piątek, 16 sierpień 2019 17:59

Nocne pokazy lotnicze na plaży miejskiej w Gdyni już dzisiaj!

Napisane przez Aerobaltic
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nocne pokazy lotnicze na plaży miejskiej w Gdyni już dzisiaj! Źródło zdjęcia: Organizatorzy Pokazów

Jednym ze znaków rozpoznawczych LOTOS Gdynia Aerobaltic są pokazy wieczorno - nocne odbywające się nad plażą miejską. Samoloty z pirotechniką na skrzydłach wykonują akrobacje już po zachodzie słońca. Publiczność nie widzi sylwetki samolotu, a jedynie zapierające dech w piersiach efekty świetlne.

W programie 13 występów na niebie oraz pokaz audiowizualny. Publiczność będzie podziwiać polskie i zagraniczne grupy lotniczych, a także spadochroniarzy. W programie m.in.:

CAVALON

Wiatrakowiec Auto Gyro CAVALON to flagowy model niemieckiego producenta, który wyróżnia się samonośną kabiną i solidną, dopracowaną niemiecką konstrukcją. 

Sky Magic S3 WAT

Grupę tworzą prawdziwi miłośnicy skoków spadochronowych, których kilka lat temu połączyło ich doświadczenie i kreatywność. Do swojej pracy podchodzą z ogromnym zaangażowaniem, a ich pokazy to nie tylko umiejętności, skoki i kilkunastokilogramowy spadochron na plecach, ale też dodatkowe, magiczne atrakcje. W nocy zobaczymy ich z pirotechniką i specjalnie oświetlonym kombinezonem. W tym roku również można liczyć zarówno na ich dzienny pokaz na lotnisku, jak i nocny pokaz na plaży w Gdyni.

Hatz Classic + Tercel

Początki Hatza Classic to późne lata sześćdziesiąte, kiedy to powstał pierwszy projekt Hatza CB-1 wykonany przez Johna Hatza z Wisconsin. Jako cel postawił on sobie skonstruowanie dobrze zachowującego się w locie, niedrogiego dwupłata, który będzie mógł zastąpić jego starszy samolot. Dopiero trzeci projekt odnowionego CB-1 znany jest nam dzisiaj jako Hatz Classic. Dzięki wielu poprawkom wyposażony był w wygodne fotele i przestrzenne tablice przyrządów, a specjalnie zaprojektowane wiatrochrony zapewniały wysoki komfort podróży powietrznych. Zamieniono również linki na popychacze, pojawiły się aluminiowe lotki, a kształty stały się nieco zaokrąglone. Prędkość przelotowa wynosi 185 km/h co sprawia, że Hatz Classic może być śmiało porównywalny z potężniejszymi dwupłatami, jak chociażby Boeing Stearman. Kadłub Hatza wykonany jest ze stali, podczas gdy jego skrzydła są konstrukcji drewnianej pokrytej płótnem. Hatz jest w stanie wykonywać podstawowe figury akrobacyjne, w tym pętle i beczki.

W pokazie będzie uczestniczył także wiatrakowiec Tercel.

Żelazny Aerobatic Team

Grupa Akrobacyjna Żelazny to jedni z najbardziej rozpoznawalnych uczestników pokazów lotniczych w Polsce. Jeszcze kilka lat temu byli jedyną polską cywilną formacją. Ich akrobacje są wynikiem ogromnego doświadczenia pilotów i wielu godzin treningów. Ich znakiem rozpoznawczym są nie tylko czerwone samoloty, ale i niezwykła precyzja. Już od samego początku istnienia grupa latała w składzie trzech, czterech lub sześciu samolotów. Nie są to samoloty tego samego typu – wymaga to od pilotów ogromnych umiejętności i świadomości, aby wykonać wspólny pokaz, sterując maszynami o różnych osiągach. Obecny trzon zespołu stanowią Wojciech Krupa, Piotr Haberland, Paweł Antkowiak i Wojciech Muszyński, a samoloty, na których wykonują swój pokaz to Zlin 50LS, Zlin 50LX oraz Extra 330LC. 

