najdłuższym, drewnianym molo w Europie. Chwilę później Redbull.pl rozmawiał z nim o kulisach tego niesamowitego wyczynu.

 • Zobacz film jak Łukasz Czepiela ląduje samolotem na molo w Sopocie.

  24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów wyścigowych, wylądował na słynnym, zabytkowym molo w Sopocie. Spektakularne wydarzenie było pokazem niezwykłych umiejętności polskiego pilota i symbolicznie otworzyło sezon na najdłuższym drewnianym molo w Europie.

 • Mistrz świata opowiada o akrobacjach samolotami z papieru.
  Tomek Chodyra po raz pierwszy wystartował w Red Bull Paper Wings w 2009 roku. Przyciągnęła go główna nagroda, jaką był lot z pilotem akrobacyjnym w samolocie Extra 300, dlatego wielki sukces, czyli 2. miejsce w kategorii akrobacji w Światowym Finale, był jednocześnie jego osobistą porażką. Postanowił, że wróci do Hangaru 7 w Salzburgu, ponownie spróbuje sił i wygra. Udało się w 2012. W 2015 został zaproszony na finał bez eliminacji, jako obrońca tytułu i ponownie był drugi. W 2019 mistrzostwa świata papierowych samolotów powróciły, a Tomek tylko na to czekał.
 • Najbardziej zakręcony konkurs lotów Red Bull powraca.

  Na ten dzień czekali wszyscy nieustraszeni i śmiali fani awiacji oraz dobrej zabawy. Zapisy na Red Bull Konkurs Lotów 2019 ruszają 1 kwietnia.

 • Ludzie myśleli, że spada meteoryt. Base jumperzy zaskoczyli mieszkańców Los Angeles.

  "Siły powietrzne" Red Bull świętowały trzeci i ostatni "Supermoon 2019", wyskakując ze śmigłowca z wysokości 1220 metrów nad centrum Los Angeles i spadając z prędkością ponad 190 km/h. Przechodnie patrzący w górę mieli wrażenie, że spada meteoryt.

 • Czy Red Bull X-Alps 2019 będzie trudniejszy niż rok temu?

  Organizatorzy tegorocznej edycji Red Bull X-Alps zapowiadają, że trasa niezwykle ciężkich, paralotniarskich zawodów rozgrywanych w formule hike&fly będzie najtrudniejsza w historii.

 • Mistrzostwa świata papierowych samolotów wracają!

  Złóż swój samolot, wygraj polskie eliminacje Red Bull Paper Wings i walcz wśród reprezentantów 61 państw w Hangarze 7. Największe zawody papierowych samolotów na świecie powracają. Weź udział w polskich eliminacjachRed Bull Paper Wings i wyjedź na światowy finał do Hangaru 7 – domu formacji The Flying Bulls.

 • Znamy już kalendarz wyścigów lotniczych Red Bull Air Race 2019!

  W 2019 roku "lotnicza bitwa" o mistrzostwa świata w zawodach Red Bull Air Race ponownie odbędzie się w ośmiu oszałamiających miejscach, zaczynając od tradycyjnego faworyta i osiągając punkt kulminacyjny w kraju, który jest gospodarzem tego sportu po raz pierwszy. Wyścigi rozpoczynają się w dniach 8-9 lutego.

 • Wyjątkowe życzenia świąteczne od Łukasza Czepieli, a w tle ... Maja Kuczyńska w śnieżnej kuli.

  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia polscy sportowcy (między innymi Łukasz Czepiela, Andrzej Bargiel, Adam Małysz, Jakub Przygoński, Taddy Błażusiak i Joanna Jóźwik) nagrali specjalne życzenia dla kibiców. Efektem są klipy wideo, w których fani mogą usłyszeć wesołe życzenia i zobaczyć efektowny układ taneczny wicemistrzyni świata w indoor skydivingu, Mai Kuczyńskiej.

 • Maja Kuczyńska w magicznym tańcu w śnieżnej kuli.

  Maja Kuczyńska, aktualna wicemistrzyni świata w indoor skydivingu, wzięła udział w wyjątkowym projekcie, którego efektem jest świąteczny materiał wideo. Maja przeniosła się w nim do baśniowej krainy, gdzie w śnieżnej kuli pokazuje swój niezwykły układ taneczny.

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...

Najczęściej czytane

Paź 29, 2019
Biuro wspólnego programu F-35 i Lockheed Martin podpisały umowę o ...
Paź 25, 2019
Jak informuje brytyjska firma Reaction Engines, został przetestowany ...
Paź 28, 2019
Wraz z końcem października zaczyna obowiązywać zimowa oferta lotów, ...
Paź 26, 2019
Ciężki sprzęt od kilku tygodni pracuje na Sadkowie. Ekipa firmy Max ...
Paź 23, 2019
W poniedziałek, 21 października AN-2 wzniósł się w powietrze! Przelot ...
Paź 25, 2019
"W ciągu ostatnich miesięcy Boeing osiągnął znaczący postęp w pracach ...
Sie 26, 2019
Dowódca, w stopniu Majora, Francisco (Paco) Marín Núñez, pilot ...
Sie 22, 2019
Do dialogu technicznego w sprawie średnich samolotów transportowych ...
Sie 21, 2019
14 września w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbędzie się Piknik ...
Sie 19, 2019
Od dziś piloci F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego pełnią dyżur ...
Sie 18, 2019
Poważny wypadek samolotu pasażerskiego pod Moskwą, czy raczej „cud w ...
Lip 22, 2019
Z lecącego na wysokości 4000 metrów samolotu transportowego C-17 ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 15 Grudnia 2019    |    Wydarzyło się: 1944 - Nad kanałem La Manche zaginął samolot, którym leciał do Paryża amerykański muzyk Glenn Miller. 1997 – 85 osób zginęło, a jedna została ranna w katastrofie należącego do Tajikistan Airlines samolotu Tu-154B-1, lecącego z Duszanbe do Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 2006 – Dokonano oblotu amerykańskiego myśliwca wielozadaniowego Lockheed Martin F-35 Lightning II. 2009 - Dokonano oblotu Boeinga 787. 1977 – Po 4 miesiącach lotu amerykańska sonda Voyager 2 została prześcignięta przez wystrzeloną 16 dni później, ale wprowadzoną na szybszą trajektorię, bliźniaczą sondę Voyager 1. 1965 – Doszło do pierwszego w historii spotkania na orbicie statków kosmicznych Gemini 6 i 7. 1970 - Radziecka sonda Wenera 7 wylądowała na powierzchni Wenus skąd przez 23 minuty nadawała sygnały na Ziemię. 1984 – Wystrzelono radziecką sondę Wega 1 przeznaczoną, wraz z wystrzeloną później Wegą 2, do badań Wenus i Komety Halleya.

Lotnicza książka

Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top