sobota, 29 czerwiec 2019 19:04

Ppor. pil. Karola Lewandowskiego czeka kilka miesięcy nauki zanim usiądzie za sterami Herculesa.

Napisane przez Polska-zbrojna.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ppor. pil. Karola Lewandowskiego czeka kilka miesięcy nauki zanim usiądzie za sterami Herculesa. Foto: Polska-zbrojna.pl

Jest jednym z najmłodszych polskich lotników, którzy wyjechali do USA, by wyszkolić się na pilota samolotu C-130. Ppor. pil. Karola Lewandowskiego czeka kilka miesięcy nauki zanim usiądzie za sterami Herculesa. – Marzyłem o pilotowaniu największych samolotów transportowych w naszej armii. Teraz to marzenie jest na wyciągnięcie ręki – mówi młody pilot.

Kilka miesięcy temu ukończyłeś Szkołę Orląt i jako podporucznik objąłeś pierwsze stanowisko służbowe w Powidzu. W bazie, która eksploatuje samoloty C-130 Hercules.

Ppor. pil. Karol Lewandowski: Promocję miałem w grudniu 2018 roku i po miesięcznym urlopie rozpocząłem służbę w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Prawdę mówiąc to nie mogłem się już tego momentu doczekać. Na ostatnim roku studiów byłem w Powidzu na praktykach lotniczych, podobało mi się tam i bardzo chciałem dostać przydział do służby właśnie w tej jednostce. Z mojego rocznika udało się to dwóm osobom, pozostali studenci rozpoczęli służbę w Radomiu lub w Siemirowicach.

Dlaczego służba w Powidzu była twoim marzeniem?

Marzyłem o pilotowaniu największych samolotów transportowych w naszej armii. Ile razy przechodziłem obok Herculesa, to uśmiech pojawiał mi się na twarzy. Jestem ciekawy, jakie to uczucie pilotować taką maszynę. Niedługo się o tym przekonam, bo teraz moje marzenie jest na wyciągnięcie ręki.

Masz 25 lat i zaledwie dwa miesiące po objęciu stanowiska zostałeś skierowany na szkolenie lotnicze do Stanów Zjednoczonych...

Byłem jednym z kilku kandydatów do szkolenia za oceanem. Musiałem zdać egzamin językowy w ambasadzie, a potem czekałem na decyzję przełożonych. Gdy się dowiedziałem, że to ja lecę do Stanów, byłem naprawdę szczęśliwy.

Dlaczego przełożeni wybrali właśnie Ciebie?

Nie wiem, co przesądziło o ich decyzji. Byłem prawdopodobnie jedną z pierwszych osób, która bez wahania wyraziła chęć na roczny wyjazd szkoleniowy do Stanów. Mimo młodego wieku, spełniam warunki formalne, które określają, kto może rozpocząć szkolenie na C-130. Skończyłem studia z nalotem około 320 godzin. W czasie nauki pilotowałem różnego rodzaju samoloty, m.in. C-152, DA-20, DA-42, Z-143 oraz M-28 w dwóch wersjach. Wiem, że dotąd na szkolenia za ocean wysyłani byli bardziej doświadczeni, a przede wszystkim starsi piloci. Ale ja udowodnię, że mimo młodego wieku sprostam oczekiwaniom swojego dowódcy.

Szkolenie w USA trwa rok. Kiedy po raz pierwszy chwycisz za stery Herculesa?

Niestety do tego długa droga. Jestem teraz w Lackland Air Force Base w Teksasie, gdzie mieści się wojskowy instytut językowy. Uczą się tu żołnierze z ponad 100 państw świata! Są między innymi lotnicy z Kuwejtu, Turcji, Wietnamu, Japonii, Niemiec, Gruzji i Emiratów Arabskich. W instytucie uczy się poza mną także trzech Polaków. Ciekawe jest to, że studentami są żołnierze reprezentujący różne rodzaje sił zbrojnych i różne specjalności wojskowe. Są na przykład kontrolerzy ruchu lotniczego, lotnicy z marynarki wojennej, oficerowie sztabowi, technicy pokładowi, technicy załadunku, tzw. loadmasterzy, a nawet meteorolodzy. Po trzymiesięcznym kursie, każdy z nas trafi do innej jednostki. Ja pojadę do bazy eksploatującej transportowce C-130.

