piątek, 20 wrzesień 2019 17:20

Kwalifikacje przyszłości. Branża lotnicza dla rozwoju Podkarpacia.

Napisane przez IBE
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kwalifikacje przyszłości. Branża lotnicza dla rozwoju Podkarpacia. Źródło: IBE

Dolina Lotnicza jest jednym z najbardziej znanych i największych klastrów przemysłowych w Polsce. To tutaj działa ponad 150 firm, zatrudniających blisko 30 tys. pracowników, a wartość wytwarzanej produkcji przekracza 90 procent dla całej branży lotniczej w naszym kraju. Dalszy dynamiczny rozwój Doliny Lotniczej wymaga inwestycji nie tylko w technologie, ale także w wykwalifikowane kadry.

Jakie są wyzwania i potrzeby branży lotniczej w zakresie zarządzania kompetencjami? Czy istnieje w Polsce efektywny system współpracy biznesu z edukacją? W jaki sposób Zintegrowany System Kwalifikacji może pomóc w rozwoju kadr Doliny Lotniczej? Na te i inne pytania próbowano odpowiedzieć podczas seminarium branżowego, zorganizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych, Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Zintegrowany System Kwalifikacji na rzecz branży lotniczej

Stworzenie dogodnych warunków dla działalności przedsiębiorstw przemysłu lotniczego na Podkarpaciu wymaga stałego rozwijania umiejętności i zdobywania nowych kwalifikacji przez kadry. Formalny system kształcenia nie wystarcza. Potrzebne jest rozwiązanie łączące wysokie wymagania przedsięwzięć prowadzonych w Dolinie Lotniczej z optymalnym wyszkoleniem pracowników, którzy będą mogli pochwalić się konkretnymi kwalifikacjami, a nie tylko świadectwem uczelni czy szkoły. Takim rozwiązaniem może być Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK).

– Jednym z celów powstania Doliny Lotniczej był rozwój badań, umiejętności i kwalifikacji w zakresie lotnictwa. Mam nadzieję, że współpraca z Instytutem Badań Edukacyjnych będzie zaproszeniem branży do przeglądu i opisu kwalifikacji niezbędnych do rozwoju sektora, który w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju został zidentyfikowany jako jeden z sektorów strategicznych – mówi Anna Wolska, zastępca dyrektora IBE ds. ZSK. – Rozwój odpowiedniej jakości kapitału ludzkiego może stanowić o sukcesie lub porażce w realizacji wielu istotnych programów rozwojowych. Instytut, wykorzystując narzędzia ZSK, pomaga identyfikować potrzeby oraz budować skuteczne polityki zarządzania umiejętnościami i kwalifikacjami zarówno w odniesieniu do indywidualnych przedsiębiorstw, jak i całych sektorów – dodaje.

Przemysł lotniczy i zarządzanie kompetencjami

Zarządzanie kompetencjami w branżach tak złożonych jak sektor lotniczy, wymaga nieszablonowego podejścia i szybkiego reagowania na zmiany związane chociażby z dynamicznym rozwojem technologii. By zachować tempo wzrostu, polska branża lotnicza musi się zmierzyć z szeregiem wyzwań – jednym z nich jest utrzymanie i rozwój odpowiednio dobranych kadr oraz pozyskiwanie nowych pracowników, którzy będą mogli potwierdzić swoje kompetencje.

– W branżach specjalistycznych, takich jak nasza, dobór odpowiedniego zespołu jest niezwykle istotny. Projektujemy, konstruujemy i serwisujemy najbardziej zaawansowane silniki lotnicze, by zmieniać lotnictwo i napędzać rozwój ludzkości. Połączenie właściwych kompetencji merytorycznych i społecznych to gwarancja najwyższego poziomu. Dlatego tak istotne jest, by stale być w procesie rozwoju, uczyć się przez całe życie – powiedziała Karolina Tucharz, Pratt&Whitney.

Sektorowa Rada Kompetencji Przemysłu Lotniczo-Kosmicznego

Podczas spotkania w Dolinie Lotniczej została zaprezentowana kolejna inicjatywa sieciowa w branży – konstytuująca się właśnie Sektorowa Rada Kompetencji Przemysłu Lotniczo-Kosmicznego. Jednym z jej celów jest dokonanie przeglądu istniejących sposobów nabywania kwalifikacji przez specjalistów obu sektorów. Rada została powołana przez przedstawicieli uznanych w branżach lotniczej i kosmicznej instytucji: Thales Polska, Instytutu Lotnictwa, Politechniki Warszawskiej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, ale do jej prac zostaną zaproszeni wszyscy znaczący uczestnicy tych rynków.

