czwartek, 19 wrzesień 2019 18:11

Zaawansowane technologie i nowi gracze na rynku zapisują kolejny rozdział w branży lotniczej.

Napisane przez Dassault Systèmes
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Samolot pasażerski Overture Samolot pasażerski Overture Grafika: Dassault Systems

Naukowcy i inżynierowie na nowo opracowują zasady budowy samolotów i ich działania, począwszy od projektu jednostki, przez jej napęd, a skończywszy na elementach konstrukcyjnych.

Wyobraźmy sobie, że jest rok 2045 i za chwilę odbędziemy bezpośredni lot na trasie Nowy Jork - Paryż. Co prawda wyglądem jednostka przypomina samoloty pasażerskie z 2015 r., jednak zaawansowane technologie (w tym np. systemy pokładowe i materiały, z których powstał kadłub) sprawią, że poznamy smak zupełnie nowych doświadczeń lotniczych.

Zacznijmy od tego, że samolot napędzają silniki elektryczne, a nie spalinowe, a jego konstrukcja jest wielkim akumulatorem magazynującym energię słoneczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu samolot nie emituje gazów cieplarnianych. Podczas podróży pasażerowie siedzący przy oknach mogą zauważyć, że skrzydła wykonane z lekkich kompozytów automatycznie zmieniają kształt, dostosowując się do warunków lotu. W tym samym czasie na ziemi cyfrowa kopia bliźniacza samolotu pomaga przewidzieć zużycie podzespołów w 15-20 letnim cyklu eksploatacji jednostki. Pozwala to personelowi technicznemu identyfikować problemy mechaniczne i usuwać je, zanim staną się na tyle poważne, aby doprowadzić do opóźnień lub odwołań lotów.

Pieśń przyszłości? Jak najbardziej. Fantazja? Niekoniecznie.

Te i inne zaawansowane koncepcje są poddawane analizom w ramach programu Convergent Aeronautics Solutions amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), którego celem jest wdrażanie nowych rozwiązań w lotnictwie komercyjnym. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku programu NASA na całym świecie firmy lotnicze wspólnie z agencjami rządowymi opracowują i doskonalą zaawansowane technologie, narzędzia i procesy, aby sprostać największym wyzwaniom branżowym. Nowe samoloty muszą być przede wszystkim szybkie i łatwe w produkcji, ale także przyjazne środowisku, bardziej przystępne cenowo oraz bardziej wydajne w obsłudze i utrzymaniu.

Mali innowatorzy i nowi gracze na rynku

Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz nowi gracze rynkowi odgrywają ważną rolę w przełamywaniu tradycyjnego dla branży lotniczej układu sił w kreowaniu nowych kategorii mobilnych systemów lotniczych. Przyszłością lotnictwa będą bezzałogowe statki powietrzne (ang. Unmanned Aerial Vehicles, UAV), naddźwiękowe samoloty pasażerskie, elektryczne jednostki ze zdolnością do pionowego startu i lądowania oraz zupełnie innowacyjne maszyny latające, o których wcześniej można było przeczytać jedynie w powieściach science fiction, takie jak samoloty kapsułowe, latające pociągi czy rakiety do transportu towarów.

Tego rodzaju innowacje kuszą potentatów branżowych, którzy mogą inwestować w startupy dostarczające nowatorskie technologie lub współpracować przy tworzeniu nowych koncepcji na potrzeby mobilnych systemów lotniczych dla obszarów zurbanizowanych.

Małe i średnie przedsiębiorstwa wykorzystują aplikacje bazujące na chmurach obliczeniowych. Dzięki tej strategii zyskują niemal natychmiastowy dostęp do tych samych narzędzi, z których korzystają ich znacznie więksi konkurenci, ale bez kosztów związanych ze sprzętem IT i personelem do jego obsługi.

Nowi gracze rynkowi nieustannie szukają rozwiązań sprzyjających innowacjom. Dobrym przykładem takiego przedsiębiorstwa jest firma Boom Supersonic ze swoim przełomowym konceptem ponaddźwiękowego samolotu pasażerskiego Overture. Przedsiębiorstwo to wykorzystuje rozwiązanie branżowe Reinvent the Sky firmy Dassault Systèmes bazujące na platformie 3DEXPERIENCE. Rozwiązanie to skraca czas prac nad projektem komercyjnego samolotu pasażerskiego rozwijającego prędkość 2,2 Macha, który ma sprawić, że podróże naddźwiękowe staną się popularne i przystępne cenowo. Reinvent the Sky wspiera proces rozwoju produktu od fazy koncepcyjnej przez produkcję aż po certyfikację. Pozwala firmie Boom Supersonic skrócić czas pracy nad pierwszym prototypem o połowę, zapewniając jednocześnie wyższą jakość produktu i eliminując bariery rynkowe dzięki redukcji złożoności programu, zwiększeniu wydajności oraz optymalizacji kosztów i wykorzystania zasobów.