Czego uczysz się w Lackland?

Program nauczania rozpisany jest na trzy miesiące. Cieszę się, że moja uczelnia, Lotnicza Akademia Wojskowa, dała mi dobre przygotowanie, bo teraz jest mi tu łatwiej. Największą trudnością jest to, by dość skomplikowaną wiedzę lotniczą przełożyć na język angielski.

Przedmioty są różne: budowa statku powietrznego, procedury związane z planowaniem lotu, nawigacja, komunikacja, frazeologia lotnicza i kilka innych. Każdy z przedmiotów kończy się egzaminem. Ci, którzy zaliczą testy, otrzymają dyplom ukończenia kursu. A taki dokument jest potrzebny na kolejnym poziomie nauki. W moim przypadku będzie przepustką do bazy w Little Rock w stanie Arkansas. Tam właśnie jest jednostka wyposażona w samoloty C-130. Mam się tam zameldować 20 lipca.

Wiesz, co Cię tam czeka?

Podpytywałem kolegów z Powidza, którzy wcześniej się tam uczyli, jak wygląda szkolenie. Na początku czeka mnie wiele godzin zajęć teoretycznych, dotyczących na przykład budowy i zasad eksploatacji Herculesów. Dopiero na kolejnym etapie rozpocznie się szkolenie praktyczne. Najpierw złapię za stery C-130 w kabinie symulatora. Tam będę poznawać rozmieszczenie przyrządów, uczyć się pilotażu, podstawowych manewrów, ćwiczyć start i lądowanie. Poznam także zasady postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych. Po szkoleniu na symulatorze i zdaniu egzaminów teoretycznych zacznie się szkolenie w powietrzu.

To kiedy odbędzie się ten pierwszy lot?

Niestety, najwcześniej jesienią tego roku, a szkolenie w powietrzu potrwa około dwóch miesięcy. Przyznam, że jest to trochę frustrujące: niedawno skończyłem studia i znowu wróciłem do szkolnej ławki. Mam świadomość, że rozstałem się z lataniem na dobre pół roku. Taka jest jednak kolej rzeczy, muszę szlifować język angielski i dobrze poznać amerykański system szkolenia lotniczego. To na pewno pomoże mi w służbie kiedy już wrócę do Polski, czyli najwcześniej wiosną 2020 roku.

Czy masz jakieś obawy przed praktycznym szkoleniem?

Nie. Dostałem niesamowitą szansę i wiem, że nie mogę jej zmarnować. Nie mogę się już doczekać latania! Odliczam dni do swojego pierwszego startu Herculesem.

Ppor. pil. Karol Lewandowski jest absolwentem Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, ma 25 lat. Służy w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. W powietrzu spędził ok. 320 godzin, pilotując samoloty: C-152, DA-20, DA-42, Z-143, M-28 B, M-28 B/PT.

W Stanach Zjednoczonych szkoli się na drugiego pilota samolotu C-130 Hercules. Czytelnikom „Polski Zbrojnej” dał się poznać jako miłośnik górskich wypraw. Razem z kolegami ze studenckiego klubu Husar zdobył Kazbek i Mont Blanc.

Rozmawiała Magdalena Kowalska-Sendek
Źródło informacji: Polska-zbrojna.pl

Czytany 883 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 30 czerwiec 2019 15:16

Artykuły powiązane

 • Kolejni absolwenci pilotażu otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia OKL Politechniki Rzeszowskiej.

  Pod koniec ubiegłego tygodnia, odbyła się uroczysta Inauguracja 69. Roku Akademickiego 2019/2020. Ważnym elementem uroczystości było wręczenie certyfikatów ukończenia szkolenia studentom pilotażu - absolwentom Politechniki Rzeszowskiej, którzy zawód pilota zdobywali w Ośrodku Kształcenia Lotniczego w Jasionce.

