poniedziałek, 17 czerwiec 2019 18:51

MBDA ujawnia wizję nowej generacji uzbrojenia systemów walki powietrznej.

Napisane przez REPUTATION MANAGERS
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
MBDA ujawnia wizję nowej generacji uzbrojenia systemów walki powietrznej. Foto: REPUTATION MANAGERS

Ewolucja zagrożeń i rosnące skomplikowanie strategii antydostępowych oraz towarzysząca im na coraz większą skalę dywersyfikacja broni ziemia-powietrze i powietrze-powietrze skłonią dowódców do zmiany paradygmatu walki o przewagę powietrzną.

Będą oni musieli zdobywać ją na szczeblu lokalnym i tymczasowo. Samoloty i przenoszone przez nie uzbrojenie będą musiały potrafić wnikać w obszary silnie bronione (niedostępne), widzieć zagrożenia zanim same zostaną dostrzeżone, zmuszać ukrytego przeciwnika do zdradzenia zajętych pozycji na tyle wcześnie, aby je bezpiecznie zaatakować i zawsze reagować szybciej niż przeciwnik.

W rozgrywanych w coraz szybszym tempie operacjach działające w oparciu o sieciocentryczność efektory będą istotną częścią bojowej „chmury”. Będą bowiem zdolne do wymiany w czasie rzeczywistym informacji taktycznych i namiarów na cele z platformami bojowymi i innymi węzłami sieci, w celu osiągnięcia pożądanych skutków walki. Będą przy tym musiały stosować odpowiednie strategie przetrwania w obliczu szybko zmieniających się zagrożeń. Walka toczyć się będzie nie tylko między platformami bojowymi, ale między sieciami przeciwników, a wygra ją strona bardziej sprytna i zdolna do adaptacji do nowych warunków. Użycie sieciocentrycznych efektorów będzie wymagało uodpornienia ich każdą formę walki przeciwnika (np. walkę radioelektroniczną, cyberuderzenia), a także zastosowania systemów wsparcia umożliwiających szybkie podejmowanie decyzji w skomplikowanych scenariuszach operacyjnych.

MBDA może pomóc stawić czoła wymienionym wyzwaniom, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie uzyskane w związku z dostawami uzbrojenia do wszystkich europejskich bojowych statków powietrznych, a także dogłębne zrozumienie kwestii operacyjnych i technologicznych. Dowodem na to są koncepcje przedstawione na Paris Air Show, wynikające z prowadzonych przez firmę badań na rodzimych rynkach. Koncepcje te stanowią spójny zestaw możliwości i pokazują, że MBDA może oferować klientom innowacyjne i korzystne rozwiązania dla projektów przyszłych statków powietrznych (Future Air Systems).

Koncepcje te obejmują całą dziedzinę kluczowych domen:

 • Uderzeń głębokich przy pomocy rakiet skrzydlatych, z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych metod penetracji najbardziej skutecznych przyszłych systemów przeciwdostępowych (A2AD).
 • Uderzeń taktycznych przy pomocy broni stand-off kompaktowych rozmiarów, połączonej w sieć, zapewniających precyzję oraz zmasowanie uderzeń w przeciwnika m.in. dzięki trybowi ataku w roju.
 • Walki powietrznej przy użyciu pocisków Meteor, nie mających odpowiedników na rynku uzbrojenia. Ambicją MBDA jest zachowanie przewagi technologicznej Meteora tak, aby pozostał on potężnym atutem dla myśliwców następnej generacji.
 • Samoobrony dzięki zastosowaniu systemu przeciwrakietowego typu „hard kill”, pozwalającego zwalczać nadlatujące rakiety przeciwlotnicze przeciwnika a tym samym zapewniającego niezbędną osłonę w walce, w której środki zakłócające „soft-kill”i wabiki przestają być wystarczające. Taki system będzie w stanie zmienić układ sił na rzecz atakujących statków powietrznych, w sytuacji gdy przeciwnik stosuje taktykę zmasowanej obrony.
 • Umożliwienie penetracji obrony przeciwnika przy pomocy zdalnie sterowanych nosicieli z wszechstronnymi zestawami uzbrojenia, śmiercionośnego lub nieśmiercionośnego, jak też nowymi rodzajami amunicji, do rozpoznania, wskazywania celów i wprowadzania w błąd sensorów przeciwnika.

