Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 24 czerwiec 2019 19:21

PAŻP z finalną wersją IWB. Użytkownicy przestrzeni powietrznej mogą składać plany lotów droga elektroniczną.

Napisane przez PAŻP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
PAŻP z finalną wersją IWB. Użytkownicy przestrzeni powietrznej mogą składać plany lotów droga elektroniczną. Foto: PAŻP

Po kilku miesiącach testów i wprowadzeniu kilkudziesięciu usprawnień dzięki sugestiom testujących użytkowników, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oddaje do użytku operacyjnego Integrated Web Briefing (IWB) - kompletny system służący do planowania operacji lotniczych i obsługi planów lotu.

IWB stanowi długo wyczekiwany serwis integrujący dostęp do danych i informacji lotniczych niezbędnych do przygotowania i zaplanowania lotu. System pozwala tworzyć bazę planowanych operacji oraz flotę statków powietrznych. IWB zapewnia także podgląd podkładów map, osobną prezentację obiektów, struktur lub pomocy nawigacyjnych. Ponadto, system umożliwia podgląd map pogodowych, dowolnej depeszy NOTAM oraz generowanie biuletynów PIB. Na podstawie tych danych oraz modułu do planowania, IWB umożliwia złożenie planu lotu i depesz modyfikacyjnych.

Dzięki danym dostarczanym bezpośrednio przez PAŻP, IWB zapewnia bieżący podgląd w zajętość stref z aktualizacją w czasie rzeczywistym oraz podgląd planowanych aktywności w całej strefie lotu. Dwuetapowa weryfikacja, która odbywa się za pośrednictwem Biura Odpraw Załóg PAŻP, gwarantuje m.in. prawidłową dystrybucję depesz oraz umożliwia zdalne zamknięcie FPL po wylądowaniu.

Dalszy rozwój IWB obejmie wprowadzenie ułatwień w obsłudze nawigacji serwisu oraz udostępnienie użytkownikom aplikacji mobilnej.
Rejestracja użytkowników i opieka funkcjonalna nadzorowana jest przez Biuro Odpraw Załóg. Błędy i uwagi można zgłaszać do BOZ Warszawa. Dane kontaktowe dostępne są na aro.pansa.pl.

Dostawcą oprogramowania IWB jest firma R-SYS.
Źródło informacji: PAŻP

Czytany 847 razy

Artykuły powiązane