sobota, 13 lipiec 2019 15:16

Czarna Jaskółka – Wspomnienie Ludwika Idzikowskiego.

Napisane przez Muzeum Sił Powietrznych
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Tomik poezji pt. „Czarna Jaskółka” autorstwa Julii Agnety Smoleńskiej poświęcony Ludwikowi Idzikowskiemu, z kolekcji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Tomik poezji pt. „Czarna Jaskółka” autorstwa Julii Agnety Smoleńskiej poświęcony Ludwikowi Idzikowskiemu, z kolekcji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Dokładnie 90 lat temu, 13 lipca 1929 roku załoga w składzie mjr pil. Ludwik Idzikowski oraz mjr obs. Kazimierz Kubala wystartowała do transatlantyckiego lotu na pokładzie samolotu Amiot 123 o nazwie własnej „Marszałek Piłsudski”. Ich druga próba dokonania pierwszego w historii Polski przelotu nad Atlantykiem skończyła się jednak tragicznie. Na skutek defektu silnika lotnicy zostali zmuszeni do awaryjnego lądowania na portugalskiej wyspie Graciosa. W wyniku lądowania, a w zasadzie późniejszych wydarzeń śmierć poniósł mjr pil. Ludwik Idzikowski.

Ludwik Idzikowski urodził się 24 sierpnia 1891 roku w Warszawie. Uczęszczał do Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców, a maturę uzyskał w 1912 r., w Gimnazjum wojskowym Korpusu Kadetów im. Aleksandra Suworowa w Rosji. Następnie podjął studia na Wydziale Górniczym Politechniki w Liège w Belgii i studiował tam do wybuchu I wojny światowej.

W lipcu 1915 został powołany do armii rosyjskiej w której skierowano go do Oddziału Lotniczego przy 2. Armii Czynnej. Na początku 1916 roku został wysłany do Szkoły Lotniczej w Sewastopolu gdzie po półrocznym szkoleniu został pilotem wojskowym. Trafił na front otrzymując przydział do 16. Korpusu Armii Czynnej uzyskując wkrótce nominację do stopnia chorążego. Już wtedy dały o sobie znać jego lotnicze umiejętności. W wyniku swoich działań w powietrzu został odznaczony Orderem Św. Stanisława z Mieczami oraz Krzyżem Św. Jerzego IV i III stopnia. W trakcie walk został mianowany podporucznikiem, zaś po wybuchu rewolucji październikowej powrócił do Warszawy i 1 listopada 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego.

Jako pilot 9 listopada 1918 roku został skierowany do Lwowa gdzie rozpoczął loty bojowe. W grudniu na krótko wrócił do Warszawy. Tutaj jako jeden z 35 lotników w dniu 16 grudnia 1918 roku na Polu Mokotowskim w Warszawie złożył pierwszą w historii Polski przysięgę na wierność Rzeczypospolitej.  Po powrocie do Lwowa był pilotem 7. Eskadry Lotniczej (później Myśliwskiej), a następnie w 6. Eskadry Wywiadowczej biorąc znaczący udział w walkach o Lwów oraz Kresy Wschodnie. Idzikowski w trakcie walk dał się poznać jako szczególnie dobry pilot o czym świadczyły liczne pochwały kolegów i przełożonych. W dniu 1 września 1920 roku Idzikowski otrzymał awans na stopień porucznika oraz został skierowany do III Ruchomego Parku Lotniczego, a następnie do 14. Eskadry Niszczycielskiej (Lotniczej).

W listopadzie 1921 roku Idzikowski rozpoczął służbę w Wyższej Szkole Pilotów w Grudziądzu gdzie objął obowiązki instruktora pilotażu. Pełnił tam funkcję zastępcy dowódcy 1. eskadry szkolnej, a następnie zastępcy szefa pilotażu stale dowodząc 1. es. W dniu 13 czerwca 1922 otrzymał awans na stopień kapitana. W listopadzie 1923 roku został skierowany do służby w Departamencie IV Żeglugi Powietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowych.  Następnie służył w 1. Pułku Lotniczym w Warszawie. Od listopada 1923 roku dowodził 3. Eskadrą Wywiadowczą. W sierpniu 1925 roku objął zaś dowodzenie 11. Eskadry Liniowej, a następnie I Dyonu Lotniczego. Funkcje te pełnił do kwietnia 1926 roku kiedy to został członkiem Polskiej Misji Wojskowej Zakupów we Francji pełniąc funkcję oblatywacza zakupionych tam przez Polskę samolotów.