– Zwłaszcza początkowa faza rozwoju sektora kosmicznego w Polsce daje szansę stworzenia od razu ścieżki zdobywania kwalifikacji spójnej z sektorem kosmicznym w Europie. Już dzisiaj przecież oba sektory są elementami globalnej gospodarki światowej, a specjaliści są mobilni międzynarodowo – mówi Marcin Tumanow, kierownik projektu. – Mamy nadzieję na współpracę Rady z Instytutem Badań Edukacyjnych przy tworzeniu Sektorowej Ramy Kwalifikacji i włączaniu kwalifikacji do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji, który tę mobilność międzynarodową pracowników jeszcze ułatwi. Działania te wpisują się bowiem w międzynarodowy system oceny kompetencji i kwalifikacji, które dzięki temu stają się czytelne dla pracodawców w większości miejsc świata – dodaje.

Edukacja i rozwój regionu

Partnerska współpraca biznesu i edukacji to jeden z koniecznych elementów rozwoju gospodarczego regionu. Na Podkarpaciu nie brakuje dobrych przykładów takiej właśnie współpracy.  

– Współpraca pracodawców ze szkołami zawodowymi jest od dawna w centrum zainteresowań środowisk związanych z edukacją oraz światem gospodarki – powiedziała Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. – Warto wspomnieć o tzw. partnerstwach wiedzy – czyli kooperacji szkół, pracodawców, urzędów pracy i uczelni. Trwa ono na poziomie krajowym oraz lokalnym i regionalnym. Efektywność takiego założenia pokazują przykłady. Pierwszy z nich, m.in. to Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku, który podpisał porozumienie z firmą Superior Industries Production Poland. Przedsiębiorstwo ufundowało stypendia dla najlepszych uczniów w zawodach technik mechanik CNC, operator obrabiarki skrawającej CNC. Szkoła z kolei dostosowała kierunki kształcenia do potrzeb rynku pracy. Kształci w zawodach: technik programista, technik automatyk, technik mechanik CNC, operator obrabiarki skrawającej CNC. Drugi przykład to Zespół Szkół Technicznych w Mielcu, gdzie uczniowie w ramach akcji: „Firmy otwierają bramy przed młodzieżą 2019” odwiedzają różne mieleckie firmy, np. firmę „Husqarna”, w której uczniowie zapoznali się z nowoczesną organizacją i technologią produkcji kosiarek. Zakłady Lotnicze w Mielcu objęły z kolei w tej szkole patronatem klasę o profilu technik mechanik lotniczy dla przemysłu lotniczego – dodała.

Branża lotnicza, jako jeden z wiodących filarów gospodarczych Podkarpacia, jest aktywnie rozwijana przez interesariuszy. Wszyscy zgodnie podkreślają, że u podstaw sukcesu planów rozwoju leży dobrze wykształcona kadra, której kompetencje będą wychodziły naprzeciw potrzebom rynku. Jak wskazują uczestnicy seminarium branżowego w Rzeszowie – dzięki wdrażaniu Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, proces ten będzie przebiegał jeszcze szybciej i jeszcze spójniej.

Źródło informacji: IBE

Czytany 288 razy

Artykuły powiązane

 • Zaawansowane technologie i nowi gracze na rynku zapisują kolejny rozdział w branży lotniczej.

  Naukowcy i inżynierowie na nowo opracowują zasady budowy samolotów i ich działania, począwszy od projektu jednostki, przez jej napęd, a skończywszy na elementach konstrukcyjnych.

 • V Podkarpackie Pokazy Lotnicze w Turbi można uznać za sukces.

  Pokazy lotnicze każdorazowo wzbudzają ogromne emocje wśród publiczności. Tak było też tym razem w Turbi podczas V Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji nie tylko w powietrzu, gdzie swoim lotniczym kunsztem popisywali się piloci, ale też na ziemi, gdzie na nudę nie mogli narzekać zwłaszcza najmłodsi.

