wtorek, 06 sierpień 2019 17:48

I-014 „Kermit” – Bezzałogowy samolot własnego projektu. Część szósta.

Napisane przez Michał Imiołek
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
I-014 „Kermit” – Bezzałogowy samolot własnego projektu. Część szósta. Foto: Michał Imiołek

Artykuł ten jest kontynuacją artykułów z października i listopada (minionego roku) oraz stycznia, lutego i maja (roku bieżącego) i stanowi szóstą część cyklu publikacji.

Słońce, morze, piasek czy też górskie ścieżki. Wiadomo, wakacje! Jednak nie dla wszystkich… Aromat żywicy, przeciskanej wałkiem wbrew oporom włókien, opiłki na skórze, sypkie i gryzące, niesione w powietrze impetem frezarki, czy żar promienników, dyszących czerwienią w trakcie wygrzewania elementów w formach, płynący po karku wraz z pożółkłym potem... Ot taka codzienność i świadomy wybór. To także wakacje!

Zobacz poprzednie publikacje dotyczące Kermita.

Budowa płatowca posuwa się naprzód...

Na pozór budowa toczy się powoli, jest to jednak przejaw zimnej konsekwencji. Toczy się nie tylko na samym warsztacie, czy przy „rysownicy”, toczy się wszak także na ciut szerszym polu, gdyż projekt „Kermita” doczekał się wreszcie usankcjonowania, pod jednym ze skrzydeł stosownej placówki, którą założyłem z pierwszym dniem miesiąca w rodzinnym Krakowie, nadając jej nazwę:

KUŹNICA TECHNIKI AERONAUTYCZNEJ i KOMPOZYTOWEJ

„DRACO”

 1. Tytusa Liwiusza Burattiniego

Osoby Patrona przedstawiać nie muszę, wszak wszyscy Go znamy, z prastarych przekazów o lotach modeli Latających Smoków jakie miały miejsce na królewskim dworze Władysława z Wazów. Stąd też smocza nazwa tej mojej Kuźnicy jak i smocze logo, archaizujące nieco obrazem i frazą, nowoczesne treścią wyłożoną pod nim… Na wstępie wyjaśniam (trzeźwo i spokojnie), że ta moja skromniutka placówka (właściwie „komórka” lub „inkubatorek”) nie prowadzi póki co żadnej działalności zarobkowej, lecz zajmuje się prezentacją „nieprzyziemnych poczynań” jej założyciela – za pośrednictwem powstałej w tym celu STRONY INTERNETOWEJ – stanowi też pole kontaktu przez adres E-mail. Zachęcam więc Państwa do zwiedzania komnat rzeczonej witryny, poprzez link poniżej:

https://sites.google.com/view/kuznica-draco

Teraz o „Kermicie”…

Tak jak i w poprzednich artykułach cyklu postępy w budowie obrazują zdjęcia, istotę zagadnień: stosowne rysunki. Na zdjęciach widnieją nowe elementy, jakie sporządziłem w ostatnim okresie, takie jak KOMPOZYTOWA GOLEŃ SPRĘŻYSTA PODWOZIA GŁÓWNEGO, ŁOŻE GOLENI PRZEDNIEJ oraz GŁÓWNY ZBIORNIK PALIWOWY. Widoczne są także inne (niektóre dotychczas nieprezentowane) podzespoły, omówione przeze mnie w poprzednich odcinkach, tj. PŁETWY OGONOWE oraz STATECZNIKI USTERZENIA POZIOMEGO i jego CENTROPŁAT. Moje obecne rozważania zacznę od części najcięższej (i w pracy i w masie) a więc od GOLENI SPRĘŻYSTEJ PODWOZIA GŁÓWNEGO, będącej kluczowym elementem owego zespołu. Goleń ta stanowi nie tylko podstawę dla WYCHYLNYCH WÓZKÓW DWUKOŁOWYCH (patrz rysunek), lecz i amortyzuje reakcje powstałe od ziemi, szczególnie znaczące podczas lądowania: jej kształt oraz właściwości dobrane zatem zostały w ten sposób by goleń sprężysta odznaczała się nie tylko stosowną dlań wytrzymałością, ale i ugięciem, składającym się na pełen wymagany skok amortyzacji (goleń + pneumatyki). Należy też wiedzieć, że goleń takowa podlega nie tylko obciążeniom gnącym ale i skręcaniu, zaś naprężenia wywołane tym ostatnim nie są wcale małe, zmieniają się także wespół z rozpiętością, i to nieliniowo (co wynika z kształtu goleni „Kermita”). Reasumując: poprawne obliczenie czy też wykonanie tej pozornie niezłożonej części nie jest rzeczą łatwą gdyż to ostatnie zajęło mi około dziewięciu dni wieloetapowej pracy oraz pochłonęło w sumie kilkadziesiąt metrów dwóch rodzajów odpowiednio układanych tkanin. Jest to więc element „materiałożerny”, a zatem kosztowny...