 • Flota Bell Boeing V-22 Osprey przekroczyła 500 000 godzin lotów.

  Ponad 375 latających egzemplarzy Ospreys osiągnęło taki nalot, a w tym maszyny amerykańskich sił powietrznych CV-22 i amerykańskiego korpusu piechoty morskiej MV-22.

 • Na zapowiedź o zniesieniu wiz do USA, liczba wyszukiwań lotów wzrosła o 319%.

  W miniony piątek Stany Zjednoczone oficjalnie zaprosiły Polskę do programu ruchu bezwizowego. Jak pokazują najnowsze dane wyszukiwarki KAYAK.pl, w pierwszych dniach po zapowiedzi zniesienia wiz, Polacy szukali lotów do Stanów Zjednoczonych ponad 3 razy częściej (319%) niż weekend wcześniej.

 • Od wakacji 2020 LOT uruchomi połączenie do San Francisco.

  Już 5 sierpnia 2020 r. LOT zainauguruje bezpośrednie połączenie z Warszawy do San Francisco. Będzie to 9. trasa polskiego przewoźnika łącząca Polskę ze Stanami Zjednoczonymi. Loty do największej metropolii w Północnej Kalifornii będą realizowane cztery razy w tygodniu nowoczesnymi Boeingami 787 Dreamliner.

 • Zabytkowy B-17 rozbił się na lotnisku Bradley w USA. Nie jest znana liczba ofiar.

  Trwa akcja ratunkowa po katastrofie, która miała miejsce w środę rano na międzynarodowym lotnisku Bradley w Connecticut. W wyniku katastrofy na lotnisku wybuchł pożar.

 • KLM poleci do Austin w USA. Nowa bezpośrednia trasa z Amsterdamu.

  Wkrótce oferta lotów KLM wzbogaci się o kolejne miasto w Ameryce Północnej. Od maja przyszłego roku (a dokładnie od 04.05.2020) holenderskimi liniami będzie można polecieć przez Amsterdam bezpośrednim rejsem do Austin w stanie Teksas. Austin to już 19 kierunek KLM w USA. Loty będą odbywały się trzy razy w tygodniu samolotem Airbus A330-300, z 292 miejscami na pokładzie. Nowa trasa KLM rozszerza transatlantycką siatkę Air France-KLM i wzbogaca wspólną ofertę joint venture z liniami Delta. W celu uruchomienia nowego kierunku, KLM będzie wprowadzał zmiany w swojej siatce międzykontynentalnej.

 • NaviCamp 2019 – kolejna edycja praktycznego szkolenia dla policyjnych „poszukiwaczy” i „droniarzy”.

  W trzecim tygodniu września, w niewielkiej miejscowości Ptaki k. Nowogrodu położonej nad rzeką Pisą na Podlasiu, przy mało sprzyjającej aurze, policjanci z kolejnych, wybranych garnizonów policyjnych z kraju podnosili swoje kompetencje w obszarze planistyki działań poszukiwawczych i dowodzenia.

 • Procedura zakupu myśliwców F-35 wkracza w ostateczną fazę.

  Amerykański Kongres zgodził się na sprzedaż Polsce 32 – czyli dwóch eskadr – wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35A Lightning II. Ustalona przez Departament Stanu maksymalna cena to 6,5 mld dol. – Będziemy twardo negocjować, aby osiągnąć jak najkorzystniejszą cenę – zapowiada minister Mariusz Błaszczak.

 • Pierwsi żołnierze WOT-u ukończyli kurs dla operatorów bezzałogowych statków powietrznych FlyEye.

  Za nimi szkolenie teoretyczne w Lotniczej Akademii Wojskowej i kurs praktyczny. Pierwsi żołnierze wojsk obrony terytorialnej mają już za sobą egzamin, który pozwala im na samodzielne wykonywanie lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi. BSP FlyEye będą używać m.in. w sytuacjach kryzysowych i akcjach poszukiwania.