 • Druk 3D w samolotach, czyli polski wkład w rozwój branży lotniczej.

  Druk 3D w samolotach, czyli polski wkład w rozwój branży lotniczej

 • V Podkarpackie Pokazy Lotnicze. W czerwcu moc atrakcji lotniczych.

  Łukasz Czepiela, Maciej Pospieszyński, czy Biało - Czerwone Iskry – takie gwiazdy zaprezentują się 2 czerwca przed podkarpacką publicznością na lotnisku w Turbi podczas piątej edycji Podkarpackich Pokazów Lotniczych. O atrakcjach, jakie będą towarzyszyć tej lotniczej imprezie, która w tym roku będzie połączona z 15-leciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej mówiono podczas konferencji prasowej.

 • Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczęła proces uzgodnień strategicznych z partnerami branżowymi.

  Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczęła proces uzgodnień strategicznych z partnerami branżowymi. Podczas inauguracyjnego spotkania, w którym wzięło udział ponad 60 przedstawicieli firm i instytucji zainteresowanych projektem, inwestor CPK przedstawił założenia koncepcji planowanego portu.

 • Twardy Brexit to ogromne ryzyko dla pasażerów i branży lotniczej.

  Bez konkretnej umowy w sprawie transportu lotniczego, loty do i z Wielkiej Brytanii wykonywane przez wybrane linie lotnicze mogą zostać wstrzymane w nocy z 29 na 30 marca br. Każdy przewoźnik będzie zmuszony samodzielnie negocjować zarówno z rządem brytyjskim jak i Unią Europejską, by potwierdzić możliwość świadczenia usług.

 • Politechnika Śląska rozwija kształcenie kadr dla branży lotniczej.

  Politechnika Śląska rozwija kształcenie kadr dla branży lotniczej. Obok kształcenia przyszłych mechaników obsługi, kontrolerów ruchu czy projektantów lotniczych, m.in. przygotowuje uruchomienie szkoły pilotów - w oparciu o rozbudowywane właśnie gliwickie lotnisko.

 • Rusza pierwsza kampania gospodarcza Województwa Podkarpackiego. Wśród nich lotnictwo i kosmonautyka.

  Lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, informatyka i telekomunikacja oraz jakość życia – to inteligentne specjalizacje Podkarpacia, które będą promowane w ramach pierwszej kampanii poświęconej promocji gospodarczej regionu. Uroczysta inauguracja kampanii odbyła się 8 sierpnia br. w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa.

 • Na Podkarpaciu startuje projekt, który łączy branżę lotniczą i turystyczną.

  29 czerwca br. w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” w Jasionce k. Rzeszowa podpisano umowę o dofinansowanie projektu „Europejskie Centrum Symulatorów Lotniczych”. Jego celem jest wprowadzenie na rynek marki „Royal Fly” związanej z usługami symulatorów lotniczych w obszarach edukacyjno-szkoleniowym i rozrywkowym. O realizacji projektu na Podkarpaciu zadecydowały unikalne zaplecze techniczne oraz jakość kapitału ludzkiego.

 • Airbus zaprasza nowe pokolenie talentów do realizacji innowacyjnych pomysłów w branży lotniczej.

  Airbus rozpoczął szóstą edycję konkursu Fly Your Ideas (w wolnym tłumaczeniu: „Pomysły z polotem”), w którym zachęca kolejne pokolenie innowatorów do przedstawiania i opracowywania autorskich rozwiązań dla przemysłu lotniczego. Ten odbywający się co dwa lata konkurs to igrzyska kreatywności i innowacji, których głównym celem jest znalezienie odpowiedzi na prawdziwe problemy, z którymi boryka się branża.

 • W przyszłym roku kolejne spotkanie branży lotniczej w Krakowie.

  Wczoraj miała miejsce ceremonia oficjalnego przekazania organizacji ACI Europe's Regional Airports' Conference and Exhibition  z Neapolu do Krakowa. 12. edycja ACI Europe's Regional Airports' Conference and Exhibition  odbędzie się w dniach 20-22 maja 2019 r., a gospodarzem tego branżowego, prestiżowego wydarzenia będzie Kraków Airport.

 • Europejskie linie lotnicze poznają atuty Podkarpacia.