Jeżeli zainteresowała Was ta historia, całość możecie przeczytać na stronie Muzeum Sił Powietrznych.

Czytany 291 razy

Artykuły powiązane

 • Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303.

  115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, twórca i pierwszy dowódca legendarnego myśliwskiego Dywizjonu 303, który wsławił się podczas bitwy o Anglię.

 • Zmarł ojciec założyciel i wizjoner Airbusa, Roger Béteille.

  Roger Béteille, który nie tylko stworzył pierwszy samolot komercyjny Airbusa - A300B - ale także Airbus Industrie, zmarł 14 czerwca w wieku 97 lat.

 • Lot ku wolności. An-2 Wiedeńczyk na lotnisku Czyżyny.

  Już w najbliższy piątek 14 czerwca br. historyczny AN-2, zwany Wiedeńczykiem wykona pierwszy po prawie 40 latach lot do Wiednia. Na pokładzie samolotu znajdzie się załoga, która 1 kwietnia 1982 r. podjęła desperacki krok ucieczki za „żelazną kurtynę”.To niezwykłe wydarzenie związane jest z udziałem płatowca w międzynarodowych pokazach lotniczych na lotnisku Voslau w Austrii. Organizatorzy wiedeńskiego pokazu zaplanowali rekonstrukcję zdarzeń „tamtego” lotu AN-tka.

 • Muzeum Sił Powietrznych wspomina płk. pil. Piotra Abakanowicza.

  Czerwiec to czas pamięci. Wspominamy przy tej okazji wiele ważnych rocznic. W dniu 21 czerwca przypadnie 129 rocznica urodzin Piotra Abakanowicza jednego z prekursorów polskiego lotnictwa wojskowego. Dnia 1 czerwca minęła zaś 71 rocznica jego tragicznej śmierci w więzieniu we Wronkach w 1948 roku.

 • Pierwszy lot operacyjny rządowego samolotu B737-800 "Piłsudski".
  20 maja samolot B737-800 "Piłsudski" wykonał pierwszy lot operacyjny z oficjalną delegacją. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z delegacją udał się z trzydniową wizytą do Gruzji na zaproszenie przewodniczącego parlamentu Gruzji Iraklego Kobakhidze. Pierwszy raz oficjalną delegację zabrał na swój pokład Boeing 737 Józef Piłsudski.
 • Wernisaż: Historia Polskiego Lotnictwa Wojskowego w Muzeum Sił Powietrznych.

  Muzeum Sił Powietrznych z Okazji 100 Lecia Lotnictwa Wojskowego Polski zaprasza uroczyste otwarcie wystawy „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”. Wystawa stała przedstawia historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł, aż po czasy współczesne. Nowa aranżacja została wykonana z okazji jubileuszu Stulecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Powstała dzięki pracy koncepcyjnej wszystkich pracowników Muzeum Sił Powietrznych, przy nieocenionym wsparciu placówek muzealnych, kolekcjonerów i historyków lotnictwa, a przede wszystkim żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego.

 • Samolot Boeing 737 „Józef Piłsudski” dziś wylądował na Okęciu.
  Szef MON uczestniczył 15 listopada 2017 roku w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w przyjęciu samolotu Boeing B737-800 - pierwszego z trzech zakupionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej ‘średnich’ samolotów do transportu najważniejszych osób państwie.
 • Hełmofonowa kolekcja. Raj dla wielbicieli lotnictwa wojskowego.

  To chyba jedna z najbardziej osobliwych kolekcji lotniczych w Polsce. Jeżeli nie największa to na pewno spektakularna, ze względu na eksponaty i dodatkowo to, że prowadzi ją prywatna osoba.