 • Ośrodek Kształcenia Lotniczego sprzeda Liberty XL-2. Samoloty nie nadają się do szkolenia.

  Samolot szkoleniowy Liberty XL-2 to jeden z 4 typów samolotów, jakie są obecnie użytkowane w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Władze uczelni zdecydowały się na sprzedaż 4 sztuk tych maszyn - ich konstrukcja nie nadaje się do podstawowego szkolenia studentów pilotażu, a powodem decyzji o sprzedaży floty są wymogi bezpieczeństwa. Wspomniane samoloty są maszynami przeznaczonymi do szkolenia już doświadczonych pilotów.

 • USA przekaże polskiej armii pięć używanych Herculesów.

  Są nowsze niż te używane obecnie, a więc wzmocnią zdolności bojowe Wojska Polskiego. Kongres amerykański zgodził się już, by Herculesy C-130H trafiły do naszego kraju – mówił podczas MSPO minister Mariusz Błaszczak. Dziś Polska złożyła dokumenty w sprawie pozyskania z USA używanych maszyn Hercules C-130H. Otrzymamy je za darmo w ramach programu Excess Defense Articles (EDA). 

 • Siły Powietrzne USA wybrały Boeinga jako wykonawcę nowych skrzydeł do A-10 Thunderbolt II.

  Boeing będzie miał swój udział w ulepszeniu samolotów A-10 Thunderbolt II w ramach umowy dla amerykańskich sił powietrznych (USAF), przy maksymalnej wartości kontraktu wynoszącym 999 milionów dolarów.

 • Zakończyło się polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze oraz spadochronowo-desantowe Aviation Detachment 19-3.

  Szkolenie rozpoczęło się 8 lipca br. i było drugą w tym roku rotacją Amerykanów w Powidzu w ramach szkolenia Aviation Detachment. Głównym celem polsko-amerykańskich ćwiczeń było dopracowanie i ujednolicenie obowiązujących procedur, podnoszenie kwalifikacji oraz zdobywanie i wymiana doświadczeń.

 • Ryanair uruchamia program szkolenia pilotów w Europie Środkowej.

  17 lipca Ryanair ogłosił partnerstwo z polskim ośrodkiem szkolenia pilotów Bartolini Air pod nazwą Ryanair/Bartolini Air Mentored Pilot Training Programme. Dzięki współpracy irlandzki przewoźnik lotniczy powiększy swoją kadrę o wykwalifikowanych pilotów zawodowych, którzy będą wspierać jego dalszy rozwój w całej Europie.

 • Dwa samoloty AT-3 dla Politechniki Śląskiej
  Działalność Politechniki Śląskiej w branży lotniczej nabiera tempa. W czwartek, 11 lipca na lotnisku w Gliwicach odbył się uroczysty odbiór dwóch samolotów. Wydarzeniu towarzyszyła robocza odprawa studentów – przyszłych lotników, poprowadzona przez rektora prof. Arkadiusza Mężyka.
 • PWSZ w Chełmie jako pierwsza uczelnia w kraju będzie kształciła dyspozytorów lotniczych.

  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie rusza z kolejną specjalizacją lotniczą. Od października tego roku studenci będą mogli bezpłatnie zdobyć wykształcenie uprawniające do uzyskania licencji dyspozytora lotniczego. Część praktyczna będzie odbywała się pod patronatem Polskich Linii Lotniczych LOT.

 • Polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze oraz spadochronowo-desantowe w ramach rotacji Aviation Detachment.

  Ruszyło kolejne polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze oraz spadochronowo-desantowe w ramach rotacji Aviation Detachment. Przez 2 tygodnie (od 9 do 24 lipca) ponad 100 żołnierzy z 37. eskadry lotniczej w Ramstein (37th Airlift Squadron, Ramstein Air Base) ćwiczyć będzie z polskimi żołnierzami z 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego, 6. Brygady Powietrznodesantowej i 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

 • Pasażerowie Emirates lecący do USA wkrótce zyskają dostęp do Wi-Fi, telefonii komórkowej i usługi Live TV nad biegunem północnym.

