poniedziałek, 23 wrzesień 2019 17:52

Mistrz świata Red Bull Air Race lata Extrą wokół Gripena.

Napisane przez Redbull.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Extra 300 vs Gripen Extra 300 vs Gripen Foto: Red Bull Content Pool / © Martin Haleš

Były mistrz świata Red Bull Air Race, Martin Šonka lubi wyzwania, a wspólny pokaz akrobacyjnej Extry z wojskowym Gripenem był jednym z większych w jego lotniczej karierze.

W świecie podniebnych akrobacji, czy wyścigów samolotowych, można znaleźć wiele przykładów sprowadzenia co najmniej kilku czynników do ekstremum i połączenia ich ze sobą, co zawsze wywołuje ciarki u widzów pokazów lotniczych. Wspólny występ mistrza świata Red Bull Air Race z 2008 roku Martina Šonki i pilota czeskich sił powietrznych Ivo Kardoša jest jednym z nich. Ich lot w formacji wymagał zbliżenia do siebie w powietrzu, wyposażonej w silnik tłokowy, Extry 300SR i odrzutowego myśliwca Saaba JAS-39 Gripena. Już samo zrównanie ich prędkości wymagało kierowania się w stronę wartości maksymalnych w pierwszym, a minimalnych w drugim przypadku. A akrobacje? Te mogli podziwiać widzowie NATO Days Airshow w czeskiej Ostrawie. Red Bull porozmawiał z Šonka, żeby opowiedział nam jak doszło do tego połączenia.

Kto wpadł na pomysł stworzenia duetu Extra-Gripen?
Zanim zacząłem startować w Red Bull Air Race, latałem na Gripenach w czeskich siłach powietrznych. Ivo jest jednym z moich najlepszych przyjaciół z armii. Razem robiliśmy przeszkolenie na ten typ samolotu. Kiedy został pilotem pokazowym w wojsku, od razu wiedzieliśmy, że powinniśmy zrobić coś razem. To oczywiście nie jest zupełnie standardowa para. Musieliśmy dostać zgodę, żeby w ogóle zacząć próby. Myślę, że pomogło to, że jestem byłym pilotem Gripena i wiedziałem co potrafi ten samolot. Dlatego, gdy zaczęliśmy to planować, łatwo mogliśmy przekonać ludzi, że to będzie coś naprawdę interesującego.

Jak w ogóle ćwiczy się coś takiego?
Bardzo ostrożnie! Jeśli chodzi o czas spędzony przez nas w powietrzu, wszystko zostało sprowadzone do minimum. Myślę, że odbyliśmy pięć lotów treningowych po 20-30 minut każdy. Nie łatwo pożyczyć Gripena na dłuższy czas, no i nie można nabijać na nim zbyt wielu godzin w powietrzu, więc musieliśmy zredukować loty do minimum.Na początku siedzieliśmy i omawialiśmy to, co jest, co nie jest i co mogłoby być możliwe do wykonania. Skupiliśmy się na przetrenowaniu w powietrzu tych elementów, których nie do końca byliśmy pewni, jak wypalą. Wojsko było bardzo pomocne, spodobał im się projekt i udzielili nam niezbędnego wsparcia.Ivo początkowo trenował na symulatorze. Ćwiczył manewry i utrzymywanie prędkości niezbędnej do tego pokazu. Ja ćwiczyłem osobno na Extrze przy prędkościach koniecznych do tego, żeby trzymać się w formacji z Gripenem. Kiedy już znaliśmy swoje role i mieliśmy je odegrane na sucho, mogliśmy zacząć wspólne loty.