ŁOŻE GOLENI PRZEDNIEJ jest już mniej kosztowne i mniej pracochłonne. Sporządzone zostało w postaci „pudełka” z dwoma otworami, przez które docelowo przechodzić będzie goleń przednia, wykonana z duralowej rury. Wytrzymałość owej rury dobrana została przy tym tak by w przypadku nadmiernych obciążeń poziomych (wywołanych np. „ponadnormatywną” nierównością gruntu) rura ta jako pierwsza uległa ugięciu, absorbując tym samym stosowną energię, nieuszkodzone zaś pozostały pracochłonne fragmenty struktury płatowca. Należy tu jeszcze zaznaczyć, że podwozie przednie posiada dwa koła nastawne (ułożone nie w tandem jak koła podwozia głównego, ale równolegle), jest też odpowiednio amortyzowane (tym razem za sprawą stalowej sprężyny śrubowej o zadanym skoku).

Jak wiadomo z wcześniejszych artykułów dotyczących samolotu „Kermit” GŁÓWNY ZBIORNIK PALIWOWY umiejscowiony zostanie w gondoli płatowca – zagadnienia, na które szczególnie pragnąłem wyczulić moich Czytelników w tym właśnie temacie wyłożyłem w jednym z poprzednich odcinków (patrz: Część Trzecia cyklu)…

* * *

Jak już Państwo wiedzą samolocik „Kermit” jest dwusilnikowy: w dziobie kadłuba znajduje się napęd spalinowy, na jego zaś końcu napęd elektryczny. Ten ostatni spełniać będzie także inną rolę, wykorzystywaną jednak już po przyziemieniu, gdy przez zmianę kierunku obrotów zastąpi HAMULCE! Samo rozwiązanie jest dość oczywiste, i polega na tym by ciąg śmigła (poprzez zmianę kierunku obrotów elektrycznego silnika tylnego) skierować przeciwnie do kierunku ruchu całego płatowca, co dobrze wyjaśnia kolejny rysunek. Naturalnie, pisząc tu o warunkach „już po przyziemieniu”, mam na myśli taką sytuację, w której to samolot bezpiecznie toczy się po lądowisku, wszystkie koła zaś (a więc i te przednie) stykają się przy tym z podłożem: w tym też to przypadku użycie HAMULCA ŚMIGŁOWEGO jawi się jako najmniej ryzykowne…

Ale skoro o silnikach mowa, to z miejsca wyłożę inną ciekawostkę!

W jednej z części cyklu pisałem już o tym, że przedni silnik latadełka „Kermit” wychyla się w górę, co – wraz z odpowiednim wychyleniem pływającego usterzenia poziomego – zapewnia nie tylko równowagę w locie, ale znacznie zmniejsza prędkość przeciągnięcia mego samolotu. Skuteczność tego rozwiązania warunkuje jednak pewna prędkość graniczna, poniżej to której statecznik poziomy nie będzie wstanie wytworzyć odpowiedniej siły (a więc i momentu) niezbędnej do zniesienia momentu wywołanego pionową składową ciągu silnika przedniego. Sytuacja ta mogłaby mieć miejsce np. dla samolotu w wersji „odchudzonej”, tj. samolotu bez dużej gondoli oraz bez ładunku, gdyż prędkość przeciągnięcia takiego płatowca byłaby znacząco mniejsza od prędkości przeciągnięcia samolotu w wersji podstawowej, wyposażonego ponadto w kompletny ładunek, mogłaby zatem okazać się mniejsza niż prędkość graniczna… By temu zapobiec (oraz by rozszerzyć gamę zastosowań mego rozwiązania) dron I-014 „Kermit” wyposażony jest także w WYCHYLNY NAPĘD TYLNY! Zwarzywszy na układ mego samolotu rozwiązanie takie jest wręcz „wymarzone”, niemal naturalne, umożliwia także „plastyczne” wyzyskanie zalet obydwu urządzeń (np. częściowe wychylenie elektrycznego silnika tylnego wespół z pełnym wychyleniem usterzenia poziomego, ograniczające zużycie energii akumulatorów, używane zamiast pełnego wychylenia napędu tylnego…). Wypada tu jeszcze dodać, że zastosowanie usterzenia pływającego zwiększa NIEZAWODNOŚĆ samolotu „Kermit”, gdyż stery poziome w tym przypadku są niejako zdublowane, co oznacza, że nawet przy awarii części serwomechanizmów samolot zachowa sterowność podłużną (analogicznie: sterowność poprzeczną zapewniają lotki oraz klapo-lotki, które nie tylko mogą się wzajem dublować, lecz i zastępować w warunkach usterek).