Zdalnie sterowani nosiciele MBDA mają kompaktowe kształty, ograniczoną sygnaturę radiolokacyjną, współpracują z innymi typami uzbrojenia oraz platformami. Mogą być wystrzeliwane zarówno z bojowych statków powietrznych jak i transportowych oraz jednostek pływających marynarki wojennej. Ich zadaniem jest bycie wydłużonym ramieniem platform i uzbrojenia, którym towarzyszą.

MBDA jest jedynym europejskim producentem skomplikowanych systemów uzbrojenia zdolnym opanować i wdrożyć wszystkie technologie niezbędne do rozwoju wymienionych koncepcji i ich operacyjnego wykorzystania. MBDA specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu:

 • Pocisków rakietowych naddźwiękowych oraz o ograniczonej sygnaturze.
 • Korpusów i podsystemów o zredukowanych gabarytach, oferujących dużą masę użyteczną, bez jakiegokolwiek ograniczenia skuteczności uzbrojenia.
 • Sieci, sensorów podczerwieni i fal radiowych, współpracujących z układami fuzji danych i sztucznej inteligencji, dla automatycznej identyfikacji celów w skomplikowanych środowiskach, wykrywania zagrożeń, planowania złożonych zadań i wsparcia podejmowania decyzji.

W miarę doskonalenia nowych technologii, uwzględniając wszystkie fazy tzw. pętli OODA (Observation, Orientation, Decision, Action – obserwacja, identyfikacja, decyzja, działanie), poczynając od systemów wykrywania i lokalizacji celów, a kończąc na systemach oceny szkód, MBDA pozycjonuje się na rynku uzbrojenia jako autor zmian prowadzących do przełomów w koncepcjach i doktrynach użycia sił zbrojnych.

Komentując prezentację nowych pomysłów na salonie w Le Bourget, Éric Béranger, prezes MBDA, stwierdził: „Wizja MBDA dotycząca przyszłości uzbrojenia lotniczego jest ambitna i kompletna. Uczestnicząc w definiowaniu i rozwoju uzbrojenia, które będzie przenoszone przez statki powietrzne przyszłości, jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie zapewnienia siłom zbrojnym naszych państw pełnej suwerenności używania ich przyszłych systemów walki powietrznej. MBDA dowiodło, że połączenie najlepszej wiedzy z obszarów napędu, naprowadzania, łączności i integracji systemów uczyniło z Meteora najlepszy na świecie pocisk powietrze-powietrze, zapewniający pilotom europejskich samolotów bojowych decydującą przewagę operacyjną. Dzięki wieloletniej kulturze współpracy, MBDA będzie w stanie budować kolejne generacje uzbrojenia, które zapewni państwom europejskim przewagę powietrzną w wieloletniej perspektywie”.

Źródło: REPUTATION MANAGERS

Czytany 424 razy

Artykuły powiązane

 • PZL Mielec opracował nowy pylon do śmigłowca Black Hawk.

  PZL Mielec podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentował lekkie i łatwe w montażu jednostanowiskowe skrzydełko, które może służyć do podwieszenia w maszynie uzbrojenia czy zbiorników z paliwem. Testy nowego rozwiązania mają rozpocząć się w 2020 roku. Po ich pozytywnym zakończeniu produkt pojawi się w ofercie firmy.

 • BAE Systems zmodernizuje system WRE samolotów F-35.

  BAE Systems, lider w dziedzinie systemów walki radioelektronicznej (WRE), otrzymał od firmy Lockheed Martin kontrakt na ulepszenie możliwości ofensywnych i defensywnych WRE myśliwców piątej generacji F-35 w ramach pakietu modernizacyjnego Block 4. Na podstawie tej umowy pracownicy firmy zmodernizują wyprodukowane wcześniej przez BAE Systems systemy AN/ASQ-239, co pozwoli amerykańskim i pozostałym użytkownikom F-35 sprostać przyszłym wymaganiom pola walki, w tym zwiększyć możliwości maszyny do wykonywania zadań bojowych w silnie bronionej przestrzeni powietrznej.

 • Integracja pocisku Marte ER z samolotem Eurofighter Typhoon. Pierwsze strzelanie zakończone sukcesem.

  Przeciwokrętowy kierowany pocisk rakietowy Marte ER zaliczył celująco pierwsze strzelanie, z powodzeniem kończąc ważną fazę rozwoju. Próbne strzelanie przeprowadzono 9 listopada na poligonie we Włoszech. Pocisk Marte ER przeleciał ponad 100 km po zaplanowanej trajektorii, która obejmowała kilka punktów zwrotnych i lot nad powierzchnią morza, z powodzeniem wykonując wszystkie fazy lotu.