Jest spora różnica w osiągach Saaba JAS-39 Gripena i Extry 300SR. Czy podczas pokazu oba samoloty były w granicach swoich zakresów prędkości?
Tak, Gripen jest szybszy! Ale choć wspólny przedział zakresów prędkości obu maszyn jest wąski, zazębiają się. Gripen nie może latać zbyt wolno i przyspiesza w mgnieniu oka, czego Extra już nie potrafi. Ja mogłem lecieć około 400 km/h co dla Iva było bardzo małą prędkością.Na szczęście Gripen to niesamowita maszyna. Może latać bardzo wolno i bardzo dobrze, dając Ivo margines manewrowości, jaki był nam niezbędny przy tej prędkości. Nawet byliśmy zaskoczeni, jak dobrze nam wychodzą niektóre manewry. Jesteśmy zadowoleni z tego, udawały nam się niektóre ostre, trudne zakręty. Oczywiście jego manewrowość przy tych prędkościach była ograniczona, ale na pewno nie leciał po prostej. Mogliśmy wykonać Immelmana, beczki wokół siebie i lot odwrócony - jednej i drugiej maszyny. Mam nadzieję, że to podobało się widzom, ponieważ na pewno niezwykle interesujące było samo wykonywanie tych figur.

VIDEO: ZOBACZ
 
Fajnie przygotowuje się taki pokaz?
Pewnie. Latanie daje dużo radości. Kiedy ćwiczyliśmy zdałem sobie sprawę, że od kiedy opuściłem armię, naprawdę brakuje mi widoku drugiego Gripena na skrzydle. Kiedy byłem w wojsku praktycznie codziennie lataliśmy przynajmniej we dwóch.
Ten myśliwiec zawsze był mi bliski i kocham widok drugiego, lecącego kilka metrów ode mnie. Tęskniłem za tym, więc gdy nagle znów znalazłem się w powietrzu obok jednego z nich, sprawiło, że poczułem się bardzo szczęśliwy. To dało mi dużo radości. Ivo to naprawdę dobry pilot i stworzenie czegoś takiego z nim było wielką przyjemnością! Latanie beczek wokół niego, bycie w locie odwróconym i oglądanie tego samolotu z różnych stron również.

Czy Extra 300SR to odpowiedni samolot, żeby próbować czegoś takiego?
Latam tą piękną Extrą od 2011, kiedy zostałem zawodnikiem Red Bulla. To z całą pewnością jeden z najlepszych samolotów akrobacyjnych na świecie. Znam ją bardzo dobrze i manewrowość tej maszyny jest niesamowita. Wszyscy w świecie lotnictwa łączą mnie z tym samolotem. Jednak głównym powodem, dla którego została użyta jest właśnie urok tego projektu – połączenie ze sobą tak różnych maszyn. Łatwiej byłoby to zrobić czymś, co lata o wiele szybciej, ale spektakl zaczyna się właśnie w tym miejscu, gdzie łączymy tak różne statki powietrzne w bliskiej formacji. Nie widzi się tego często i na pewno nie w tak ekstremalnych manewrach jak te.

Czy to jedyny taki pokaz?
O ile ja nie mam problemów z używaniem Extry, pozyskanie Gripena z czeskich sił powietrznych byłoby trudne. Naszym zamiarem było jedynie wykonanie tego pokazu raz w mojej byłej bazie, gdzie ciągle służy Ivo, nagranie video i odnotowanie kolejnego interesującego wyczynu na liście. Ale pokaz i to jak zaprezentował się ich samolot oraz piloci, tak spodobał się wojsku, że poprosili, żebyśmy zaprezentowali go jeszcze raz w Ostravie – na największym airshow w Czechach.

Źródło informacji: Redbull.pl / Matt Youson, tłum. Krystian Walczak
Czytany 852 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 24 wrzesień 2019 18:02

Artykuły powiązane

 • Red Bull Air Race po raz pierwszy nad Balatonem.
  Szczęśliwi ci, którzy wakacje spędzają nad Balatonem. 13 i 14 lipca po raz pierwszy odbędzie się tam jeden z przystanków Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. Najlepsi na świecie wyścigowi piloci dadzą pokaz precyzji pędząc po podniebnym torze, ustawionym u brzegów największego jeziora Europy Środkowej w miejscowości Zamárdi.
 • Red Bull Air Race w Rosji już w najbliższy weekend.

  Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race już po raz trzeci zostaną rozegrane u zbiegu rzek Kazanki i Wołgi. Aż trudno uwierzyć, że to będzie dopiero drugi wyścigowy weekend w tym sezonie.

 • Węgierskie Gripeny przejmują obowiązki w ramach misji NATO Baltic Air Policing. Polskie F-16 wracają do kraju.

  Cztery miesiące, 22 alarmy Alfa Scramble i setki godzin spędzonych w przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii – Polski Kontyngent Wojskowy Orlik zakończył VIII zmianę w Baltic Air Policing. Ich miejsce zajęli Węgrzy. Oficjalna uroczystość przekazania obowiązków odbyła się 2 maja.

 • Czeski Gripen przechwycił M-28 z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego.

  12 lutego wykonujący lot nad terytorium Republiki Czeskiej samolot M-28 Bryza z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza uległ awarii. Uszkodzone zostały radiostacje oraz prądnice zasilające urządzenia elektryczne na pokładzie samolotu – tym samym odcinając całkowicie załogę od jakiejkolwiek łączności zewnętrznej i pozostawiając maksymalny czas kontynuowania lotu tylko na 30 minut!

 • Yoshihide Muroya zwycięzcą pierwszego etapu Red Bull Air Race w Abu Dhabi.

  Japończyk Yoshihide Muroya o włos pokonał Czecha Martina Sonkę w decydującej sesji lotniczej sobotniego wyścigu z cyklu Mistrzostw Świata Red Bull Air Race w klasie Master. W Challenger Cup na najwyższym stopniu podium stanął Niemiec Florian Bergér, a broniący mistrzowskiego tytułu Polak Łukasz Czepiela był ostatni - został ukarany przez sędziów za nieregulaminowe przeciążenie. W jednym z zakrętów osiągnął ponad 11G!

 • Łukasz Czepiela broni mistrzowskiego tytułu w Red Bull Air Race.

  12. sezon Mistrzostw Świata Red Bull Air Race po raz kolejny rozpocznie się w Abu Dhabi, gdzie wyścigowi piloci ponownie pomkną pomiędzy pylonami z prędkością 370 km/h. W najszybszym sporcie motorowym świata nie zabraknie Łukasza Czepieli. Dla Polaka będzie to pierwszy z tegorocznych wyścigów, podczas których będzie bronił mistrzowskiego tytułu w klasie Challenger Cup.

 • Airbus i Air Race E twórcami pierwszych wyścigów samolotów z napędem elektrycznym.

  Spółka Airbus poinformowała o swojej globalnej współpracy z organizatorami Air Race E, pierwszych na świecie zawodów samolotów o napędzie elektrycznym, mających odbyć się po raz pierwszy w 2020 roku.

 • Red Bull Air Race rozpoczyna się w Abu Zabi w dniach 8-9 lutego.

  Już po raz dwunasty z rzędu Red Bull Air Race powróci tradycyjnym kickoff'em w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w piątek i sobotę w dniach 8-9 lutego 2019. Z nowymi członkami zespołu i sponsorami, aktualizacjami dla pilotów, nową strategią i kluczowymi zmianami reguł. Otwarcie sezonu zawsze zawiera więcej niewiadomych niż jakikolwiek inny etap, a już zdobyte tu punkty mogą w tym roku przyczynić się do zdobycia Mistrzostw Świata.

 • Znamy już kalendarz wyścigów lotniczych Red Bull Air Race 2019!

  W 2019 roku "lotnicza bitwa" o mistrzostwa świata w zawodach Red Bull Air Race ponownie odbędzie się w ośmiu oszałamiających miejscach, zaczynając od tradycyjnego faworyta i osiągając punkt kulminacyjny w kraju, który jest gospodarzem tego sportu po raz pierwszy. Wyścigi rozpoczynają się w dniach 8-9 lutego.