kermit 06082019 2  

kermit 06082019 2  

kermit 06082019 2  

kermit 06082019 2  

kermit 06082019 2  

kermit 06082019 2  

* * *

samolot bezzałogowy I-014 „Kermit”

PODSTAWOWE DANE (dotyczą wersji z największą gondolą):

-rozpiętość: 5 [m];

-powierzchnia nośna: 2,5 [m²];

-masa całkowita: 90 [kg];

-masa płatna (udźwig): 30 [kg].

SZACOWANE OSIĄGI (wg projektu wstępnego, dla płatowca jw.):

-prędkość maksymalna: 156 [km/h];

-prędkość minimalna (bez mechanizacji): 67 [km/h];

-prędkość wznoszenia: 6,3 [m/s];

-czas lotu: 5 h.

* * *

OSOBY ZAINTERESOWANE WSPARCIEM KONSTRUKTORA W SAMOTNEJ BUDOWIE SAMOLOTU BEZZAŁOGOWEGO I-014 „KERMIT” PROSZONE SĄ O DOKONYWANIE WPŁAT NA PORTALU CROWDFUNDINGOWYM Zrzutka.pl, POD LINKIEM:

https://zrzutka.pl/samolot-bezzalogowy-i-014-kermit-zbiorka-na-dokonczenie-samotnej-budowy

ISTNIEJE TEŻ MOŻLIWOŚĆ NABYCIA KSIĄŻKI-CEGIEŁKI NA PORTALU AUKCYJNYM Allegro. LINK DO AUKCJI PONIŻEJ:

https://allegro.pl/projektowanie-samolotow-ksiazka-cegielka-i7657241043.html

c.d.n.

Materiał i zdjęcia: Michał Imiołek

Czytany 626 razy

Artykuły powiązane

 • Miedziowy gigant rozpoczął w jednej z kopalni próby wykorzystania drona do akcji ratowniczych.

  Dron testowany w KGHM Polska Miedź S.A. jest rozwiązaniem unikatowym w skali świata. Do tej pory podobne urządzenia nie były jeszcze stosowane w ratownictwie podziemnym.

 • System Pansa UTM osiągnął w 2019 roku poziom dojrzałości wymagany przez UE w 2021 roku.

  Dzięki determinacji i zaangażowaniu wielu instytucji, firm oraz osób udało się z sukcesem przetestować w Polsce na poligonie demonstracyjnym podczas konkursu Droniada 2019 najważniejsze, nakreślone przez Komisję Europejską oraz dokument U-space Blueprint funkcjonalności oraz usługi U-space dotyczące zarządzania ruchem bezzałogowych statków powietrznych.

 • Dwóch ekologów z dronami aresztowanych w pobliżu Heathrow.
  Dwóch mężczyzn zostało dziś rano aresztowanych na Heathrow po tym, jak pojawili się w pobliżu płyty lotniska z dronami. Władze portu lotniczego spodziewają się dziś utrudnień w związku z zapowiedziami ekologów o blokadzie lotniska.
 • RTB House wspiera młode talenty, sponsorując drużynę RTB Warsaw MIMotaurs w międzynarodowych wyścigach autonomicznych dronów .

  RTB House, globalna spółka dostarczająca innowacyjne rozwiązania marketingowe dla największych marek z całego świata, sponsoruje polską drużynę programistów rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji z Uniwersytetu Warszawskiego. Zespół RTB Warsaw MIMotaurs startuje w międzynarodowych wyścigach autonomicznych dronów, które odbywają się w Stanach Zjednoczonych. RTB Warsaw MIMotaurs to jeden z dziewięciu finalistów wyłonionych z 400 zespołów składających się ze specjalistów w dziedzinie technologii i inżynierii z całego świata.

 • Bezzałogowiec PHASA-35 efektem współpracy BAE Systems z Prismatic.