  Pasażerowie Emirates podróżujący do USA wkrótce zyskają dostęp do Wi-Fi, telefonii komórkowej i usługi Live TV na pokładzie, nawet podczas lotu na wysokości 12 km nad biegunem północnym i kołem podbiegunowym.

 • Trzy godziny na opracowanie misji i… do akcji! – polscy piloci F-16 opowiadają o udziale w szkoleniu TLC w Hiszpanii.

  Szkolenie Tactical Leadership Programme zmienia nawet najbardziej doświadczonych pilotów. Niedawno w tym trudnym kursie wzięło udział czterech polskich pilotów F-16. Przez trzy tygodnie zrealizowali 40 misji i spędzili w powietrzu łącznie kilkadziesiąt godzin. O tym, jak wygląda szkolenie TLP w Hiszpanii, przeczytacie w lipcowym numerze „Polski Zbrojnej”.

 • PWSZ w Chełmie będzie szkoliła dyspozytorów lotniczych.

  28 czerwca br.  w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego w Warszawie JM Rektor prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil oraz  Dyr. Centrum Lotniczego PWSZ w Chełmie Łukasz Puzio odebrali z rąk Wiceprezesa ds. Standardów Lotniczych ULC Michała Witkowskiego oraz Dyrektora Departamentu Personelu Lotniczego Wiktora Rosińskiego Certyfikat, uprawniający Ośrodek Kształcenia Lotniczego CTO Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie do prowadzenia działalności szkoleniowej w lotnictwie cywilnym w zakresie szkolenia teoretycznego i praktycznego do uzyskania licencji dyspozytora lotniczego FDL.

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...

Najczęściej czytane

Sie 26, 2019
Dowódca, w stopniu Majora, Francisco (Paco) Marín Núñez, pilot ...
Sie 22, 2019
Do dialogu technicznego w sprawie średnich samolotów transportowych ...
Sie 21, 2019
14 września w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbędzie się Piknik ...
Sie 19, 2019
Od dziś piloci F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego pełnią dyżur ...
Sie 18, 2019
Poważny wypadek samolotu pasażerskiego pod Moskwą, czy raczej „cud w ...
Lip 22, 2019
Z lecącego na wysokości 4000 metrów samolotu transportowego C-17 ...
Lip 18, 2019
17 lipca Ryanair ogłosił partnerstwo z polskim ośrodkiem szkolenia ...
Lip 15, 2019
Sam jest niewidoczny dla radarów, a jego sensory pozwalają pilotowi ...
Lip 11, 2019
Do końca wakacji Aeroklub Polski czeka od Was na zdjęcia samolotu ...
Lip 11, 2019
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zapowiedziało, że w połowie lipca ...
Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 21 Października 2019    |    Wydarzyło się: 1961 – Dokonano oblotu francuskiego samolotu rozpoznawczo-patrolowego Breguet Atlantic. 1978 – Pilotujący awionetkę 20-letni Australijczyk Frederick Valentich zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach nad Cieśniną Bassa. Wcześniej informował wieżę kontroli lotów w Melbourne o ścigającym go UFO. 1989 – 127 osób zginęło, a 19 zostało rannych w katastrofie honduraskiego Boeinga 727 w Hondurasie. 2001 – Rozpoczęła się misja statku Sojuz TM-33 na Międzynarodową Stację Kosmiczną południowoafrykańskim turystą kosmicznym Markiem Shuttleworthem na pokładzie. 1962 – Amerykańska sonda Ranger 5 przeleciała 725 km nad powierzchnią Księżyca i weszła na orbitę okołosłoneczną. 1966 - Urodził się Douglas Hurley, amerykański pilot wojskowy, astronauta.

Lotnicza książka

Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top