 • Łukasz Czepiela zwycięzcą Red Bull Air Race w klasie Challenger.

  Łukasz Czepiela wygrał ostanie w sezonie zawody cyklu Red Bull Air Race – najszybszej serii na świecie w sportach motorowych. Dzięki temu Polak powrócił na szczyt klasyfikacji generalnej i został mistrzem w klasie Challenger. To największy sukces w karierze polskiego pilota. Mistrzem świata w klasie Master został Czech Martin Sonka.

 • Łukasz Czepiela i Red Bull Air Race: matematyka, matematyką…

  Łukasz Czepiela stoi przed szansą na puchar w challengerze Red Bull Air Race. Oglądaj podniebne wyścigi w Teksasie na żywo przez cały weekend.

 • Czy nowe samoloty spełniły oczekiwania? Wyścigowe samoloty Edge 540V2.
  Na początku tego sezonu Challenger Cup – rywalizacji stworzonej dla pilotów pretendujących do klasy Master w Mistrzostwach Świata Red Bull Air Race – zawodnicy dostali do dyspozycji nowe, wyścigowe samoloty. Edge 540V2 to taka sama maszyna jak te, w których ścigają się piloci w klasie mistrzowskiej, choć nieco mniej zmodyfikowana.
 • Amerykanin zwycięzcą Red Bull Air Race w Indianapolis.

  Michael Goulian został pierwszym amerykańskim pilotem od 2008 roku, który wygrał podniebny wyścig u siebie. Amerykanin Michael Goulian zwyciężył w przedostatniej rundzie Mistrzostw Świata Red Bull Air Race i awansował na pozycję lidera klasyfikacji generalnej. W Challenger Cup najlepszy był Florian Berger.

 • Łukasz Czepiela drugi w zawodach Red Bull Air Race w Wiener Neustadt.

  Łukasz Czepiela zajął drugie miejsce w zawodach Red Bull Air Race, które w niedzielę odbyły się w Wiener Neustadt. W najszybszym sporcie motorowym świata polski pilot musiał uznać wyższość tylko Kenny’ego Chianga. Czepiela jest także drugi w klasyfikacji generalnej Challenger Cup. Do końca sezonu zostały dwa wyścigi – w Indianapolis i finał sezonu w Fort Worth.

 • P-38 Lightning w sesji Air2Air wraz z samolotami z Red Bull Air Race.

  Piloci Red Bull Air Race Matt Hall z Australii, Petr Kopfstein z Czech oraz Juan Velarde z Hiszpanii mieli wyjątkowe widoki z lotu ptaka, w tym niektóre z najsłynniejszych atrakcji Dolnej Austrii przed debiutem w Red Bull Air Race w ten weekend w Wiener Neustadt.

 • SAAB JAS 39 Gripen – szwedzki myśliwiec wielozadaniowy na Air Show 2018.

  SAAB JAS 39 Gripen – szwedzki myśliwiec wielozadaniowy produkowany przez koncern lotniczy SAAB w koprodukcji z BAE Systems. Gripen charakteryzuje się stosunkowo wysokimi osiągami, a przy tym jest to dość uniwersalna maszyna przystosowana na wymogów współczesnego pola walki.

 • Łukasz Czepiela wygrywa Red Bull Air Race Challenger Cup!

  Łukasz Czepiela wystartował dzisiaj i wygrał wyścig Challenger Cup ustanawiając rekord toru, jednocześnie miał czas o 2 sekundy lepszy niż pozostali piloci.

 • Muroya we własnym domu na ostatnim miejscu! Porażka na Red Bull Air Race.

  W niedzielę Australia awansowała na czoło tabeli liderów Red Bull Air Race World Championship, a Matt Hall pokonał pilota Muroya w pierwszej rundzie w Chibie w drodze do drugiego zwycięstwa w wyścigu. Michael Goulian z USA znalazł się trzeci raz na podium na drugim miejscu, a Martin Sonka z Czech wrócił wrócił na 3 miejsce, choć w zestawieniu generalnym znajduje się miejscu czwartym.

