Wydrukuj tę stronę
czwartek, 27 czerwiec 2019 17:50

W Chile rusza kampania prób H145 w locie na dużych wysokościach.

Napisane przez Airbus Helicopters
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowy H145 będzie operować w Andach na wysokościach do 20 tys. stóp powyżej poziomu morza. Nowy H145 będzie operować w Andach na wysokościach do 20 tys. stóp powyżej poziomu morza. Foto: Airbus Helicopters

Prototyp pięciołopatowej wersji śmigłowca H145, którą Airbus Helicopters po raz pierwszy pokazał na Heli-Expo w Atlancie w marcu br., dotarł do Chile na serię prób w locie na dużych wysokościach. Firma spodziewa się uzyskać certyfikat EASA dla tego typu na początku 2020 r., po czym jeszcze w tym samym roku zamierza uruchomić dostawy śmigłowców.

Nowy H145 będzie operować w Andach na wysokościach do 20 tys. stóp powyżej poziomu morza. Pierwsze testy wysokościowe śmigłowca przeprowadzono w Pirenejach latem 2018 r. Celem tegorocznych prób jest poszerzenie zakresu realizowanych misji oraz potwierdzenie możliwości maszyny na dużych wysokościach.

Ze względu na wielozadaniowość platformy i jej doskonałe osiągi uzyskiwane w wysokich temperaturach oraz na dużych wysokościach, z jakimi spotyka się w krajach Ameryki Łacińskiej, wiropłaty z rodziny H145 są jednymi z najczęściej poszukiwanych lekkich maszyn dwusilnikowych. Podczas bieżącej kampanii testowej niektórzy z operatorów śmigłowców otrzymają możliwość wykonania lotu nową wersją i zapoznania się z zaletami pięciołopatowego wirnika. Zwiększa on udźwig użyteczny o 150 kg oraz poprawia komfort lotu.

airbus heli góry chile

Nowy pięciołopatowy wirnik nośny istotnie poprawia osiągi H145. Maksymalna masa startowa wzrosła do 3,8 ton, podczas gdy masa ładunku użytecznego zwiększyła się do poziomu masy pustego śmigłowca. Prostota bezprzegubowego wirnika nośnego ułatwi prace obsługowe, jeszcze bardziej podnosząc standardy H145 dotyczące niezawodności i podatności obsługowej. Jednocześnie poprawie ulegnie komfort lotu załogi i pasażerów. Zredukowana średnica wirnika umożliwi operowanie z trudniej dostępnego terenu.

Ulepszony H145 zapewnia użytkownikom nowe możliwości w obszarze łączności, dzięki bezprzewodowej sieci wireless Airborne Communication System (wACS). Pozwala ona również na łatwą i bezpieczną transmisję danych w czasie rzeczywistym do i ze śmigłowca, także w trakcie lotu.

Źródło informacji: Airbus Helicopters

Czytany 600 razy

Artykuły powiązane