W3 Warm Anakonda

W-3WARM Anakonda to śmigłowiec polskiej konstrukcji, powstały na bazie W-3 Sokół z zakładów PZL Świdnik S.A. Maksymalna prędkość przelotowa to 235 km/h . Prędkość wznoszenia 8,5 metra na sekundę, a jego maksymalny zasięg to 730 kilometrów. Anakonda służy w ratownictwie morskim. Jest przystosowana do awaryjnych lądowań na wodzie dzięki specjalnym nadmuchiwanym pływakom. Śmigłowce te zostały również odpowiednio zmodernizowane, a dzięki odpowiedniemu sprzętowi Anakonda jest w stanie bać udział w akcjach ratowniczych zarówno w dzień, jak i w nocy, na wodzie oraz na lądzie. W-3WARM na swoim pokładzie posiada między innymi kamerę termowizyjną, czy oświetlenie pozwalające na używanie gogli noktowizyjnych. W skład załogi Anakondy może wejść do 5 osób (dwóch pilotów, technik, lekarz oraz ratownik). W czasie jednej akcji ratunkowej załoga może zabrać na pokład do 8 rozbitków.Na plaży w Gdyni będzie okazja zobaczyć pozorowaną akcję ratunkową powadzoną przez załogę z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, która każdego dnia jest gotowa nieść pomoc.

XTREMEAIR XA-41 Artur Kielak

Artur Kielak to jeden z najpopularniejszych polskich pilotów akrobacyjnych. Pochodzi z Mińska Mazowieckiego miasta od pokoleń związanego z lotnictwem myśliwskim. Przygodę z lotnictwem rozpoczął w wieku lat szesnastu w Aeroklubie Podkarpackim, gdzie zrobił trzecią klasę pilota szybowcowego. Potem zaczął skakać ze spadochronem w Aeroklubie Warszawskim, a później były już samoloty. W szkole lotniczej w Los Angeles zrobił amerykańską licencję zawodową, latał m.in. jako pilot demonstracyjny dla fabryki Cessny, zajmował się oblotami technicznymi, lotami demonstracyjnymi dla klientów i przebazowaniami tych samolotów przez Atlantyk i po Europie. Od 2009 roku jest kapitanem Boeinga 737-800 w Ryanair.Swoją przygodę z akrobacją rozpoczął 22 czerwca 2004 roku w Aeroklubie Śląskim. Tego dnia wykonał swój pierwszy lot samolotem Zlin 526F z instruktorem katowickiego aeroklubu Adamem Labusem. W Katowicach wyszkolił się w akrobacji podstawowej, średniej i rozpocząłem akrobację wyższą. Od sierpnia 2007 roku do maja 2009 roku latał w Grupie Akrobacyjnej Żelazny. W roku 2010 zaczął latać Extrami 330 LC. Teraz zasiada za sterami XA-41 (Sbach Xtremeair 41). Sbach jest całkowicie zbudowany z kompozytów, główne z włókna węglowego. Samolot jest dolnopłatem z jednomiejscową kabiną oraz stałym podwoziem.

Extra 330 S.C. Marek Choim

Marek Choim pierwszy raz do samolotu akrobacyjnego wsiadł rok po uzyskaniu licencji pilota, czyli w 2009. Zaczynał z wyjątkowym człowiekiem Markiem Szufą od Extry 300L. Teraz lata na Extra 330SC - jednomiejscowym samolocie wyczynowym jednym z najlepszych samolotów akrobacyjnych na świecie. Pierwsze szlify latania freestyle, które sprawia mu najwięcej przyjemności zdobywał w szkole Seana D. Tuckera w Kalifornii z Benem Freelovem czy Robbiem Gibbsem z US Aerobatic Team. 

3AT3 Formation

Formacja 3AT3 powstała w 2009 roku z inicjatywy pilota Jakuba Kubickiego i Piotra Krasińskiego. W zależności od potrzeb formację tworzą 3 lub 4 samoloty Aero AT-3 produkowane w zakładach w Mielcu. Te małe i lekkie, dwuosobowe maszyny turystyczne służące do rekreacyjnego latania w rękach doświadczonych pilotów są zadziwiająco sprawnymi samolotami pokazowymi. Dzięki dużemu doświadczeniu i pomysłowości pilotów udało się stworzyć jedyny w swoim rodzaju pokaz lotniczy, dzięki któremu już od początku swojej działalności formacja zapraszana jest na wszystkie liczące się pokazy lotnicze w kraju. Chociaż samoloty AT3 nie są stworzone do latania w formacji, zespół udowadnia, że „chcieć, to móc” i wykonuje manewry w odległości zaledwie niespełna 2 metrów między samolotami.