 • Rakietowy europejski gigant MBDA otwiera przedstawicielsto w Polsce.

  Europejski producent systemów rakietowych MBDA otworzył w Warszawie biuro przedstawicielskie, podkreślając tym samym długofalowe zaangażowanie w Polsce. Przedstawicielstwo zostało otwarte w obecności polskich interesariuszy MBDA oraz przedstawicieli rządów państw macierzystych rakietowej grupy.

 • Nowe pazury dla śmigłowca Airbus Helicopters Tiger.

  Działając w imieniu francuskiej, niemieckiej i hiszpańskiej agencji ds. uzbrojenia DGA, BAAINBw i DGAM, organizacja OCCAR (Organisation Conjointe de Coopération en matière d'Armement – Organizacja do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia) zleciła Airbus Helicopters przeprowadzenie prac studialnych ograniczenia ryzyka, których celem jest zapewnienie śmigłowcowi Tiger zdolności bojowych następnej generacji. Głównym założeniem projektu jest przygotowanie faz wdrożenia i modernizacji nowej awioniki, wyposażenia misji i uzbrojenia Tigera.

 • Relacja fotograficzna z XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

  Tegoroczny XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego rozpoczął sie 4 września, a skończy się 9 września w niedzielę. Kielecki Salon zgromadził 624 wystawców z 31 krajów świata m.in. Stanów Zjednoczonych, Chin czy Korei Południowej.

 • 8. Bitwa o Bemowo – Ogólnopolskie Zawody modeli do walki powietrznej.

  W najbliższą sobotę, 8 września w Warszawie odbędzie się 8. Bitwa o Bemowo Ogólnopolskie Zawody modeli do walki powietrznej w konkurencji ESA Aircombat WWI, WWII. W największym skrócie, konkurencja ESA Aircombat, to przepełnione realizmem walki powietrzne, w których o wygranej decydują umiejętności pilotażowe oraz refleks zawodnika. Zgodnie z wymogami regulaminu, modele są „półmakietami” prawdziwych samolotów wojskowych, z okresu I lub II Wojny Światowej.

 • Wielka Brytania będzie wspierać pociski powietrze-ziemia Brimstone po 2030 roku.

  Wielka Brytania przyznała MBDA kontrakt wartości 400 mln GBP na program utrzymania zdolności zaawansowanego pocisku powietrze-ziemia Brimstone, aby przedłużyć jego trwałość użytkową po 2030 roku.

 • Nowa strategia walki powietrznej w Wielkiej Brytanii przy okazji 100 lecie RAF.

  Rozpoczynają się prace nad nową strategią walki powietrznej, aby zapewnić Wielkiej Brytanii wiodącą na świecie zdolność bojową, - powiedział sekretarz obrony Gavin Williamson przed wczorajszym komitetem ds. Obrony.

 • Zintegrowany system dla Black Hawk uprości precyzyjne celowanie z karabinów, rakiet i pocisków.

  Firma Sikorsky, należąca do Lockheed Martin, ukończyła proces kwalifikacji do wojskowych standardów kompleksowego systemu uzbrojenia dla śmigłowców S-70M / S-70i ™ Black Hawk. W pełni zintegrowany z istniejącą awioniką śmigłowca, system pozwala pilotowi szybko skierować amunicję gotową do użycia tj. pocisków rakietowych i sterowanych laserowo wyrzutni pocisków powietrze-ziemia na statyczne lub ruchome cele z dużą dokładnością.

 • Typhoon potwierdza swoją wielozadaniowość.

  Podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Dubai Air Show 2017 wicemarszałek Gerry Mayhew, dowódca 1. Grupy Royal Air Force, powiedział, że Eurofighter Typhoon dowiódł swojej wielozadaniowości podczas Operacji SHADER.

 • Airbus Helicopters zakończył pierwsze próbne strzelania H145M wyposażonego w HForce.

  Airbus Helicopters zakończył w bazie Pápa na Węgrzech testowe strzelania w ramach rozwoju systemu uzbrojenia HForce dla śmigłowca H145M. W ich ramach badano karabin maszynowy (FN Herstal HMP400), niekierowane pociski rakietowe (Thales FZ231) i działko (Nexter NC621), a także optoelektroniczny system celowniczy firmy Wescam (MX15) i wskaźnik nahełmowy Thalesa (Scorpion). Wszystkie zaplanowane i wymagane testy zostały przeprowadzone zgodnie z wymagającym harmonogramem.