  BAE Systems zawarło porozumienie o przejęciu Prismatic Ltd, brytyjskiej firmy z segmentu MŚP, w czasie trwającej z nią współpracy nad rozwojem technologii bezzałogowców. Ruch ten jest częścią strategii BAE Systems ukierunkowanej na opracowywanie przełomowych technologii, która uwzględnia zakup firm uzupełniających istniejące możliwości i dających szansę na przyspieszenie rozwoju technologii w kluczowych obszarach.

 • Projekt ERA w fazie demonstracji na terenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce.

  W ostatnim tygodniu sierpnia na terenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce prowadzone były próby w ramach projektu Enhanced RPAS Automation (ERA). Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie samolotom bezzałogowym poruszania się w niesegregowanej europejskiej przestrzeni powietrznej.

 • Drony przyszłością gospodarki. Mamy wszystko, aby być w światowej czołówce.

  Prawo, technologie i przyjazne warunki dla projektów demonstracyjnych stwarzają nowe możliwości wykorzystania dronów. Samorządy, przedsiębiorstwa i instytucje chętnie przyswajają nowe rozwiązania i współpracują przy tworzeniu standardów, które są potrzebne do bezpiecznego korzystania z technologii bezzałogowych.

 • Bezzałogowy statek powietrzny nowej generacji z Politechniki Lubelskiej.

  Trzy lata potrwają prace nad projektem bezzałogowego statku powietrznego nowej generacji, który łączyć ma w sobie cechy wiatrakowców i wielowirnikowców - poinformowali we wtorek naukowcy z Politechniki Lubelskiej.

 • Jest oficjalny program festynu lotniczego 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca.

  Festyn lotniczy w 12, Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych odbędzie się 31 sierpnia 2019 r. godz. 9.00 - 17.00. Miejsce wydarzenia to oczywiście sama baza bezzałogowców w Mirosławcu.

 • „Kermit” i dwie „Pchełki” albo jeszcze jeden głos w sprawie mikrosamolotu.

  Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do pracy, z wyjątkiem jednego, śpiącego gieroja… Gieroj się nie spieszy, bo wie że nie musi. Wyskakuje z łóżka, w chwili gdy sąsiedzi jadą już pociągiem albo stoją w korkach, sapiąc i złorzecząc. Gieroj jest spokojny, pałaszuje grzanki i popija kawę, kontemplując ciszę wymarłej dzielnicy, wylepionej srebrem bezchmurnego świtu.

 • Inspektorat Uzbrojenia szuka firm mających laserową broń antydronową.

  Ma być zdolna do śledzenia dronów, odporna na zakłócenia i skuteczna w zwalczaniu bezzałogowców. Takie wymagania – w ogromnym skrócie – ma spełniać system broni laserowej o kryptonimie Laser, które chce mieć na wyposażeniu polskie wojsko. Inspektorat Uzbrojenia MON czeka do końca lipca na zgłoszenia firm, które mają w ofercie takie rozwiązania.

 • UPS będzie realizować dostawy przesyłek kurierskich przy pomocy dronów.

  Firma UPS ogłosiła dzisiaj, że złożyła wniosek do Federalnej Administracji Lotnictwa Stanów Zjednoczonych (FAA) o umożliwienie wykonywania lotów komercyjnych dronami w sieci UPS®, zgodnie z zapisami Części 135 certyfikatu FAA. UPS utworzył spółkę UPS Flight Forward Inc. dedykowaną dostawom za pomocą dronów.

 • Studenci z krakowskiej AGH zaprezentowali samolot solarny.

  10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego zbudowanego przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej. Bezzałogowa konstrukcja zasilana wyłącznie energią słoneczną została zaprezentowana na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. To pierwszy tego typu studencki projekt w Polsce.

 • Szanse i zagrożenia technologii bezzałogowych statków powietrznych.

  Ministerstwo Infrastruktury gościło 5 lipca 2019 r. ekspertów zaangażowanych w rozwój branży Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP). Celem spotkania było omówienie kolejnego etapu realizacji programu Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD), związanego z wypracowywaniem standardów prawno-organizacyjnych dla bezpiecznego użytkowania dronów w przestrzeni publicznej.

 • Sposób na przemyt i nielegalny transport. Jastrząb gotowy do ochrony terenów przygranicznych.

  Gwałtownie wzrasta zagrożenie związane z nieuprawnionym użyciem bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Dotyczy już nie tylko obiektów strategicznych czy infrastruktury krytycznej, ale też – coraz częściej – linii granicznej i przejść granicznych.

