Wydrukuj tę stronę
sobota, 31 sierpień 2019 14:33

Robot, który pilotuje samolot, przeszedł test Federalnej Administracji Lotniczej.

Napisane przez Aviation24.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Robot, który pilotuje samolot, przeszedł test Federalnej Administracji Lotniczej. Foto: USAF

Jak informuje portal newscientist.com pilot-robot uczy się latać samolotem. Nie jest to typowy autopilot, ale osobny system mechaniczno-elektroniczny zaodoptowany do samolotu. Naukowcy mówią, że zdał egzamin pilota i poleciał pierwszym samolotem, choć miał też swój pierwszy wypadek.

W przeciwieństwie do tradycyjnego autopilota, bezobsługowy system pilotowania samolotów "ROBOpilot" dosłownie przejmuje kontrolę, naciskając pedały orczyka i obsługując wolant za pomocą robotycznych ramion. Przy tym dodatkowo odczytuje wskaźniki za pomocą komputerowego systemu wizyjnego.

Robot może wystartować, wykonać plan lotu i wylądować bez interwencji człowieka. "ROBOpilot" to system autonomiczny, co oznacza, że ​​fotel pilota jest zdjęty i zastąpiony robotem.

"ROBOpilot" zdał egzamin praktyczny Federalnej Administracji Lotniczej na pilotowanie lekkich samolotów i odbył swój pierwszy lot 9 sierpnia w Utah. Kilka tygodni później miał także swój pierwszy incydent, w którym robot został uszkodzony, chociaż zakres uszkodzeń nie jest znany.

robopilot Robopilot w samolocie Cessna 206 z 1968 roku. (Foto: USAF)

System został opracowany przez amerykańską firmę DZYNE Technologies jako prosty sposób na autonomię każdego samolotu. Obecnie przekształcenie samolotu w drona może być długotrwałe i kosztowne, więc jest to alternatywa dla tego typu modyfikacji.

Jak pisze newscientist.com niedawna modyfikacja amerykańskich wojskowych myśliwców F-16 na drony kosztowała ponad milion dolarów każdy. "ROBOpilot" można włożyć do dowolnego samolotu, a następnie równie łatwo go wyjąć, aby przywrócić go do działania kontrolowanego przez człowieka.

Twórcy sugerują, że "ROBOpilot" będzie przydatny do zadań obejmujących transport ładunku, operacje lotnicze w trudnych warunkach oraz misje wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze.

Źródło informacji: newscientist.com , DZYNE Technologies

Czytany 3087 razy

Artykuły powiązane