 • Eurofighter Typhoon zwiększa zdolności bojowe. Zakończono próby pocisku kierowanego Brimstone.

  Seria odpaleń precyzyjnych kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powierzchnia Brimstone z głowicami bojowymi, przenoszonych przez Eurofightera Typhoona, zakończyła się sukcesem, zwiększając zdolności samolotu.

 • Moc lotniczych wrażeń w Bydgoszczy na Air Fair 2017.

  XI Międzynarodowa Wystawa AIR FAIR odbędzie się 26-27 maja 2017 r. na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy. Honorowym gościem wydarzenia będzie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki, który przez dwa dni będzie uczestniczył w Wystawie. Tegoroczną edycję uświetni podpisanie dwóch umów mających szczególne znaczenia dla gospodarki i obronności kraju.

 • Kontrakt na dostawę głowicy bojowej do dronów.

  Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma S.A. podpisały dwa kontrakty. Pierwszy to umowa na produkcję licencyjną opracowanej przez inżynierów z WITU głowicy bojowej do dronów. Drugi dotyczy dostawy dla polskiej armii dwóch typów min. Zysk z tej transakcji pozwoli firmie uruchomić produkcję seryjną wspomnianych głowic.

 • Airbus kończy produkcję 1500. latającego celu.

  W zakładach firmy Airbus w Friedrichshafen ukończono 1500. latający cel (Do-DT – Direct Target), który niedługo wejdzie do służby w niemieckich siłach zbrojnych. Od 2002 r. około 40 pracowników działu Target Systems and Services produkuje i obsługuje latające cele na potrzeby szkoleń oraz oceny systemów uzbrojenia.

 • W jakich bezzałogowcach może wybierać wojsko?

  Mają masowo wejść do wyposażenia wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej. Tysiąc aparatów bezzałogowych, który zapowiedział minister obrony, to jednak wcale nie jest dużo, biorąc pod uwagę to, ile mamy rodzajów sił zbrojnych oraz wersji tzw. dronów. Wojsko może wybierać np. w aparatach wielkości dłoni czy też mogących lecieć kilka dni i z prędkością większą od dźwięku.

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...

Najczęściej czytane

Sie 26, 2019
Dowódca, w stopniu Majora, Francisco (Paco) Marín Núñez, pilot ...
Sie 22, 2019
Do dialogu technicznego w sprawie średnich samolotów transportowych ...
Sie 21, 2019
14 września w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbędzie się Piknik ...
Sie 19, 2019
Od dziś piloci F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego pełnią dyżur ...
Sie 18, 2019
Poważny wypadek samolotu pasażerskiego pod Moskwą, czy raczej „cud w ...
Lip 22, 2019
Z lecącego na wysokości 4000 metrów samolotu transportowego C-17 ...
Lip 18, 2019
17 lipca Ryanair ogłosił partnerstwo z polskim ośrodkiem szkolenia ...
Lip 15, 2019
Sam jest niewidoczny dla radarów, a jego sensory pozwalają pilotowi ...
Lip 11, 2019
Do końca wakacji Aeroklub Polski czeka od Was na zdjęcia samolotu ...
Lip 11, 2019
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zapowiedziało, że w połowie lipca ...
Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 19 Października 2019    |    Wydarzyło się: 1986 – Prezydent Mozambiku Samora Machel oraz 33 inne osoby zginęły, a 10 zostało rannych w katastrofie samolotu Tu-134 w górach Lebombo w RPA. 2006 - W stolicy Uzbekistanu Taszkencie podczas awaryjnego lądowania rozbił się samolot An-2 z wojskowymi spadochroniarzami, w wyniku czego zginęło 15 osób. 2013 - 11 osób (pilot i 10 spadochroniarzy) zginęło w katastrofie samolotu koło belgijskiej miejscowości Marchovelette. 1988 – 124 osoby zginęły w katastrofie Boeinga 737 pod Ahmadabadem w zachodnich Indiach. 1967 – Amerykańska sonda Mariner 5 przeleciała 3990 km nad powierzchnią Wenus. 1911 – Zmarł Eugene Ely, amerykański pilot, pionier lotnictwa morskiego (ur. 1886). 2011 - Zmarł Tadeusz Sawicz, polski generał brygady, pilot wojskowy (ur. 1914).

Lotnicza książka

Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top