 • O samolocie Mitsubishi A6M Zero w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

  W najbliższą niedzielę 12 marca 2017 o godzinie 12.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie spotkanie i pogadanka o samolocie Mitsubishi A6M Zero.

 • Spotkania przy samolocie w MLP - Grumman F4F Wildcat.

  W Niedziela 5 marca o godzinie 12.00 w Muzuem Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się spotkanie i pogadanka o samolocie Grumman F4F Wildcat.

 • Lotnicze małżeństwo - spotkanie z Małgorzatą i Marianem Nowotnikami.

  7 marca 2017 roku o godz. 17:30 w Bibliotece Publicznej Gminy Nadarzyn odbędzie się autorskie spotkanie z lotniczym małżeństwem.

 • Elrey Borge Jeppesen to historia lotnictwa. Dziś mija 110 rocznica jego urodzin.

  28 stycznia 2017, mija dokładnie 110 lat od chwili narodzin pana Elrey Borge Jeppesena, twórcy publikacji Jeppesen Airway Manual (która należy obecnie do firmy Boeing).

 • Rok 2017 będzie obfitował w ważne rocznice związane z lotnictwem.

  Charles Lindbergh, Amelia Earthart, Alexander Fedotov André-Jacques Garnerin – co łączy te nazwiska? Otóż – pasja do lotnictwa i ich pionierskie otwieranie nieba.Dzięki ich awangardowej i epokowej działalności, fani lotnictwa w 2017 roku będą celebrować kilka ważnych dat.

Redakcja poleca

Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 17, 2019
"Galerię fotografii Iskier z całej Polski zaczynam od jedynego w ...
Kwi 12, 2019
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaprasza do wspólnego ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...
Lut 07, 2019
JAK samolot można odbudować? ... Odpowiedź jest prosta: trzeba się ...
Lut 11, 2019
Drogowy transport pasażerskich samolotów zawsze zwraca uwagę. W ...

Najczęściej czytane

Lip 22, 2019
Z lecącego na wysokości 4000 metrów samolotu transportowego C-17 ...
Lip 18, 2019
17 lipca Ryanair ogłosił partnerstwo z polskim ośrodkiem szkolenia ...
Lip 15, 2019
Sam jest niewidoczny dla radarów, a jego sensory pozwalają pilotowi ...
Lip 11, 2019
Do końca wakacji Aeroklub Polski czeka od Was na zdjęcia samolotu ...
Lip 11, 2019
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zapowiedziało, że w połowie lipca ...
Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...
Kwi 24, 2019
24 kwietnia Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów ...
Kwi 20, 2019
Itaka - największe w Polsce biuro podróży - będzie najprawdopodobniej ...
Kwi 24, 2019
Jest już gotowy harmonogram pokazów radomskich Orlików na cały 2019 ...
Kwi 18, 2019
Najpóźniej jesienią przyszłego roku w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego ...
Mar 04, 2019
Jak podają największe polskie media min. RMF24.pl w rejonie ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 21 Sierpnia 2019    |    Wydarzyło się: 1944 - Dokonano oblotu amerykańskiego myśliwca Grumman F8F Bearcat. 1965 - Rozpoczął się załogowy lot kosmiczny Gemini 5 (Gordon Cooper i Charles Conrad). 1974 – Dokonano oblotu brytyjskiego myśliwca BAE Hawk. 1994 - W paśmie gór Atlas w okolicach Agadiru w katastrofie samolotu ATR 42 linii Royal Air Maroc zginęły 44 osoby. 1995 – W katastrofie samolotu pasażerskiego Embraer 120 "Brasilia" pod Carrollton w stanie Georgia zginęło 9 osób, a 20 zostało rannych. 1942 - Zmarł Harry King Goode, brytyjski pilot myśliwski (ur. 1892). 1993 – NASA straciła kontakt z sondą kosmiczną Mars Observer.

Lotnicza książka

Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...
Mar 01, 2018
Kilka miesięcy temu nakładem poznańskiego wydawnictwa DYGRESJE ...

Nasze Video

Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 19, 2017
Pod koniec kwietnia dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top