dassault solar

Warto także wspomnieć o XSun, francuskim startupie biorącym udział w programie 3DEXPERIENCE Lab startup accelerator program. Firma ta zaprezentowała niedawno swój pierwszy prototyp bezzałogowego statku powietrznego SolarXOne SX1.2, zasilanego energią słoneczną. Jednostka ta może pozostawać w powietrzu miesiącami. SolarXOne SX1.2 podejmuje samodzielne decyzje bez potrzeby ingerencji ze strony człowieka i może zostać wyposażony w czujniki do mapowania, monitorowania i pomiaru niemal dowolnego punktu na powierzchni naszej planety. Można go wykorzystać m.in. w rolnictwie do monitorowania stanu upraw, rybołówstwie w celu ograniczenia połowu niepożądanych gatunków oraz pożarnictwie do wspomagania gaszenia pożarów lasów.

Przykłady nowych graczy i innowatorów rynkowych można mnożyć. Z uwagi na fakt, że małe przedsiębiorstwa są z natury bardziej skore do eksperymentowania, a ponadto - w odróżnieniu od większych konkurentów - nie boją się ryzyka, łatwiej przychodzi im przekuwanie nowych pomysłów w innowacyjne projekty.

Choć następne dekady bez wątpienia przyniosą zmiany w branży lotniczej, trudno przewidzieć ich tempo. Wprowadzanie na rynek nowych technologii będzie wiązało się ze sporymi inwestycjami i chęcią zaakceptowania pewnego poziomu ryzyka biznesowego, czyli dwóch elementów, które w tej branży bardzo rzadko idą w parze. Z drugiej strony jednak historia branży lotniczej jest nierozerwalnie związana z tradycją pokonywania barier, która, zdaniem Dassault Systèmes, będzie z powodzeniem kontynuowana.

Autor publikacji: Ireneusz Borowski, Country Manager Poland, Dassault Systèmes

Czytany 498 razy Ostatnio zmieniany piątek, 20 wrzesień 2019 17:18

Artykuły powiązane

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...

Najczęściej czytane

Sie 26, 2019
Dowódca, w stopniu Majora, Francisco (Paco) Marín Núñez, pilot ...
Sie 22, 2019
Do dialogu technicznego w sprawie średnich samolotów transportowych ...
Sie 21, 2019
14 września w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbędzie się Piknik ...
Sie 19, 2019
Od dziś piloci F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego pełnią dyżur ...
Sie 18, 2019
Poważny wypadek samolotu pasażerskiego pod Moskwą, czy raczej „cud w ...
Lip 22, 2019
Z lecącego na wysokości 4000 metrów samolotu transportowego C-17 ...
Lip 18, 2019
17 lipca Ryanair ogłosił partnerstwo z polskim ośrodkiem szkolenia ...
Lip 15, 2019
Sam jest niewidoczny dla radarów, a jego sensory pozwalają pilotowi ...
Lip 11, 2019
Do końca wakacji Aeroklub Polski czeka od Was na zdjęcia samolotu ...
Lip 11, 2019
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zapowiedziało, że w połowie lipca ...
Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 21 Października 2019    |    Wydarzyło się: 1961 – Dokonano oblotu francuskiego samolotu rozpoznawczo-patrolowego Breguet Atlantic. 1978 – Pilotujący awionetkę 20-letni Australijczyk Frederick Valentich zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach nad Cieśniną Bassa. Wcześniej informował wieżę kontroli lotów w Melbourne o ścigającym go UFO. 1989 – 127 osób zginęło, a 19 zostało rannych w katastrofie honduraskiego Boeinga 727 w Hondurasie. 2001 – Rozpoczęła się misja statku Sojuz TM-33 na Międzynarodową Stację Kosmiczną południowoafrykańskim turystą kosmicznym Markiem Shuttleworthem na pokładzie. 1962 – Amerykańska sonda Ranger 5 przeleciała 725 km nad powierzchnią Księżyca i weszła na orbitę okołosłoneczną. 1966 - Urodził się Douglas Hurley, amerykański pilot wojskowy, astronauta.

Lotnicza książka

Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top