 • Wytyczne dotyczące oględzin bezzałogowego statku powietrznego.

  Komunikat ULC: Z uwagi na niezbędny wymóg uzyskania zgody Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego na wykonywanie lotów BVLOS odbywających się poza wydzieloną do tego typu lotów strefą, pragniemy zwrócić Państwa uwagę na proces oględzin bezzałogowego statku powietrznego.

 • USA/ Prezydent Duda obejrzy testy polsko-amerykańskiego systemu do współpracy dronów.

  Technologie, które umożliwią dronom wykrywanie się nawzajem, komunikację i unikanie kolizji - i to w dodatku w środku miasta - testują inżynierzy z USA przy udziale Polaków.

 • Konflikty w Afganistanie, Syrii czy na Ukrainie pokazały, jak bardzo drony są wojsku przydatne. Ich rola wciąż będzie rosnąć.

  W Stanach Zjednoczonych, które mają najwięcej na świecie bezzałogowych systemów powietrznych, mówi się, że ostatni pilot myśliwca już się urodził. Czy to oznacza, że za jakiś czas bojowe lotnictwo załogowe zostanie zastąpione maszynami zdalnie sterowanymi? Sprawa nie jest oczywista. Część ekspertów uważa, że lotnictwa załogowego nie da się całkowicie wyeliminować. Niewątpliwie jednak zakres użycia bezzałogowców ciągle rośnie.

 • Polscy inżynierowie testują technologie przyszłości umożliwiające bezzałogowe loty w warunkach miejskich.

  Inżynierowie z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa wzięli udział w wyjątkowych na skalę światową testach systemu zarządzania ruchem  pojazdów bezzałogowych (UTM – Unmanned Aircraft System Traffic Management) w obszarze zurbanizowanym, które odbyły się w mieście Reno, w stanie Nevada, USA. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa była jedyną instytucją zagraniczną zaproszoną do udziału w amerykańskich manewrach.

 • CEDD testuje pomysły na autonomiczne loty dronów.

  Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) wspólnie z młodymi programistami będą testować w Katowicach pomysły na rozwiązania w zakresie autonomicznych lotów dronów. Podczas „Droniady” instytucje tworzące Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) będą oceniać, jak zespoły biorące udział w konkursie poradziły sobie z realizacją zadań z dronami.

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...

Najczęściej czytane

Sie 26, 2019
Dowódca, w stopniu Majora, Francisco (Paco) Marín Núñez, pilot ...
Sie 22, 2019
Do dialogu technicznego w sprawie średnich samolotów transportowych ...
Sie 21, 2019
14 września w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbędzie się Piknik ...
Sie 19, 2019
Od dziś piloci F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego pełnią dyżur ...
Sie 18, 2019
Poważny wypadek samolotu pasażerskiego pod Moskwą, czy raczej „cud w ...
Lip 22, 2019
Z lecącego na wysokości 4000 metrów samolotu transportowego C-17 ...
Lip 18, 2019
17 lipca Ryanair ogłosił partnerstwo z polskim ośrodkiem szkolenia ...
Lip 15, 2019
Sam jest niewidoczny dla radarów, a jego sensory pozwalają pilotowi ...
Lip 11, 2019
Do końca wakacji Aeroklub Polski czeka od Was na zdjęcia samolotu ...
Lip 11, 2019
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zapowiedziało, że w połowie lipca ...
Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 20 Września 2019    |    Wydarzyło się: 1904 – W amerykańskim Dayton bracia Wright odbyli mierzący ponad kilometr lot na dwupłatowcu Flyer 2. 1942 - Amerykanie przeprowadzili pierwszy lot testowy przejętego w stanie nienaruszonym japońskiego myśliwca Mitsubishi A6M (tzw. Zero z Akutan). 1948 – Dokonano oblotu radzieckiego śmigłowca Mi-1. 1950 – Dokonano oblotu radzieckiego samolotu pasażersko-towarowego Ił-14. 1966 - Wystrzelono amerykańską sondę księżycową Surveyor 2. 1969 – 76 osób zginęło w południowym Wietnamie w wyniku zderzenia samolotu Douglas DC-4 z myśliwcem McDonnell Douglas F-4 Phantom II. 1970 – Radziecka sonda Łuna 16 wylądowała na Księżycu. 1993 - Zmarł Erich Hartmann, niemiecki pilot myśliwski (ur. 1922). 1926 – Zmarł Paul Turck, niemiecki pilot wojskowy, as myśliwski (ur. 1893).

Lotnicza książka

Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top