 • Powrót bohatera do domu. Muroya będzie chciał wygrać wyścig Red Bull Air Race w Chiba.

  Spodziewajcie się szału "Yoshimania", gdy Red Bull Air Race przybędzie do Chiba w Japonii czwarty rok z rzędu, a będzie to w dniach 26-27 maja, gdy Yoshihide Muroya poleci w swoim pierwszym wyścigu w domu, odkąd został Mistrzem Świata. Podczas gdy fani w kraju szaleją, przeciwnicy Muroya będą walczyć, aby zabrać mu trzecie z rzędu zwycięstwo gospodarzy.

 • F-16 z Holandii, Eurofightery z Włoch, Rafale z Francji, Gripeny z Czech na NATO Tiger Meet.

  F-16 z Holandii, Eurofightery z Włoch, Rafale z Francji, Gripeny z Czech – w sumie prawie 80 maszyn z różnych części Europy. Wszystkie łączy tygrys widniejący w logo eskadr, do których należą i fakt, że za kilka dni wezmą w Poznaniu udział w  NATO Tiger Meet – jednym z najbardziej prestiżowych ćwiczeń lotniczych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym ...

Najczęściej czytane

Paź 29, 2019
Biuro wspólnego programu F-35 i Lockheed Martin podpisały umowę o ...
Paź 25, 2019
Jak informuje brytyjska firma Reaction Engines, został przetestowany ...
Paź 28, 2019
Wraz z końcem października zaczyna obowiązywać zimowa oferta lotów, ...
Paź 26, 2019
Ciężki sprzęt od kilku tygodni pracuje na Sadkowie. Ekipa firmy Max ...
Paź 23, 2019
W poniedziałek, 21 października AN-2 wzniósł się w powietrze! Przelot ...
Paź 25, 2019
"W ciągu ostatnich miesięcy Boeing osiągnął znaczący postęp w pracach ...
Sie 26, 2019
Dowódca, w stopniu Majora, Francisco (Paco) Marín Núñez, pilot ...
Sie 22, 2019
Do dialogu technicznego w sprawie średnich samolotów transportowych ...
Sie 21, 2019
14 września w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbędzie się Piknik ...
Sie 19, 2019
Od dziś piloci F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego pełnią dyżur ...
Sie 18, 2019
Poważny wypadek samolotu pasażerskiego pod Moskwą, czy raczej „cud w ...
Lip 22, 2019
Z lecącego na wysokości 4000 metrów samolotu transportowego C-17 ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2019    |    Wydarzyło się: Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego (ustanowiony w 1996 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ). 1955 – W Polsce rozszerzono zakres używania flagi państwowej z godłem na lotniska cywilne, porty lotnicze oraz polskie samoloty komunikacyjne za granicą. 1936 – W katastrofie łodzi latającej Latécoère 300 na Atlantyku zginął francuski pilot i pionier komunikacji lotniczej Jean Mermoz oraz 4 członków załogi. 1944 – W Chicago podpisana została Konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. 1983 – 93 osoby zginęły w zderzeniu na pasie startowym lotniska Barajas pod Madrytem samolotów Boeing 727 i DC-9. 1987 - 43 osoby zginęły w katastrofie lecącego z Los Angeles do San Francisco samolotu BAe 146 należącego do Pacific Southwest Airlines. 1987 - Linie lotnicze Air Canada stały się pierwszym na świecie przewoźnikiem, który zabronił palenia tytoniu na pokładzie swoich samolotów. 1995 - 98 osób zginęło w katastrofie samolotu Tu-154B w Kraju Chabarowskim (Rosja). 2007 - Zmarł Jerzy Płoszajski, polski konstruktor lotniczy.

Lotnicza książka

Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo ...
Cze 08, 2018
Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś ...
Top