The Flaying Dragons Team

The Flying Dragons latają na paralotniach z napędem, czyli małych statkach powietrznych z miękkim płatem nośnym (skrzydłem) i napędem plecakowym. Grupa pokazowa to dziesięciu doświadczonych pilotów potrafiących bezpiecznie latać w różnych układach choreograficznych. Paralotniarstwo to głównie sport indywidualny, ale grupa The Flying Dragons Team udowadnia, że na motoparalotniach można stworzyć unikalny zespół pokazowy. W zespole jest dwóch slalomowych Mistrzów Świata. Podczas pokazu The Flying Dragons wykonują loty w szyku, w widowiskowych formacjach, mijanki w kluczach, dynamiczne slalomy, efektowne spirale i używają rac oraz kolorowego dymu.  Thorp T-18 Johan Gustaffson

Johan Gustafsson ma 27 lat, mieszka w małej wiosce Dala-Järna w środkowej Szwecji. Cały wolny czas poświęca swej największej miłości, jaką jest latanie.Mając 15 lat zdobył licencję na szybowiec. Latanie ma w genach. Jego ojciec - Christer Gustafsson również jest pilotem. Johan Gustafsson jest pilotem sportowym. Bierze udział w zawodach w akrobacji. Lata akrobacje szybowcem i samolotem z napędem. Johan należy do elity szwedzkich pilotów w akrobacji lotniczej. Startuje od 2008 roku i jest członkiem szwedzkiej drużyny narodowej od 2010 roku.

TS-11 Iskra                                                                                                                            

Za sterami TS-11 ISKRA publiczność LOTOS Gdynia Aerobaltic zobaczy Tadeusza Zaworskiego z Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła.TS-11 ISKRA 3H to wyprodukowany w 1974 roku samolot z numerem seryjnym 1214, który  był wykorzystywany m.in. przez 38. Lotniczy Pułk Szkolny do 1975 roku. 

Aerosparx Display Team

Zespół znany także pod nazwą Sydney Charles Display Team pochodzi z Wielkiej Brytanii. Piloci latają dwoma motoszybowcami Grob G-109b, które wyróżniają się szeroką rozpiętością skrzydeł. Piloci Tim Dews oraz Simon Foster wykonają pokaz z pirotechniką oraz oświetleniem LED.

Gdynia plaża miejska 

16.08.2019 19:30 - 22:30 

17.08.2019 19:30 - 22:30 

Źródło informacji: Aerobaltic

Czytany 785 razy

Artykuły powiązane

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...

Najczęściej czytane

Paź 29, 2019
Biuro wspólnego programu F-35 i Lockheed Martin podpisały umowę o ...
Paź 25, 2019
Jak informuje brytyjska firma Reaction Engines, został przetestowany ...
Paź 28, 2019
Wraz z końcem października zaczyna obowiązywać zimowa oferta lotów, ...
Paź 26, 2019
Ciężki sprzęt od kilku tygodni pracuje na Sadkowie. Ekipa firmy Max ...
Paź 23, 2019
W poniedziałek, 21 października AN-2 wzniósł się w powietrze! Przelot ...
Paź 25, 2019
"W ciągu ostatnich miesięcy Boeing osiągnął znaczący postęp w pracach ...
Sie 26, 2019
Dowódca, w stopniu Majora, Francisco (Paco) Marín Núñez, pilot ...
Sie 22, 2019
Do dialogu technicznego w sprawie średnich samolotów transportowych ...
Sie 21, 2019
14 września w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbędzie się Piknik ...
Sie 19, 2019
Od dziś piloci F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego pełnią dyżur ...
Sie 18, 2019
Poważny wypadek samolotu pasażerskiego pod Moskwą, czy raczej „cud w ...
Lip 22, 2019
Z lecącego na wysokości 4000 metrów samolotu transportowego C-17 ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 6 Grudnia 2019    |    Wydarzyło się: 1944 – Dokonano oblotu niemieckiego myśliwca odrzutowego Heinkel He 162. 1991 - Dokonano oblotu niemieckiego samolotu pasażerskiego krótkiego zasięgu Dornier Do 328. 1997 – Rosyjski samolot wojskowy An-124 Rusłan rozbił się na osiedlu mieszkaniowym w Irkucku na Syberii. Zginęły 23 osoby na pokładzie i 44 na ziemi. 2005 - Ponad 120 osób zginęło w Teheranie w wyniku uderzenia samolotu wojskowego C-130 Hercules w budynek mieszkalny. 1965 – Radziecka sonda Łuna 8 rozbiła się na Księżycu. 1958 – Wystrzelono amerykańską sondę Pioneer 3. Z powodu awarii rakiety nośnej spłonęła w atmosferze.

Lotnicza książka

Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top