  Już drugi rok z rzędu lotnisko w Jasionce zaprezentuje się podczas Routes Europe – najważniejszej branżowej imprezy na Starym Kontynencie, podczas której porty lotnicze zabiegają u przewoźników o nowe trasy. W staraniach o rozwój siatki połączeń lotnisko wesprą Urząd Marszałkowski, Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna i Urząd Miasta Rzeszowa, wspólnie promując walory regionu.

 • W lipcu w Mielcu znów lotnicze święto - IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze.

  28 lipca br. na terenie Lotniska Mielec odbędą się IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze. Tegoroczne wydarzenie jest wyjątkowe ze względu na obchody 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu oraz 100-lecia polskiego lotnictwa, które przypadają w 2018 roku. Program lotniczego święta ma dostarczyć widzom wielu emocji.

 • Rekrutacja pracowników do EME Aero. Rusza nowa inwestycja na lotniczej mapie Podkarpacia.

  W województwie podkarpackim, w Gminie Trzebownisko, powstanie jedna z najnowocześniejszych firm w branży lotniczej, jakie obecnie funkcjonują w Europie. Spółka EME Aero (Engine Maintenance Europe) jest przedsięwzięciem joint venture Lufthansa Technik AG oraz MTU Aero Engines AG. Wartość planowanej inwestycji to 150 mln euro. Rozpoczął się proces rekrutacji nowych pracowników, zaś początek samej budowy planowany jest na maj.

 • World Routes 2017 – najważniejsze, doroczne spotkanie branży lotniczej.

  Wśród przedstawicieli 700 lotnisk jest również reprezentacja krakowskiego lotniska. Kraków Airport po raz pierwszy w historii został nominowany do World Routes Marketing Awards.

 • Chcesz pracować w branży lotniczej, przyjdź na Aviation Career Day w Rzeszowie.

  WSIiZ, będąc jednym z krajowych liderów w zakresie badań nad rozwojem rynku lotniczego w Polsce i na świecie, zaprasza wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem kariery zawodowej w branży lotniczej na wydarzenie pn. Aviation Career Day.

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...

Najczęściej czytane

Sie 26, 2019
Dowódca, w stopniu Majora, Francisco (Paco) Marín Núñez, pilot ...
Sie 22, 2019
Do dialogu technicznego w sprawie średnich samolotów transportowych ...
Sie 21, 2019
14 września w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbędzie się Piknik ...
Sie 19, 2019
Od dziś piloci F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego pełnią dyżur ...
Sie 18, 2019
Poważny wypadek samolotu pasażerskiego pod Moskwą, czy raczej „cud w ...
Lip 22, 2019
Z lecącego na wysokości 4000 metrów samolotu transportowego C-17 ...
Lip 18, 2019
17 lipca Ryanair ogłosił partnerstwo z polskim ośrodkiem szkolenia ...
Lip 15, 2019
Sam jest niewidoczny dla radarów, a jego sensory pozwalają pilotowi ...
Lip 11, 2019
Do końca wakacji Aeroklub Polski czeka od Was na zdjęcia samolotu ...
Lip 11, 2019
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zapowiedziało, że w połowie lipca ...
Kwi 26, 2019
Aeroklub Lubelski i Kagero Publishing Sp. z o.o. serdecznie ...
Kwi 25, 2019
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 21 Października 2019    |    Wydarzyło się: 1961 – Dokonano oblotu francuskiego samolotu rozpoznawczo-patrolowego Breguet Atlantic. 1978 – Pilotujący awionetkę 20-letni Australijczyk Frederick Valentich zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach nad Cieśniną Bassa. Wcześniej informował wieżę kontroli lotów w Melbourne o ścigającym go UFO. 1989 – 127 osób zginęło, a 19 zostało rannych w katastrofie honduraskiego Boeinga 727 w Hondurasie. 2001 – Rozpoczęła się misja statku Sojuz TM-33 na Międzynarodową Stację Kosmiczną południowoafrykańskim turystą kosmicznym Markiem Shuttleworthem na pokładzie. 1962 – Amerykańska sonda Ranger 5 przeleciała 725 km nad powierzchnią Księżyca i weszła na orbitę okołosłoneczną. 1966 - Urodził się Douglas Hurley, amerykański pilot wojskowy, astronauta.

Lotnicza książka

Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top